Trwa ładowanie...

Paczkowana sałata może być źródłem Salmonelli

Naukowcy odkryli, że sałata pakowana w hermetycznie zamykane opakowania może być źródłem Salmonelli. Z połamanych części warzyw może wyciekać płyn, który zwiększa ryzyko zatrucia pokarmowego 2400 razy. Salmonella jest tak trwała, że intensywne mycie sałat nie usuwa bakterii. 

1. Lepiej nie kupować paczkowanej sałaty

"To zdecydowanie podkreśla potrzebę utrzymywania standardów bezpieczeństwa żywności, ponieważ Salmonella może się rozwinąć nawet w momencie, gdy sałatę obowiązuje termin spożycia i jest przechowywana w lodówce. Już niewielkie ilości soków, uwalnianych przez uszkodzone cząstki liści sałat, mogą spowodować rozwój patogenów, co może skutkować chorobą.

Nawet jeden worek z sałatami może wywołać groźne w skutkach zatrucie, która objawia się ekstremalnie wysoką gorączką, wymiotami, biegunką i zwykle utrzymuje się przez tydzień” – mówi główny autor badania, dr Primrose Freestone.

Mixy sałat dostępne w sklepach mogą powodować salmonellę
Mixy sałat dostępne w sklepach mogą powodować salmonellę (123rf)

Chociaż dla osób młodych choroba ta jest zazwyczaj niegroźna, w przypadku seniorów, małych dzieci i osób z wrażliwym systemem odpornościowym, takich jak pacjenci onkologiczni, może nawet prowadzić do śmierci.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Leicester jest jednym z pierwszych, które wskazuje na zagrożenia powodowane przez nieodpowiednie pakowanie sałaty.

Naukowcy nie mierzyli poziomu Salmonelli w zakupionej sałacie, ale badali sposób, w jaki bakterie dorastały na uszkodzonych liściach i jak osadzały się na powierzchni plastikowych opakowań.

10 produktów, które mogą wywołać zatrucie pokarmowe
10 produktów, które mogą wywołać zatrucie pokarmowe [10 zdjęć]

Wiele mówi się na temat wysokiego ryzyka związanego z zatruciem niewłaściwie przyrządzoną wieprzowiną.

zobacz galerię

W badaniach wykorzystano mieszankę sałat, składającą się z rzymskiej sałaty, szpinaku i boćwiny.

Doświadczenie wykazało, że płyn wyciekający z połamanych liści powoduje ponad dwukrotny wzrost poziomu Salmonelli w wodzie, a po dodaniu do pożywki specjaliści odnotowali jej poziom wzrósł ponad 2400 razy.

"Unikanie świeżej żywności nie jest rozwiązaniem, ale jeśli to możliwe, lepiej wybierać całe produkty, nie posiekane, oraz zawsze umyć je przed jedzeniem - nawet te, które według producenta są już umyte” – powiedział dr Kimon Karatzas, specjalista do spraw mikrobiologii żywności.

Jak skutecznie uniknąć zatrucia pokarmowego?
Jak skutecznie uniknąć zatrucia pokarmowego? [5 zdjęć]

Coraz częściej słyszymy o niebezpiecznych zatruciach pokarmowych wywołanych przez szczepy bakterii Escherichia

zobacz galerię

Ponadto ważne jest trzymanie tych produktów w lodówce.

W ostatnich latach coraz głośniej mówi się o zatruciach pokarmowych w Europie, związanych z mieszankami świeżych sałat, które były skażone Salmonellą i bakterią E.coli.

Przeczytaj koniecznie

Dr Freestone powiedział, że badania, opublikowane w czasopiśmie "Applied and Environmental Microbiology”, służyły także podkreśleniu tego, jak ważne jest spożycie sałaty jak najszybciej po jej otwarciu.

Mikrobiolog żywności, Martin Adams z Uniwersytetu w Surrey, powiedział, że szczep Salmonelli stosowany w badaniu może wzrastać nawet w zimnych temperaturach, czyli także podczas przechowywania w lodówce.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza