Trwa ładowanie...

Wczesny objaw alzheimera. Nigdy nie lekceważ sygnału alarmowego

Avatar placeholder
03.11.2023 09:33
Rozwija się 20 lat przed wystąpieniem objawów. Naukowcy odkryli nowy symptom świadczący o chorobie
Rozwija się 20 lat przed wystąpieniem objawów. Naukowcy odkryli nowy symptom świadczący o chorobie (Getty Images)

Naukowcy z Karolinska Institutet zidentyfikowali wczesny symptom, który może wskazywać na rozwój choroby Alzheimera. Odkrycie otwiera potencjalne metody wczesnej interwencji oraz nowych terapii.

spis treści

1. Wczesny objaw alzherimera

Choroba Alzheimera jest najczęstszą formą demencji. Szacuje się, że co 4 sekundy diagnozowany jest nowy przypadek. Wczesnym objawem choroby może być wzrost metabolizmu w części mózgu zwanej hipokampem.

Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie "Molecular Psychiatry". Testy zostały przeprowadzone na myszach, u których choroba Alzheimera rozwinęła się w podobny sposób jak u ludzi.

Zobacz film: "Stres zwiększa ryzyko choroby Alzheimera"

Po wzroście metabolizmu u młodych myszy nastąpiły zmiany synaptyczne spowodowane zakłóceniami komórkowymi. Odkrycie okazało się na tyle przełomowe, że zostało nagrodzone Nagrodą Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny w 2016 roku.

2. Zmiany metaboliczne

Po pewnym czasie metabolizm w mózgu osób dotkniętych alzheimerem spada, co przyczynia się do degradacji synaps. Naukowcy zaobserwowali taką samą zależność u starszych myszy, które chorowały od dłuższego czasu.

Zmiany w metabolizmie w mitochondriach są zauważalne, zanim w mózgu w ogóle zaczynają gromadzić się charakterystyczne blaszki. Najbardziej widoczne zmiany zachodzą w hipokampie, który odgrywa kluczową rolę w pamięci krótkotrwałej.

Zespół planuje bardziej szczegółowo zbadać rolę mitochondriów w rozwoju choroby Alzheimera. Testy będą obejmować sprawdzenie, czy nowe cząsteczki stabilizujące funkcje mitochondriów i autofagii mogą opóźnić chorobę.

"Choroba zaczyna się rozwijać 20 lat przed wystąpieniem objawów, dlatego ważne jest jej wczesne wykrycie, zwłaszcza biorąc pod uwagę leki opóźniające, które zaczynają pojawiać się na rynku. Zmiany metaboliczne mogą być w tym przypadku czynnikiem diagnostycznym" - podsumowuje profesor Per Nilsson z Karolinska Institutet.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze