Trwa ładowanie...

Wpływ witaminy D3 na przebieg COVID-19. Naukowcy mówią, jak działa

Niemal od początku pandemii SARS-CoV-2 snuto rozmaite teorie na temat wpływu witaminy D3 na przebieg COVID-19. Cześć ekspertów uważała, że suplementacja witaminy D3 może być kluczem do leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem. Najnowsze badania rozwiewają wszystkie wątpliwości.

spis treści

1. Wpływ witaminy D3 na przebieg COVID-19

Jak podkreśla lek. Bartosz Fiałek, popularyzator wiedzy medycznej, od początku pandemii koronawirusa witamina D3 była uważana za panaceum na COVID.

Zobacz film: "Dr Michał Chudzik o suplementacji witaminy D"

Jako jedni z pierwszych rewelacje na temat witaminy D ogłosili naukowcy z Nowego Orleanu. Wykazali oni, że niedobór witaminy D może osłabiać układ immunologiczny i zwiększać ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Wnioski wysnuto na podstawie analizy dokumentacji chorych, którzy wymagali hospitalizacji. U 85 proc. pacjentów, którzy trafili na oddział intensywnej terapii, stwierdzono wyraźnie obniżony poziom witaminy D w organizmie - poniżej 30 nanogramów na milimetr.

Wpływ witaminy D3 na przebieg COVID-19
Wpływ witaminy D3 na przebieg COVID-19 (Getty Images)

Kolejne badania, tym razem hiszpańskie, wskazywały na podobną zależność. U ponad 80 proc. z ponad 200 pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 stwierdzono niedobór witaminy D.

Większość środowiska lekarskiego jednak sceptycznie odnosiła się do tych doniesień, wskazując, że poziom witaminy D może być związany z wieloma mylącymi zmiennymi. Ostatecznie najnowsze badania, które zostały opublikowane na łamach czasopisma "PLOS Medicine" dementują wszystkie mity na temat wpływu witaminy D3 na leczenie zakażonych koronawirusem.

Zespół badaczy z Centrum Epidemiologii Klinicznej przy Żydowskim Szpitalu Ogólnym w kanadyjskim Montrealu przeanalizował łącznie ponad 40 metaanaliz dotyczących wpływu witaminy D3 na przebieg COVID-19.

Na podstawie bazy danych nie zaobserwowano dowodów naukowych potwierdzających związek stężenia witaminy D3 z podatnością na zachorowanie na COVID-19, ciężkością przebiegu COVID-19 ani hospitalizacją z powodu COVID-19.

- Brak jest więc dowodów naukowych (w przedmiotowym badaniu - bez oceny osób z niedoborem witaminy D3) na związek suplementacji witaminy D3 z poprawą w zakresie ww. zdarzeń związanych z COVID-19 - podsumowuje wyniki badań lek. Bartosz Fiałek na swoim Facebooku.

2. "Niedobór jest szkodliwy, ale nadmiar również". Prof. Pyrć o suplementacji witaminy D

Prof. Krzysztof Pyrć, mikrobiolog i wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, przyznaje, że rewelacje na temat witaminy D nie były zaskoczeniem, ponieważ podobne zależności można znaleźć również w przypadku wit. D i innych schorzeń.

- Jeżeli ktoś ma niedobór witaminy D, to jest bardziej wrażliwy na wszelkie infekcje i niewątpliwie niedobory powinny być uzupełniane. Od dawna mówi się, że w Polsce należy badać poziom witaminy D, a jeżeli ktoś ma niedobór, to należy ją suplementować - wyjaśnia prof. Pyrć.

Wirusolog przyznaje, że witamina D jest bardzo pożądana dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale nie uchroni nas przed ciężkim przebiegiem COVID. To nie jest lek na COVID.

- Wszystkie pomysły, że witamina D jest lekiem na koronawirusa, w związku z czym wyższa dawka będzie bardziej skuteczna - to jest bzdura. Niedobór jest szkodliwy, ale nadmiar również. W przypadku niektórych witamin, takich jak wit. C sprawa jest łatwiejsza, bo jej nadmiar może być wypłukany z moczem. Wit. D stanowi większe zagrożenie, bo znacznie trudniej jej się pozbyć i możemy ją przedawkowywać. Słuchajmy lekarzy - ostrzega ekspert.

3. Dr Chudzik: Lepiej spędzić czas na słońcu

Jak wykazały badania, 7 na 10 pacjentów przyjętych do szpitala z powodu COVID-19, odczuwa różne objawy nawet po upływie wielu miesięcy od wyzdrowienia. Jednym z elementów, wspomagających szybszy powrót do zdrowia, jest aktywność fizyczna oraz suplementacja witaminy D.

Dr Michał Chudzik, specjalista w zakresie kardiologii, który prowadzi w Łodzi badania nad powikłaniami po COVID-19, radzi łączyć jedno z drugim.

- Pamiętajmy o tym, że ekspozycja na naturalne promienie słoneczne jest dużo lepsza niż chemiczna suplementacja witaminy D. Starajmy się zatem te 40-60 minut spędzić na słońcu. Najlepiej zrobić to w sposób aktywny. Wtedy ta suplementacja będzie najlepsza - wyjaśnił ekspert.

Dr Chudzik podkreślił, że okres lata daje ozdrowieńcom po COVID-19 największe możliwości odbudowania swojego zdrowia.

Zobacz również: Koronawirus. Budezonid - lek na astmę skuteczny w walce z COVID-19. "Jest tani i dostępny"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza