Zalety i wady profesjonalnego wybielania zębów

Wybielanie zębów jest zachodzącym na powierzchni szkliwa procesem utleniania, widocznie rozjaśniającym ich odcień. Jedynie w gabinecie specjalistycznym możliwe jest właściwe przeprowadzenie tego typu zabiegów, które gwarantuje ich długotrwały efekt. Preparaty stosowane w warunkach domowych są w stanie jedynie wspomagać uzyskany u stomatologa efekt wybielenia szkliwa oraz przedłużyć jego trwałość.

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym

Pierwszym etapem wybielania zębów u stomatologa jest wizyta konsultacyjna. Lekarz ma wówczas możliwość przeprowadzenia wywiadu z pacjentem, sprawdzenia stanu jego uzębienia oraz zalecenia najodpowiedniejszej metody wybielania zębów, która uwzględnia czynniki zdrowotne, fizyczne oraz finansowe. Drugim etapem procesu wybielania zębów jest ich profesjonalne oczyszczenie. Składają się na nie zabiegi, które pomogą w usunięciu nalotu oraz kamienia nazębnego. Ich uzupełnieniem jest piaskowanie zębów oraz polerowanie ich powierzchni.

Domowe sposoby na pozbycie się trądziku

Metody profesjonalnego wybielania zębów

Jedną z metod wybielania zębów jest metoda nakładkowa – np. Nite White. Istota jej działania opiera się na korzystaniu ze specjalnych szyn z winylu, dopasowanych indywidualnie do kształtu szczęki pacjenta. Jest ona wypełniona środkiem wybielającym (najczęściej jest to nadtlenek karbamidu). Szynę taką zakłada się najczęściej na całą noc, przez okres jednego do dwóch tygodni. Efektem takiej kuracji są wyraźnie wybielone zęby, których odcień utrzymuje się przez kilka lat. Dla zwiększenia jego intensywności oraz przedłużenia trwałości możliwe jest stosowanie tak zwanych kuracji przypominających – raz na kilkanaście miesięcy powtarza się stosowanie szyny, zakładając ją na 1-2 noce.

Drugą z metod profesjonalnego wybielania zębów jest metoda naświetleniowa np. Brite Smile. Można ją przeprowadzić jednak jedynie w gabinecie dentystycznym. Jej efekty są bardzo silne (możliwa jest zmiana odcienia zębów nawet o osiem tonów) oraz długotrwałe. Stomatolog rozpoczyna zabieg od nałożenia na zęby żelu tlenowego i żelu ochronnego na dziąsła. Następnie zęby są naświetlane niebieskim promieniowaniem, które aktywuje cząsteczki żelu. Przez około 20 minut utleniają powierzchnię szkliwa, poprawiając tym samym wygląd zębów.

Pozytywne i negatywne efekty wybielania zębów

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym ma wiele zalet:

  • oczekiwany efekt wybielenia możliwy jest do osiągnięcia już podczas jednej wizyty,
  • cały zabieg przeprowadzany jest przez dentystę w gabinecie – pacjent nie musi wykonywać niczego samodzielnie w domu,
  • zabieg wykonany przez specjalistę jest dużo bardziej komfortowy niż długotrwałe stosowanie metod domowych.

Wybielanie zębów może mieć również efekty negatywne:

  • finalny efekt zmiany odcienia szkliwa, widoczny dopiero po kilku dniach od samego zabiegu, może być dosyć radykalny i wywoływać zróżnicowane reakcje wśród osób w otoczeniu pacjenta,
  • zabieg wybielania może wywoływać ból zębów, o którym niezwłocznie należy poinformować lekarza – może być on skutkiem zwiększonej nadwrażliwości zębów.
Komentarze (17)
heylena
heylena 2 miesiące temu

pewnie tak - szybszy efekt będzie po zabiegu w gabinecie, ale ja strasznie boję się usuwania kamienia ;/ naprawdę przeraża mnie ta myśl... dlatego stomatolog zaleciła mi spróbować z pastą z węglem drzewnym. Dostałam taki preparat i po miesięcznej kuracji jest pod wrażeniem! Poprawił się nie tylko stopień bieli, ale i płytka nazębna wygląda o niebo lepiej! polecam zacząć od takiej pasty

Odpowiedz
~hoopcola
~hoopcola 5 miesięcy temu

Lepsze wybielanie zębów u stomatologa niż na własną rękę. Mogę polecić z czystym sumieniem willowdent. Profesjonalne podejście do pacjenta, zabieg wykonany prawidłowo a efekt.. no cóż, każdy o takim marzy :) Luknijcie sobie na ich ofertę, nie warto się od razu zrażać. www.willowdent.pl

Odpowiedz
~komda
~komda 8 miesięcy temu

Normalne systematyczne szczotkowanie i zdrowe podejście do tematu - na bank będzie lepiej. Sama wiem jak to wyglądało u mnie. W zasadzie wszystkie problemy sobie wyeliminowałam i teraz wszystko jest w porządku.

Odpowiedz
~metkas
~metkas 9 miesięcy temu

Normalnie szczotkujcie zęby i dbajcie o podstawowe działania. Zobaczycie jak wiele dzięki temu zmienicie, jak bardzo poprawi się barwa. Ogólnie cele zrealizujecie podstawowymi krokami. I to nie jest tak, że nagle zrobi się idealnie.

Odpowiedz
~kortes
~kortes ponad rok temu

Nie ma to znaczenia - kluczowe jest po prostu odpowiednie dbanie o wygląd zębów systematycznością i zdrowym szczotkowaniem. Tak to wyglądało u nas i tak właśnie udało się uzyskać zakładane efekty.

Odpowiedz
~Piotr
~Piotr ponad rok temu

Problem w tym, że te techniki są bardzo inwazyjne i niszczą szkliwo (jak wszystkie inne wybielające). Takie znaczące osłabiają zęby. Ale to branży jest na rękę. Więcej dziur- więcej plomb - więcej klientów i interes się kręci;-)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Wybielanie zębów - przyczyny, przeciwwskazania, metody, skutki uboczne
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Wybielanie zębów - przyczyny, przeciwwskazania, metody, skutki uboczne
Żywność ekologiczna

Wady i zalety ekożywności

Wady i zalety ekożywności

Żywność ekologiczna Żywność ekologiczna ma bardzo wiele zalet, jednak ma również wady, co również trzeba wziąć pod uwagę w bilansowaniu diety.

Wybielanie

Wybielanie zębów u stomatologa

Wybielanie zębów u stomatologa

Wybielanie w gabinecie stomatologicznym to najdroższa i najszybsza metoda wybielania zębów. Jednak jego inwazyjność sprawia, że nie jest dla każdego.

#dzieńdobryWP

Jak podtrzymać efekt wybielania zębów?

Jak podtrzymać efekt wybielania zębów? Odtwórz wideo

Marzysz o śnieżnobiałym uśmiechu? Warto wiedzieć, że po zabiegu wybielania, należy szczególnie zadbać o zęby. Jednym z nich jest zastosowanie (...) tzw. białej diety. Stomatolog Anna Jankowska w rozmowie z Pauliną Smaszcz-Kurzajewską...

Wybielanie

Wybielanie zębów - zdjęcia

Wybielanie zębów - zdjęcia

Produkty do domowego wybielania zębów. Dzięki nowym technologiom białe zęby można uzyskać, nie wybierając się do stomatologa.