Paczkowana sałata może być źródłem Salmonelli

Naukowcy odkryli, że sałata pakowana w hermetycznie zamykane opakowania może być źródłem Salmonelli. Z połamanych części warzyw może wyciekać płyn, który zwiększa ryzyko zatrucia pokarmowego 2400 razy. Salmonella jest tak trwała, że intensywne mycie sałat nie usuwa bakterii. 

„To zdecydowanie podkreśla potrzebę utrzymywania standardów bezpieczeństwa żywności, ponieważ Salmonella może się rozwinąć nawet w momencie, gdy sałatę obowiązuje termin spożycia i jest przechowywana w lodówce. Już niewielkie ilości soków, uwalnianych przez uszkodzone cząstki liści sałat, mogą spowodować rozwój patogenów, co może skutkować chorobą.

Nawet jeden worek z sałatami może wywołać groźne w skutkach zatrucie, która objawia się ekstremalnie wysoką gorączką, wymiotami, biegunką i zwykle utrzymuje się przez tydzień” – mówi główny autor badania, dr Primrose Freestone.

Chociaż dla osób młodych choroba ta jest zazwyczaj niegroźna, w przypadku seniorów, małych dzieci i osób z wrażliwym systemem odpornościowym, takich jak pacjenci onkologiczni, może nawet prowadzić do śmierci.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Leicester jest jednym z pierwszych, które wskazuje na zagrożenia powodowane przez nieodpowiednie pakowanie sałaty.

Naukowcy nie mierzyli poziomu Salmonelli w zakupionej sałacie, ale badali sposób, w jaki bakterie dorastały na uszkodzonych liściach i jak osadzały się na powierzchni plastikowych opakowań.

10 produktów, które mogą wywołać zatrucie pokarmowe

Wiele mówi się na temat wysokiego ryzyka związanego z zatruciem niewłaściwie przyrządzoną wieprzowiną. Okazuje się, że równie niebezpieczne może być spożywanie...

W badaniach wykorzystano mieszankę sałat, składającą się z rzymskiej sałaty, szpinaku i boćwiny.

Doświadczenie wykazało, że płyn wyciekający z połamanych liści powoduje ponad dwukrotny wzrost poziomu Salmonelli w wodzie, a po dodaniu do pożywki specjaliści odnotowali jej poziom wzrósł ponad 2400 razy.

„Unikanie świeżej żywności nie jest rozwiązaniem, ale jeśli to możliwe, lepiej wybierać całe produkty, nie posiekane, oraz zawsze umyć je przed jedzeniem - nawet te, które według producenta są już umyte” – powiedział dr Kimon Karatzas, specjalista do spraw mikrobiologii żywności.

Jak skutecznie uniknąć zatrucia pokarmowego?

Coraz częściej słyszymy o niebezpiecznych zatruciach pokarmowych wywołanych przez szczepy bakterii Escherichia Coli (EHEC). Czy należy się bać? Jak zapobiec...

Ponadto ważne jest trzymanie tych produktów w lodówce.

W ostatnich latach coraz głośniej mówi się o zatruciach pokarmowych w Europie, związanych z mieszankami świeżych sałat, które były skażone Salmonellą i bakterią E.coli.

Dr Freestone powiedział, że badania, opublikowane w czasopiśmie „Applied and Environmental Microbiology”, służyły także podkreśleniu tego, jak ważne jest spożycie sałaty jak najszybciej po jej otwarciu.

Mikrobiolog żywności, Martin Adams z Uniwersytetu w Surrey, powiedział, że szczep Salmonelli stosowany w badaniu może wzrastać nawet w zimnych temperaturach, czyli także podczas przechowywania w lodówce.

Natalia Kulik, 9 miesięcy temu

Newsy

Komentarze
Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...