Trwa ładowanie...

Wystarczy jeden błąd, by doszło do tragedii. Uważaj podczas podróży autem

Avatar placeholder
Bianka Koralewska 19.07.2024 11:46
Letnie podróże autem
Letnie podróże autem (Getty Images)

Weekend za miastem a może dłuższy urlop daleko od domu? Lato sprzyja podróżom, ale niezależnie od wszystkiego, bezpieczeństwo powinno być naszym priorytetem. Nie chodzi tylko o ostrożność na drodze i zapięcie pasów bezpieczeństwa. Istnieją inne aspekty, o których powinniśmy pamiętać, aby podróż autem nie zakończyła się tragedią.

spis treści

1. Ten błąd może prowadzić do kalectwa

Podczas długiej podróży samochodem, ból pleców i zdrętwiałe nogi mogą stać się problemem. Wiele osób decyduje się na zsunięcie butów i wyciągnięcie nóg na desce rozdzielczej, co jest częstym widokiem na drogach, zwłaszcza gdy trwa sezon urlopowy. Ta pozycja może prowadzić do złamań nóg, bioder, kości twarzy, a nawet do przerwania rdzenia kręgowego i trwałego kalectwa.

W trakcie wypadku poduszka powietrzna otwiera się w ciągu 40 milisekund z prędkością dochodzącą do 300 km/h. Siła rażenia jest ogromna, a jeśli spotka się z przeszkodą w postaci rozłożonych na desce nóg, skutki mogą być tragiczne.

Zobacz film: "Wasze Zdrowie – odc.6. Zrozumieć męskość"

Lekarz, który opublikował na Twitterze zdjęcie RTG kobiety, która doznała wyrwania kości udowej z panewki stawu biodrowego, ostrzega przed takim zachowaniem. W komentarzach podkreśla, że skala obrażeń była znacznie większa, bo pacjentka doznała urazu płuc i pęknięcia wątroby.

2. Zabójcze upały. Może dojść do omdlenia

Jak bezpiecznie podróżować autem w wakacje?
Jak bezpiecznie podróżować autem w wakacje? (Getty Images)

Podróżowanie podczas upałów może być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Wysokie temperatury mogą prowadzić do omdleń spowodowanych spadkiem ciśnienia krwi, zwolnieniem pracy serca, a w konsekwencji – niedotlenieniem mózgu.

- Szczególnie narażone są osoby, które ruszają w taką podróż raz do roku, w wakacje. Nie są przyzwyczajone ani do podróży, ani do upałów - alarmował w rozmowie z WP abcZdrowie dr Michał Sutkowski, szef stowarzyszenia Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

Omdlenia są częstsze wśród dzieci poniżej piątego roku życia, osób po 65. roku życia, a także tych, które cierpią na choroby cywilizacyjne, m.in. nadciśnienie, cukrzycę, niewydolność krążenia i choroby neurologiczne. Dodatkowym zagrożeniem jest niedostosowanie dawkowania przyjmowanych na co dzień leków do temperatury otoczenia.

Podczas podróży samochodem w upały, warto pamiętać o regularnych przerwach, zaopatrzyć się w wodę i przewietrzyć auto przed wyruszeniem w drogę. Ważny jest też odpowiedni ubiór oraz spakowanie ze sobą elektrolitów oraz leków przyjmowanych na stałe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze