Zaczęło się od łaskotania w gardle. 51-latka straciła ręce i stopy
Gdy 51-letnia Sherri Moody z Houston (Teksas, USA) poczuła pierwsze symptomy infekcji przypominającej przeziębienie, daleka była od myśli, że te błahe objawy staną się początkiem jej walki o przetrwanie. Winne okazały się paciorkowce, które ostatnimi czasy coraz częściej zbierają żniwa również w Polsce.
1. Myślała, że to zwykłe przeziębienie
Sherri, która jest nauczycielką, zaczęła po wycieczce szkolnej odczuwać łaskotanie w gardle, które początkowo przypisała zwykłemu przeziębieniu. W środku nocy jej stan znacząco się pogorszył, była więc zmuszona jechać do szpitala.
Okazało się, że cierpi na zapalenie płuc wywołane przez bakterie Streptococcus (zwykle kojarzone z anginą). Infekcja szybko doprowadziła do wstrząsu septycznego, niewydolności nerek i płuc oraz dramatycznego spadku ciśnienia krwi.
2. Interwencja medyczna
W obliczu pogarszającego się stanu Sherri lekarze podjęli decyzję o wprowadzeniu jej w śpiączkę farmakologiczną. Zastosowanie leków wazopresyjnych było konieczne do utrzymania krążenia krwi w kluczowych narządach. Niestety, te same leki spowodowały pogorszenie krążenia w dłoniach i stopach pacjentki, prowadząc do ich czernienia i mumifikacji.
Ostatecznie, w czerwcu 2023 roku, lekarze byli zmuszeni amputować nogi Sherri poniżej kolan, a w lipcu również jej ręce powyżej łokci.
3. Rehabilitacja i dążenie do niezależności
Mimo traumatycznych wydarzeń i trudnego procesu rekonwalescencji Sherri zachowała pozytywne nastawienie.
- Wybieram szczęście – powiedziała z przekonaniem.
Dziś oczekuje na możliwość założenia protez, które przybliżą ją do odzyskania samodzielności.
4. Czym jest sepsa?
Sepsa, zwana także posocznicą, jest zagrażającym życiu stanem, który występuje, gdy organizm odpowiada na infekcję w sposób ekstremalny i niekontrolowany. Odpowiedź układu odpornościowego może doprowadzić do uszkodzenia tkanek i narządów, a nawet ich niewydolności.
Sepsa nie jest zaraźliwa, ale jej objawy wymagają natychmiastowej interwencji medycznej. W przebiegu posocznicy zaobserwować można gorączkę, zimne dreszcze, szybkie bicie serca, ból lub zawroty głowy, zmiany świadomości, dezorientację, zmniejszony przepływ moczu, bladą lub przebarwioną skórę oraz wysypkę. Szybkość reakcji jest kluczowa dla zdrowia i życia pacjenta.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.