Trwa ładowanie...

Powoduje śmierć komórek, zabiera lata życia. Lekarz ostrzega

Avatar placeholder
15.08.2023 13:12
Dieta bogata w błonnik może wydłużyć życie o kilkanaście lat
Dieta bogata w błonnik może wydłużyć życie o kilkanaście lat (Getty Images)

Dr Noel Young, ekspert w dziedzinie innowacji klinicznych, zauważa, że mimo iż średnia długość życia ludzi w ciągu ostatnich dekad znacznie wzrosła, to jakość naszego życia w kontekście zdrowia nadal pozostaje niezadowalająca. Jak możemy to zmienić? Lekarz proponuje cztery proste kroki, które mogą pomóc nam żyć dłużej i zdrowiej. I mówi, co zabiera nam lata zdrowego życia.

spis treści

1. Cztery proste kroki do długowieczności

Dr Young zwraca uwagę na fakt, że choroby, takie jak cukrzyca czy schorzenia serca są często "napędzane" przez nasz styl życia i mają bezpośredni związek z przedwczesnym starzeniem się. Jak wyjaśnia, te stany są powiązane z krótszymi telomerami - ochronnymi nasadkami na końcach naszego DNA. Gdy telomery stają się zbyt krótkie, komórki przestają się dzielić lub umierają, co zdarza się coraz częściej w miarę starzenia się organizmu.

Jednak, jak dodaje, nie jest to jedynie zła wiadomość. Badania pokazują, że zmiany w stylu życia mogą zapobiegać chorobom cywilizacyjnym, które są odpowiedzialne za przedwczesne starzenie organizmu, a nawet wydłużyć życie o 14 lat. Zmiany te obejmują:

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"
  • dietę bogatą w błonnik, a więc spożywanie warzyw, owoców, pełnoziarnistego pieczywa. Błonnik reguluje poziom cukru we krwi, wspiera perystaltykę jelit, odpowiada za prawidłowy mikrobiom jelitowy i chroni przed niektórymi nowotworami układu pokarmowego,
  • utrzymanie prawidłowej masy ciała, co jest szczególnie ważne, biorąc pod uwagę, że według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia aż 200 tys. rozpoznań nowotworów rocznie związana jest z otyłością,
  • zerwanie z używkami, takimi jak palenie tytoniu czy spożywanie alkoholu,
  • codzienną aktywność fizyczną trwającą co najmniej 30 minut. Jako społeczeństwo coraz więcej czasu spędzamy siedząc, co zwiększa ryzyko chorób układu krążenia i nowotworów, podnosi prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń metabolicznych, w tym nadwagi i otyłości, prowadzi do utraty masy mięśniowej i zwiększa ryzyko problemów ze stawami i osteoporozy.

2. Kondycja fizyczna to nie wszystko

Dr Young podkreśla, że aspekty takie jak aktywność fizyczna, zdrowa, zbilansowana dieta, kontrola glikemii czy unikanie używek mają bezpośredni wpływ na długość i jakość naszego życia. Jednak istnieje jeszcze jeden czynnik, który często jest bagatelizowany.

Chodzi o stres - krótkotrwały stres może mieć działanie motywujące, jednak gdy towarzyszy nam na co dzień, nie przynosi żadnych korzyści. Wręcz przeciwnie - negatywnie wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne, przyczyniając się do takich problemów jak zawał mięśnia sercowego, choroby układu pokarmowego, takie jak wrzody żołądka czy IBS, a nawet może prowadzić do rozwoju cukrzycy.

Ważne jest również zrozumienie, że stres ma negatywny wpływ na układ odpornościowy i może nasilać stany depresyjne czy nerwice.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze