Przejdź na WP

Witaminy dla dzieci - co warto wiedzieć

Każda mama chce zapewnić swojemu dziecku zdrowie. Jednak nadmiar troski sprawia, że rodzice bardzo często stają się podatni na wiarę w mity i utarte opinie dotyczące właściwego żywienia dzieci. Zapominają o podstawowej zasadzie - witaminy dla dzieci są najważniejsze...

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

spis treści

1. Złe żywienie dzieci

Dieta niemowląt i dzieci kształtowana jest przez rodziców. Rodzice często nie zdają sobie sprawy z konsekwencji niewłaściwej diety swojego dziecka. Niedobór ważnych minerałów i witamin może spowodować:

Sposób odżywiania dziecka i nawyki żywieniowe, których nabywa, wpływają na całego jego dorosłe życie. Dlatego tak ważne jest, aby już w okresie dzieciństwa nauczyć nasze pociechy zasad prawidłowego odżywiania. Należy również dbać, aby dieta niemowlaka była odpowiednio dobrana.

2. Produkty w diecie dziecka

2.1. Ryby

Dzieciom należy podawać posiłki, w skład których wchodzą ryby. To bardzo ważny pokarm, ponieważ zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3, 6, 9 – niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka. Oczywiście nie wszystkie ryby są źródłem wartościowych składników. Na przykład wiele kontrowersji wzbudza popularna panga. To ryba, która dostępna jest w przystępnej cenie, jednak naukowcy potwierdzają, że nie zawiera żadnych wartości odżywczych i jest to produkt obciążony zanieczyszczeniami. Proces hodowli tych ryb budzi kontrowersje. Pangę lepiej zastąpić sprawdzonymi gatunkami ryb: makrelami, łososiami, śledziami czy halibutami.

2.2. Napoje gazowane

Te produkty nie służą naszemu dziecku. Są przepełnione sztucznymi barwnikami i substancjami słodzącymi. Owocowe soki w kartonach także są niezdrowe – zawierają dużo substancji chemicznych. Bardzo często te soki, to tak naprawdę słodzona woda z odpowiednimi barwnikami.

3. Spadek jakości produktów bogatych w witaminy

Procesy, które zachodzą w naszym organizmie regulowane są przez witaminy i makro- i mikroelementy. Jeśli nie dostarczymy odpowiedniej ilości tych niezbędnych składników, to maleje nasza odporność i zaczynają się zaburzenia w naszym rozwoju. Podawanie produktów bogatych w witaminy jest bardzo ważne zwłaszcza w okresie dzieciństwa. Jednak ostatnio obserwuje się, że zmniejsza się wartość odżywcza pokarmów. Ważne witaminy dla dzieci nie znajdują się w takiej samej ilości w pokarmach jak dawnej. Dla przykładu zawartość witaminy C w jabłkach zmniejszyła się o 60% a aż o 85% w truskawkach. Natomiast magnez w szpinaku i marchwi spadł o 76%.

4. Suplementy diety dla dzieci

Spadek jakości produktów sprawia, że naszym dzieciom potrzebne są suplementy diety. Witaminy dla niemowląt i dzieci możemy kupić bez recepty. Preparaty te przyczyniają się do tego, że nasze dziecko prawidłowo rośnie, rozwija się jego układ nerwowy, kości a także wszystkie narządy wewnętrzne. Witaminy dla dzieci mają bardzo atrakcyjną postać. Niektóre są w kształcie kolorowych misiów, inne smakują jak biała lub mleczna czekolada. Niektóre suplementy diety to owocowe żelki. Co warto podawać dzieciom?

Witaminy dla dzieci są bardzo ważne szczególnie w okresie szkolnym. Przebywanie w skupisku dzieci w szkołach lub przedszkolach sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusów. Istnieje wiele preparatów, które łączą różne witaminy i minerały. Warto je podawać już po czwartym roku życia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy