Trwa ładowanie...

Jakie pasożyty żyją w człowieku? (WIDEO)

Avatar placeholder
28.02.2019 23:15

Zaryzykowałbym takie dosyć śmiałe może stwierdzenie, że każdy z nas miał, ma lub będzie miał jakiegoś pasożyta. To są organizmy innych gatunków, które po prostu żyją na nasz koszt. Mogą to być zarówno bardzo małe organizmy, tak jak pierwotniaki, ale też gatunki osiągające do kilkunastu metrów długości, takie jak na przykład tasiemce.

I tak po kolei. Spośród tych najmniejszych pierwotniaków jednym z częstszych w Polsce jest lamblia jelitowa, która bytuje w jelicie cienkim i powoduje, szczególnie u dzieci, które częściej zarażają się niż dorośli, dysfunkcję przewodu pokarmowego. Jak możemy zarazić się lamblią? Poprzez brudne ręce czy jedząc na przykład nieumyte owoce i warzywa.

Inny bardzo powszechny pierwotniak to toksoplazma. U człowieka dorosłego toksoplazmoza zazwyczaj przebiega bezobjawowo. Ale są przypadki, kiedy ta choroba może być bardzo niebezpieczna. Chodzi tutaj o kobiety w ciąży, a konkretnie o możliwe uszkodzenia płodu. Ale chciałbym tutaj uspokoić, że zarażenie toksoplazmą jest niebezpieczne wtedy, kiedy do pierwotnego zarażenia dochodzi podczas ciąży.

Jak zarażamy się toksoplazmozą? Większość ludzi toksoplazmozę kojarzy z kotem i słusznie, ponieważ jednym ze źródeł zarażenia są zanieczyszczenia pochodzące z kału kota. Inne źródła to są różne gatunki mięs, wtedy kiedy są spożywane na surowo lub półsurowo.

Spośród tych wiekszych pasożytów należy wymienić pasożytnicze nicienie i płazińce. Najczęstszym pasożytniczym nicieniem w Polsce jest owsik ludzki. W takich miejscach, jak żłobki czy przedszkola notuje się często stuprocentowe zarażenie znajdujących się tam dzieci.

No i glista ludzka. Jest to gatunek rzadszy, jednak są miejsca w Polsce, gdzie zarażenie dochodzi do 20 procent. Do zarażeń dochodzi przede wszystkich przez brak higieny osobistej. Jeden z nicieni pasożytniczych jest dla człowieka bardzo niebezpieczny. Chodzi tutaj o włośnia krętego, którego źródłem zarażenia dla człowieka jest mięso świń lub mięso dzików.

No i te największe pasożyty. Mam na myśli tutaj tasiemce. Najbardziej znane tasiemce człowieka to jest tasiemiec nieuzbrojony, którym można zarazić się jedząc niedogotowane mięso wołowe i tasiemiec uzbrojony, którym zarażamy się jedząc dla odmiany niedogotowane mięso wieprzowe. Tutaj taka ciekawostka, że w dawnych czasach, kiedy była moda na wątłą sylwetkę, damy dworu specjalnie połykały mięso z wągrami, żeby osiągnąć właśnie taki efekt. Prawdopodobnie nie miały świadomości, jak to działa, ale skutek był.

Pasożyty, o których mówiłem dotychczas to były tak zwane endopasożyty, czyli pasożyty bytujące wewnątrz naszego organizmu. Ale są też tak zwane ektopasożyty, czyli te, które znajdują się na naszym organizmie. Wymienić tutaj można wesz ludzką czy pchłę ludzką - gatunki, które, poza swoją uciążliwością, mogą przenosić choroby, takie jak tyfus w przypadku wszy ludzkiej czy dżuma w przypadku pchły ludzkiej.

Innym bardzo niebezpiecznym w pewnych przypadkach pasożytem zewnętrznym są kleszcze. Samo ugryzienie kleszcza skutkuje jedynie wypiciem niewielkiej ilości krwi, co nie ma dla nas żadnego znaczenia, to niebezpieczne jest potencjalne zarażenie patogenami, które kleszcze przenoszą. I tutaj mogą to być bakterie wywołujące boreliozę, jak i wirusy kleszczowego zapalenia mózgu. Dlatego należy pamiętać o odpowiednich zabezpieczeniach, kiedy wybieramy się do lasu i o przejrzeniu naszego ciała już po wycieczce czy jakimś grzybobraniu, na które się udajemy.

W walce z pasożytami najważniejsze są dwie rzeczy. Po pierwsze, przestrzeganie zasad higieny, a po drugie zdrowy rozsądek. Mam tutaj na myśli odpowiednią obróbkę produktów spożywczych, które mogą być dla nas potencjalnym źródłem zarażenia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze