Trwa ładowanie...

Zachorowanie na cukrzycę rośnie

Cukrzyca typu I (insulinozależna) stanowi 10% wszystkich przypadków cukrzycy, jej chorobowość w Polsce szacuje się na 0,3%. Pojawia się w każdym wieku, jednak zdecydowanie najczęściej występuje w dzieciństwie lub okresie dojrzewania. Klinicznie charakteryzuje się hiperglikemią oraz skłonnością do kwasicy ketonowej i wymaga leczenia insuliną, ponieważ jest wynikiem bezwzględnego niedoboru insuliny.

Zobacz film: "Co wpływa na glikemię?"

Cukrzyca typu II (insulinoniezależna) rozpoznawana jest w większości przypadków u chorych powyżej 30. roku życia, choć występuje również u dzieci i w okresie dojrzewania. Szacuje się, iż chorobowość w Polsce wynosi 1,6-3,7%; a zapadalność wzrasta wraz z wiekiem do 70 r.ż., a następnie maleje. W 80% związana jest z otyłością. Klinicznie charakteryzuje się hiperglikemią, nie wykazując tendencji do kwasicy ketonowej. Część chorych wymaga okresowej lub stałej insulinoterapii w celu wyrównania hiperglikemii i zapobiegania jej skutkom klinicznym.

Zjawisko wzrostu zapadalności na cukrzycę wyjaśnia – prof. Edward Franek, endokrynolog.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.