Wpływ witaminy D3 na przebieg COVID-19. Naukowcy mówią, jak działa
Niemal od początku pandemii SARS-CoV-2 snuto rozmaite teorie na temat wpływu witaminy D3 na przebieg COVID-19. Cześć ekspertów uważała, że suplementacja witaminy D3 może być kluczem do leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem. Najnowsze badania rozwiewają wszystkie wątpliwości.
1. Wpływ witaminy D3 na przebieg COVID-19
Jak podkreśla lek. Bartosz Fiałek, popularyzator wiedzy medycznej, od początku pandemii koronawirusa witamina D3 była uważana za panaceum na COVID.
Jako jedni z pierwszych rewelacje na temat witaminy D ogłosili naukowcy z Nowego Orleanu. Wykazali oni, że niedobór witaminy D może osłabiać układ immunologiczny i zwiększać ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Wnioski wysnuto na podstawie analizy dokumentacji chorych, którzy wymagali hospitalizacji. U 85 proc. pacjentów, którzy trafili na oddział intensywnej terapii, stwierdzono wyraźnie obniżony poziom witaminy D w organizmie - poniżej 30 nanogramów na milimetr.
Kolejne badania, tym razem hiszpańskie, wskazywały na podobną zależność. U ponad 80 proc. z ponad 200 pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 stwierdzono niedobór witaminy D.
Większość środowiska lekarskiego jednak sceptycznie odnosiła się do tych doniesień, wskazując, że poziom witaminy D może być związany z wieloma mylącymi zmiennymi. Ostatecznie najnowsze badania, które zostały opublikowane na łamach czasopisma "PLOS Medicine" dementują wszystkie mity na temat wpływu witaminy D3 na leczenie zakażonych koronawirusem.
Zespół badaczy z Centrum Epidemiologii Klinicznej przy Żydowskim Szpitalu Ogólnym w kanadyjskim Montrealu przeanalizował łącznie ponad 40 metaanaliz dotyczących wpływu witaminy D3 na przebieg COVID-19.
Na podstawie bazy danych nie zaobserwowano dowodów naukowych potwierdzających związek stężenia witaminy D3 z podatnością na zachorowanie na COVID-19, ciężkością przebiegu COVID-19 ani hospitalizacją z powodu COVID-19.
- Brak jest więc dowodów naukowych (w przedmiotowym badaniu - bez oceny osób z niedoborem witaminy D3) na związek suplementacji witaminy D3 z poprawą w zakresie ww. zdarzeń związanych z COVID-19 - podsumowuje wyniki badań lek. Bartosz Fiałek na swoim Facebooku.
2. "Niedobór jest szkodliwy, ale nadmiar również". Prof. Pyrć o suplementacji witaminy D
Prof. Krzysztof Pyrć, mikrobiolog i wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, przyznaje, że rewelacje na temat witaminy D nie były zaskoczeniem, ponieważ podobne zależności można znaleźć również w przypadku wit. D i innych schorzeń.
- Jeżeli ktoś ma niedobór witaminy D, to jest bardziej wrażliwy na wszelkie infekcje i niewątpliwie niedobory powinny być uzupełniane. Od dawna mówi się, że w Polsce należy badać poziom witaminy D, a jeżeli ktoś ma niedobór, to należy ją suplementować - wyjaśnia prof. Pyrć.
Wirusolog przyznaje, że witamina D jest bardzo pożądana dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale nie uchroni nas przed ciężkim przebiegiem COVID. To nie jest lek na COVID.
- Wszystkie pomysły, że witamina D jest lekiem na koronawirusa, w związku z czym wyższa dawka będzie bardziej skuteczna - to jest bzdura. Niedobór jest szkodliwy, ale nadmiar również. W przypadku niektórych witamin, takich jak wit. C sprawa jest łatwiejsza, bo jej nadmiar może być wypłukany z moczem. Wit. D stanowi większe zagrożenie, bo znacznie trudniej jej się pozbyć i możemy ją przedawkowywać. Słuchajmy lekarzy - ostrzega ekspert.
3. Dr Chudzik: Lepiej spędzić czas na słońcu
Jak wykazały badania, 7 na 10 pacjentów przyjętych do szpitala z powodu COVID-19, odczuwa różne objawy nawet po upływie wielu miesięcy od wyzdrowienia. Jednym z elementów, wspomagających szybszy powrót do zdrowia, jest aktywność fizyczna oraz suplementacja witaminy D.
Dr Michał Chudzik, specjalista w zakresie kardiologii, który prowadzi w Łodzi badania nad powikłaniami po COVID-19, radzi łączyć jedno z drugim.
- Pamiętajmy o tym, że ekspozycja na naturalne promienie słoneczne jest dużo lepsza niż chemiczna suplementacja witaminy D. Starajmy się zatem te 40-60 minut spędzić na słońcu. Najlepiej zrobić to w sposób aktywny. Wtedy ta suplementacja będzie najlepsza - wyjaśnił ekspert.
Dr Chudzik podkreślił, że okres lata daje ozdrowieńcom po COVID-19 największe możliwości odbudowania swojego zdrowia.
Zobacz również: Koronawirus. Budezonid - lek na astmę skuteczny w walce z COVID-19. "Jest tani i dostępny"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.