Witamina D i wapń a ryzyko czerniaka
Na łamach pisma „Journal of Clinical Oncology” pojawiły się wyniki badań, które wskazują, iż przyjmowanie witaminy D i wapnia może u niektórych kobiet zmniejszyć ryzyko zachorowania na czerniaka złośliwego...
1. Badania nad właściwościami wapnia i witaminy D
Zespół badawczy z Uniwersytetu Stanforda przeprowadził analizę danych medycznych 36 tys. kobiet w wieku od 50 do 79 lat, które wzięły udział w badaniach klinicznych Women's Health Initiative. Spośród wszystkich pacjentek naukowcy wydzielili grupę kobiet, u których wcześniej wystąpił nieczerniakowy nowotwór skóry, jak na przykład rak podstawnokomórkowy czy kolczystokomórkowy. Przypadki tych nowotworów w historii medycznej pacjentek stanowią czynnik ryzyka rozwoju czerniaka złośliwego, dlatego też uwaga badaczy skupiła się właśnie na tej grupie pacjentek.
2. Wpływ wapnia i witaminy D na czerniaka
Jak wskazują wyniki badań, codzienne przyjmowanie suplementów diety zawierających 1000 mg wapnia i 400 jednostek witaminy D aż o 57% zmniejsza ryzyko zachorowania na czerniaka. Dotyczy to jednak wyłącznie kobiet, które wcześniej chorowały na nieczerniakowe nowotwory skóry. Przyjmowanie witaminy D i wapnia w żaden sposób nie wpływa na ryzyko rozwoju czerniaka u kobiet zdrowych. Chociaż badania dotyczyły wyłącznie kobiet, naukowcy podejrzewają, że wśród mężczyzn wyniki będą podobne. Z dotychczasowych badań wynika bowiem, że istnieje zależność między niskim poziomem witaminy D we krwi a większym ryzykiem raka skóry u starszych mężczyzn. Witamina D i wapń spełniają w organizmie ważną rolę. Biorą udział w kształtowaniu i zwiększaniu gęstości kości, a także regulują proces replikacji komórek, który jest kluczowym mechanizmem rozwoju raka. Inne badania sugerują, iż witamina D może sprzyjać ochronie organizmu przed takimi chorobami nowotworowymi, jak rak prostaty, rak piersi i rak jelita grubego.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.