Paczkowana sałata może być źródłem Salmonelli

Naukowcy odkryli, że sałata pakowana w hermetycznie zamykane opakowania może być źródłem Salmonelli. Z połamanych części warzyw może wyciekać płyn, który zwiększa ryzyko zatrucia pokarmowego 2400 razy. Salmonella jest tak trwała, że intensywne mycie sałat nie usuwa bakterii. 

„To zdecydowanie podkreśla potrzebę utrzymywania standardów bezpieczeństwa żywności, ponieważ Salmonella może się rozwinąć nawet w momencie, gdy sałatę obowiązuje termin spożycia i jest przechowywana w lodówce. Już niewielkie ilości soków, uwalnianych przez uszkodzone cząstki liści sałat, mogą spowodować rozwój patogenów, co może skutkować chorobą.

Nawet jeden worek z sałatami może wywołać groźne w skutkach zatrucie, która objawia się ekstremalnie wysoką gorączką, wymiotami, biegunką i zwykle utrzymuje się przez tydzień” – mówi główny autor badania, dr Primrose Freestone.

Chociaż dla osób młodych choroba ta jest zazwyczaj niegroźna, w przypadku seniorów, małych dzieci i osób z wrażliwym systemem odpornościowym, takich jak pacjenci onkologiczni, może nawet prowadzić do śmierci.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Leicester jest jednym z pierwszych, które wskazuje na zagrożenia powodowane przez nieodpowiednie pakowanie sałaty.

Naukowcy nie mierzyli poziomu Salmonelli w zakupionej sałacie, ale badali sposób, w jaki bakterie dorastały na uszkodzonych liściach i jak osadzały się na powierzchni plastikowych opakowań.

10 produktów, które mogą wywołać zatrucie pokarmowe

Wiele mówi się na temat wysokiego ryzyka związanego z zatruciem niewłaściwie przyrządzoną wieprzowiną. Okazuje się, że równie niebezpieczne może być spożywanie...

W badaniach wykorzystano mieszankę sałat, składającą się z rzymskiej sałaty, szpinaku i boćwiny.

Doświadczenie wykazało, że płyn wyciekający z połamanych liści powoduje ponad dwukrotny wzrost poziomu Salmonelli w wodzie, a po dodaniu do pożywki specjaliści odnotowali jej poziom wzrósł ponad 2400 razy.

„Unikanie świeżej żywności nie jest rozwiązaniem, ale jeśli to możliwe, lepiej wybierać całe produkty, nie posiekane, oraz zawsze umyć je przed jedzeniem - nawet te, które według producenta są już umyte” – powiedział dr Kimon Karatzas, specjalista do spraw mikrobiologii żywności.

Jak skutecznie uniknąć zatrucia pokarmowego?

Coraz częściej słyszymy o niebezpiecznych zatruciach pokarmowych wywołanych przez szczepy bakterii Escherichia Coli (EHEC). Czy należy się bać? Jak zapobiec...

Ponadto ważne jest trzymanie tych produktów w lodówce.

W ostatnich latach coraz głośniej mówi się o zatruciach pokarmowych w Europie, związanych z mieszankami świeżych sałat, które były skażone Salmonellą i bakterią E.coli.

Dr Freestone powiedział, że badania, opublikowane w czasopiśmie „Applied and Environmental Microbiology”, służyły także podkreśleniu tego, jak ważne jest spożycie sałaty jak najszybciej po jej otwarciu.

Mikrobiolog żywności, Martin Adams z Uniwersytetu w Surrey, powiedział, że szczep Salmonelli stosowany w badaniu może wzrastać nawet w zimnych temperaturach, czyli także podczas przechowywania w lodówce.

Natalia Kulik, 11 miesięcy temu

Newsy

Komentarze
Artykuły Newsy
Newsy

Nowa terapia dla pacjentów z zaawansowanym rakiem płuc

Pembrolizumab może stać się nową opcją w leczeniu pierwszej linii u pacjentów z zaawansowanym rakiem płuc i wysoką ekspresją PD-L1, w zależności od wyników fazy III testów. Jest to wniosek badań, które zaprezentowane zostały na Kongresie ESMO w Kopenhadze...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...

Newsy

Związek raka z chorobami serca

Nowe badania sugerują związek wieku w którym zdiagnozowano chorobę nowotworową z możliwym przewidzeniem wystąpienia chorób serca. Według autorów, osoby zdiagnozowane w młodszym wieku mogą być narażone na większe ryzyko zdarzeń sercowych w ciągu swojego...

Newsy

Beta blokery niewskazane u osób z demencją?

Beta blokery to grupa leków, która często stosowana jest u osób, u których wystąpił epizod zawału serca. Według najnowszych badań, nie powinne być one lekami pierwszego rzutu u osób, które cierpią na demencję. Eksperymenty wykazały, że przyjmowanie leków...