Trwa ładowanie...

Witamina D i wapń a ryzyko czerniaka

Na łamach pisma „Journal of Clinical Oncology” pojawiły się wyniki badań, które wskazują, iż przyjmowanie witaminy D i wapnia może u niektórych kobiet zmniejszyć ryzyko zachorowania na czerniaka złośliwego...

Zobacz film: "Objawy czerniaka"

spis treści

1. Badania nad właściwościami wapnia i witaminy D

Zespół badawczy z Uniwersytetu Stanforda przeprowadził analizę danych medycznych 36 tys. kobiet w wieku od 50 do 79 lat, które wzięły udział w badaniach klinicznych Women's Health Initiative. Spośród wszystkich pacjentek naukowcy wydzielili grupę kobiet, u których wcześniej wystąpił nieczerniakowy nowotwór skóry, jak na przykład rak podstawnokomórkowy czy kolczystokomórkowy. Przypadki tych nowotworów w historii medycznej pacjentek stanowią czynnik ryzyka rozwoju czerniaka złośliwego, dlatego też uwaga badaczy skupiła się właśnie na tej grupie pacjentek.

2. Wpływ wapnia i witaminy D na czerniaka

Jak wskazują wyniki badań, codzienne przyjmowanie suplementów diety zawierających 1000 mg wapnia i 400 jednostek witaminy D aż o 57% zmniejsza ryzyko zachorowania na czerniaka. Dotyczy to jednak wyłącznie kobiet, które wcześniej chorowały na nieczerniakowe nowotwory skóry. Przyjmowanie witaminy D i wapnia w żaden sposób nie wpływa na ryzyko rozwoju czerniaka u kobiet zdrowych. Chociaż badania dotyczyły wyłącznie kobiet, naukowcy podejrzewają, że wśród mężczyzn wyniki będą podobne. Z dotychczasowych badań wynika bowiem, że istnieje zależność między niskim poziomem witaminy D we krwi a większym ryzykiem raka skóry u starszych mężczyzn. Witamina D i wapń spełniają w organizmie ważną rolę. Biorą udział w kształtowaniu i zwiększaniu gęstości kości, a także regulują proces replikacji komórek, który jest kluczowym mechanizmem rozwoju raka. Inne badania sugerują, iż witamina D może sprzyjać ochronie organizmu przed takimi chorobami nowotworowymi, jak rak prostaty, rak piersi i rak jelita grubego.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Czerniak
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza