Trwa ładowanie...

Wchodzą do domów i gryzą w nocy. Znak, że padłeś ofiarą ptasiego kleszcza

Avatar placeholder
15.05.2024 13:10
Tak objawia się ugryzienie przez ptasią pluskwę. Atakuje zwłaszcza nocą
Tak objawia się ugryzienie przez ptasią pluskwę. Atakuje zwłaszcza nocą (Getty Images)

Ptasie kleszcze to kolejna zmora, która stanowi coraz większy problem w naszym kraju. Przed nimi nie chroni nas nawet własny dom, bo pasożyt bez problemu dostanie się do środka. Jak je rozpoznać i czym grozi ugryzienie?

spis treści

1. Ptasie kleszcze atakują Polaków

W Polsce pojawia się coraz więcej gatunków kleszczy, co jest spowodowane ociepleniem klimatu. Wraz z ekspansją ptasich kleszczy, warto mieć się na baczności. Nie tylko gryzą, ale też wchodzą do mieszkań i domów.

Obrzeżek gołębi (Argas reflexus) to niebezpieczny gatunek, który zawitał do naszego kraju, o czym świadczy coraz większa liczba ukąszeń. Choć głównie żerują na ptakach, nie pogardzą też ludzkim gospodarzem.

Zobacz film: "Sezon na kleszcze rozpoczęty. Jak się przed nimi chronić?"

Naturalnymi żywicielami dla ptasich pluskiew są gołębie, ale pasożyty często atakują wróble, kawki, gawrony oraz kury. Ugryzienia są niebezpieczne i mogą doprowadzić do rozwoju wielu groźnych chorób.

2. Objawy ugryzienia

Ptasie kleszcze są mniejsze od tych zwykłych. Osiągają do 10 mm i wyróżnia je charakterystyczna plamka. Żywią się przede wszystkim krwią, co trwa od 30 do 90 min. Gospodarza najczęściej poszukują nocą.

Ptasie kleszcze ukrywają się w szczelinach
Ptasie kleszcze ukrywają się w szczelinach (Wikipedia)

Po wszystkim odpadają od żywiciela, by ukryć się w zakamarkach. Obrzeżek gołębi jest odporny na niskie temperatury i jest w stanie przeżyć bez pożywienia nawet przez 5 lat.

Ugryzienia należą do nieprzyjemnych. Pojawia się świąd, bolesny obrzęk, może też dojść do opuchlizny węzłów chłonnych, a objawy niekiedy utrzymują się przez 18 miesięcy. Do tego są szalenie niebezpieczne.

Ptasie kleszcze przenoszą groźne patogeny i przyczyniają się do rozwoju astmy oraz różnego rodzaju alergii. Pasożyty mogą przenosić krętki Borelia anserina, bakterie gorączki Q, babeszjozę oraz dur rzekomy.

Ugryzienie przez obrzeżka gołębiego może skończyć się paraliżem kleszczowym, który powoduje problemy z oddychaniem. Może też dojść do reakcji alergicznej, która objawia się:

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze