Zamykanie naczynek - przyczyny popękanych naczynek, podział teleangiektazji, metody

Zamykanie naczynek na twarzy najczęściej odbywa się metodą elektrokoagulacji lub za pomocą lasera. Popękane naczynka na policzkach czy w okolicy nosa nie wyglądają estetycznie. Na szczęście medycyna oferuje współcześnie różne zabiegi, aby zlikwidować te niechciane defekty skórne. Rozszerzone naczynka krwionośne to przede wszystkim zmora osób z cerą wrażliwą, skłonną do przesuszania się i mało odporną na czynniki atmosferyczne, zwłaszcza zimno i promieniowanie słoneczne.

Zobacz film: "Domowe sposoby na pozbycie się trądziku"

Zamykanie naczynek a objawy popękanych i rozszerzonych naczynek

Zamykanie naczynek stosunek się przy rozszerzonych i popękanych naczyniach. A  na rozszerzenie i pękanie naczyń krwionośnych na twarzy ma wpływ wiele czynników. Pierwszym objawem rozszerzania naczynek jest zaczerwienienie skóry, tzw. rumień. Początkowo rumień mija, ale z biegiem czasu utrwala się i pozostaje na stałe. W konsekwencji powstają wyraźne, trwale rozszerzone naczynia krwionośne, które prześwitują przez naskórek. Takie zmiany skórne określa się mianem teleangiektazji.

Teleangiektazje to jedne z najczęściej występujących zmian w układzie naczyniowym skóry. Występują głównie u kobiet, ponieważ hormony estrogenowe działają rozluźniająco na mięśnie naczyń, co prowadzi do zwiększenia ich skłonności do poszerzania się oraz powoduje wzrost przepuszczalności naczyniowego śródbłonka. Popękane naczynka są trwale rozszerzonymi naczyniami włosowatymi splotu podbrodawkowego, które prześwitują przez naskórek w postaci czerwonych „niteczek”. W skrajnych przypadkach mogą one tak ściśle przylegać do siebie, że dają obraz jednorodnego zaczerwienienia.

Zamykanie naczynek - podział teleangiektazji

 1. Teleangiektazje pierwotne (samoistne) – najczęściej związane z zespołami wrodzonymi, dotyczącymi skóry i narządów wewnętrznych.
 2. Teleangiektazje wtórne (nabyte) – są wynikiem działania czynników zewnętrznych, schorzeń skóry, chorób ogólnoustrojowych. Czasem pojawiają się jako reakcja na niektóre leki.

Zamykanie naczynek jest stosowane przy zmianach wywołanych przez czynniki zewnętrzne, którymi są m.in.: wiatr, duże wahania temperatur, duża wilgotność powietrza, przewlekła ekspozycja na słońce, zbyt częste korzystanie z solarium, długotrwałe stosowanie sterydów, stosowanie laserów biostymulujących.

W zależności od wyglądu i umiejscowienia popękanych naczynek wyróżnia się teleangiektazje:

 • liniowe – nie tworzą połączeń między sobą i zwykle umiejscowione są na przyśrodkowej powierzchni ud, powyżej stawu kolanowego,
 • drzewkowate – występują zwykle na bocznej powierzchni ud,
 • pajączkowate – rozchodzą się promieniście na boki od centralnego najszerszego naczynia,
 • guzkowe – nierównomiernie rozsiane punktowe rozszerzenia naczyń.

Zamykanie naczynek - metody

Zamykanie naczynek krwionośnych polega na zasklepieniu ich światła z obu stron, czyli na przerwaniu ciągłości naczyń. Wybór metody zamykania naczynek krwionośnych zależy od rozległości zmian, ich lokalizacji oraz od doświadczenia osoby wykonującej zabieg.

Zamykanie naczynek na twarzy

Rozszerzone naczynka, czy pajączki, przeważnie widoczne są na twarzy, gdzie objawiają się jako siateczka drobnych żyłek. Zjawisko to nazywane jest teleangiektazją...

Zamykanie naczynek na twarzy wykonuje się najczęściej metodą elektrokoagulacji lub laserową. Teleangiektazje na nogach usuwa się metodą skleroterapii.

 • Elektrokoagulacja – inaczej tzw. diatermia chirurgiczna. Jest to koagulacja tkanek za pomocą prądu wysokiej częstotliwości. Specjalną elektrodą dotyka się każdego naczynka, powodując jego zamknięcie. Elektrokoagulacja to jedna z najskuteczniejszych metod usuwania naczynek na twarzy i górnej części ciała. Skóra po zabiegu jest lekko podrażniona i zaczerwieniona, jednak proces gojenia jest dość krótki i w zależności od wrażliwości skóry trwa od jednego do kilku dni.
 • Kriochirurgia – zamykanie naczynek na twarzy odbywa się przy użyciu podtlenku azotu lub ciekłego azotu. Kriochirurgia jest przeznaczona głównie dla osób z przeciwwskazaniami do elektrokoagulacji.
 • Fototermoliza – zamykanie naczynek przy użyciu wysokoenergetycznego lasera. Światło lasera pochłaniane jest przez czerwony barwnik krwi – hemoglobinę, co powoduje termiczną koagulację naczyń. Do zabiegu wykorzystuje się m.in. laser pulsujący barwnikowy, laser argonowy, laser neodymowy oraz diodowy. Po zastosowaniu laserów stwierdza się jednak często tylko odcinkowe przerwanie ciągłości naczynia oraz powstawanie przebarwień w wyniku pochłaniania światła lasera przez melaninę.

Zamykanie naczynek polega na tym, że energia świetlna emitowana z lasera pochłaniana jest przez czerwony barwnik krwi, a krew „ścina się” i niszczy od wewnątrz ściany naczynia krwionośnego. Po pewnym czasie naczynko jest samoczynnie usuwane z organizmu. Aby zamknąć wszystkie pęknięte naczynka, z reguły potrzeba do trzech zabiegów wykonanych w ciągu kilku miesięcy. Ilość zabiegów zależy od: ilości teleangiektazji, ich średnicy, koloru naczyń oraz głębokości ich położenia. Skuteczność zabiegu usuwania popękanych naczynek jest uwarunkowana: rodzajem metody, jakością urządzenia, umiejscowieniem i rozległością zmian oraz doświadczeniem lekarza.

Komentarze (7)
~Aska
~Aska ponad rok temu

Ja przymierzałam się do zamykania naczynek na twarzy chyba z 3 lata . Problem jaki miała to nie tyle wybranie metody bo jest ich wiele i może i bym sama coś wybrała ale co po prostu nie mogłam trafić na dobrego lekarza . Tam gdzie trafiałam dowiadywałam się ze albo taka moja uroda albo że na mrozie muszą naczynka tak wyglądać i tak w kółko. Jakiś rok temu trafiłam w Warszawie na Mokotowie do pani Doktor Barbary Walkiewicz w gabinecie Viva Derm. Po jednej konsultacji rozmowie poczułam się przekonana do zamknięcia tych naczynek, nie było nic na siłę , bardzo wiele przykładów i omówienia co i jak i się zdecydowałam u nich na ten zabieg . Minął już prawie rok i jestem zadowolona i mogę ich polecić . Według mnie najważniejszy jest dobry lekarz bo sam zabieg to drugorzędna kwestia według mnie najważniejszy jest dobry lekarz .

Odpowiedz
~Vika
~Vika ponad rok temu

Na naczynka stosuje Red Off System- ma wyciąg z pestek z winogron, rutyne i wit c- biorę już jakieś 4 opakowanie (cena jest bardzo przystępna więc mogę sobie pozwolić na dłuższą kurację). Pajączki, która mam na twarzy znacznie się rozjaśniły- nie rzucają się już w oczy i nie powstają kolejne. Zginęło tez zaczerwienienie policzków więc nie muszę już używać mocno kryjących podkładów :)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zamykanie naczynek - przyczyny popękanych naczynek, podział teleangiektazji, metody
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Zamykanie naczynek - przyczyny popękanych naczynek, podział teleangiektazji, metody
Zamykanie naczynek - przyczyny popękanych naczynek, podział teleangiektazji, metody

Zamykanie naczynek na twarzy (WIDEO)

Zamykanie naczynek na twarzy (WIDEO) Odtwórz wideo

jest teleangiektazją i niekiedy może osiągać sporą rozpiętość. Naczynka najczęściej zaobserwować można na brodzie, policzkach i w obrębie nosa. Tworzą (...) Rozszerzone naczynka, czy pajączki, przeważnie...

Zamykanie naczynek - przyczyny popękanych naczynek, podział teleangiektazji, metody

Zamykanie naczyń laserem (WIDEO)

Zamykanie naczyń laserem (WIDEO) Odtwórz wideo

Rozszerzone naczynka krwionośne zazwyczaj pojawiają się na nogach, ale także na twarzy czy dekolcie. Ich leczenie obejmuje między innymi zabiegi (...) naczynia do 2 mm średnicy. Laser jest stosowany do zamykania naczyniaków...

Zamykanie naczynek - przyczyny popękanych naczynek, podział teleangiektazji, metody

Metody zamykania naczynek

Metody zamykania naczynek

Współczesna kosmetologia oferuje różne metody zamykania naczynek. Pękające naczynka (pajęczaki, pajączki) są spowodowane najczęściej czynnikami (...) wymagają kilku wizyt, elektrokoagulacja...

Zamykanie naczynek - przyczyny popękanych naczynek, podział teleangiektazji, metody

Kompresoterapia żylaków kończyn dolnych (WIDEO)

Kompresoterapia żylaków kończyn dolnych (WIDEO) Odtwórz wideo

, czyli kompresoterapia. Taką metodę stosuje się w przypadku osób, u których niewydolność kończyn dolnych nie jest zbyt zaawansowana. Na czym polega (...) metoda jest łatwa do stosowania, jednak ważne jest przeszkolenie...

Cera naczynkowa

Laseroterapia

Laseroterapia

Dermatolodzy dawkują nie tylko odpowiedni środek pielęgnacyjny, ale także właściwy dla potrzeb danej cery zabieg kosmetyczny - coraz większą popularnością cieszy się laseroterapia.

Mezoterapia - charakterystyka, rodzaje, korzyści

Zamykanie naczynek na nogach (WIDEO)

Zamykanie naczynek na nogach (WIDEO) Odtwórz wideo

. Na szczęście, w gabinecie kosmetycznym można poddać się laserowemu zamykaniu naczynek. Zabieg pozwala zmniejszyć widoczność żyłek i uszczelnić naczynia (...) , ekspedientka czy stomatolog) to niektóre czynniki sprzyjające...

Zabiegi przeciwzmarszczkowe i liftingujące

IPL - charakterystyka, zalety i wady

popękanych naczynek, przebarwieńsłonecznych, siateczki drobnych zmarszczek. Wszystkie dostrzegamy powolną utratę elastyczności i gładkości skóry (...) zamykania naczynek. Zabiegi...

Cera naczynkowa

VeinWave - wskazania, opis zabiegu, profilaktyka

zazwyczaj usuwanie pękniętych naczynek wiązało się ze sporym bólem. Na szczęście dziś dzięki VeinWave zamykanie naczynek stało się bezbolesne. VeinWave (...) . Efekty VeinWave są niemal natychmiastowe....