Trwa ładowanie...

Wysokie osoby bardziej zagrożone rakiem?

 Sylwia Stachura
09.12.2015 11:25
Wysokie osoby bardziej zagrożone rakiem?
Wysokie osoby bardziej zagrożone rakiem? (Źródło: 123RF)

Nowe badanie szwedzkich naukowców sugeruje, że wysokie osoby są bardziej narażone na niektóre typy nowotworów. Eksperci znaleźli związek między wzrostem a ryzykiem wystąpienia raka piersi oraz skóry.

1. Nowotwór atakuje wysokich

Grupa badaczy z Instytutu Karolinska oraz Uniwersytetu w Sztokholmie wzięła pod lupę ponad 5 milionów Szwedów po 20. roku życia. Wszyscy uczestnicy urodzili się między 1938 a 1991 rokiem, a ich wzrost wahał się od 100 do 225 centymetrów. Naukowcy zebrali dane na temat ich wysokości oraz przebytych chorób. Analiza informacji pozwoliła na sformułowanie zaskakujących wniosków.

Okazało się, że każde dodatkowe 10 centymetrów wzrostu (u kobiet powyżej 164 cm, u mężczyzn powyżej 177 cm) zwiększa ryzyko rozwoju raka o 18 proc. u kobiet i 11 proc. u mężczyzn. Ponadto wykazano, że wyższe kobiety są nawet o 20 proc. bardziej narażone na nowotwór piersi od swoich niższych koleżanek.

Z badań wynika, że zarówno wysokie kobiety, jak i wysocy mężczyźni są w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na nowotwór skóry. Niebezpieczeństwo wystąpienia czerniaka jest u nich aż o 30 proc. wyższe (na każde 10 centymetrów) niż wśród osób o przeciętnym i niskim wzroście.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Rezultaty badań przedstawiono podczas dorocznego spotkania Europejskiego Stowarzyszenia Pediatrów Endokrynologów w Barcelonie.

2. Wzrost czynnikiem ryzyka?

Skąd zależność pomiędzy wzrostem a ryzykiem zachorowalności na nowotwory? Autorzy badania sugerują, że winne mogą być hormony wzrostu, które mają wpływ na rozwój komórek chorobotwórczych.

W organizmie ponadprzeciętnie wysokiej osoby znajduje się też dużo więcej komórek, stąd większe ryzyko, że będzie dochodzić do ich mutacji i przekształcania się w komórki nowotworowe.

Chociaż badanie przeprowadzono na dużej grupie, nie wzięto pod uwagę innych czynników mających wpływ na rozwój groźnych chorób. Specjaliści podkreślają, że palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, predyspozycje genetyczne, zła dieta oraz niezdrowy tryb życia to główne przyczyny nowotworów.

Niezależnie od wzrostu, możemy skutecznie obniżyć groźbę poważnej choroby. Najwięcej zależy od sposobu odżywiania, aktywności fizycznej, nałogów. Ważne jest unikanie używek (papierosów, alkoholu), bezpieczne korzystanie ze słońca, utrzymywanie prawidłowej wagi. Warto też regularnie się badać, ponieważ wczesne wykrycie nowotworu zwiększa szansę na całkowite wyleczenie.

Szwedzcy naukowcy chcą kontynuować badania, aby dowiedzieć się, czy wysokie osoby są też bardziej narażone na wcześniejszy zgon.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze