Trwa ładowanie...

Zakazane podczas upałów. GIS wydał komunikat

 Katarzyna Prus
08.07.2024 18:13
Zakazane podczas upałów. Kąpiel może się skończyć poważną infekcją
Zakazane podczas upałów. Kąpiel może się skończyć poważną infekcją (Getty Images, Facebook)

Upały znowu będą dawały się we znaki, a temperatura może w tym tygodniu sięgnąć nawet 35 stopni Celsjusza. Skuteczny sposób na ochłodę będzie więc na wagę złota. Choć pluskanie w miejskiej fontannie może niektórym wydawać się kuszące, to bardzo zły pomysł. GIS ostrzega.

spis treści

1. Ryzykowna kąpiel

Kiedy żar leje się z nieba, fontanny miejskie stają się miejscem kąpieli. Mimo że to bardzo ryzykowny sposób na walkę z upałem, amatorów takich atrakcji nie brakuje. Korzystają z nich nie tylko dzieci, ale zdarza się też, że dorośli.

Tymczasem Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega, że woda w takich miejscach nie nadaje się ani do picia, ani do kąpieli.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Warto mieć świadomość, że woda w miejskiej fontannie to siedlisko drobnoustrojów, nawet jeśli nie wygląda na brudną. Może być zanieczyszczona przez ptaki i inne zwierzęta.

Kąpiel w fontannie miejskiej jest bardzo ryzykowna
Kąpiel w fontannie miejskiej jest bardzo ryzykowna (Getty Images)

W wodzie mogą znajdować się m.in. bakterie gronkowca, salmonelli, E. coli, pasożyty, a także zarodniki grzybów i pleśni. Zakażenie może być szczególnie groźne dla małych dzieci i osób o obniżonej odporności.

Ponadto, jeśli do fontanny dodawane są środki chemiczne, to może wystąpić np. skórna reakcja alergiczna.

2. Od grzybicy po zapalenie pęcherza

Pozornie niewinne pluskanie w miejskiej fontannie może się skończyć bardzo poważnie, a konsekwencji dla zdrowia jest naprawdę sporo.

GIS ostrzega, że woda z fontanny może powodować:

  • schorzenia dróg oddechowych,
  • zapalenie spojówek,
  • zakażenia gronkowcem, paciorkowcami,
  • reakcje alergiczne,
  • grzybicę stóp i inne choroby skóry,
  • infekcje dróg moczowych i pęcherza.

Dlatego stanowczo odradza się kąpiel w fontannach. GIS zachęca do korzystania z wypoczynku nad wodą w miejscach do tego wyznaczonych.

Przypomina też, że cały czas działa serwis kąpieliskowy, gdzie można na bieżąco śledzić sytuację w takich miejscach kontrolowanych przez GIS w całym kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze