Popękane naczynka na nosie – przyczyny problemu i leczenie

Zaczerwienienie nosa, które utrzymuje się przez dłuższy czas, może oznaczać, że niebawem pojawią się na nim popękane naczynka. Co jest przyczyną tego nierzadko występującego problemu? W jaki sposób można usunąć popękane naczynka na nosie i co robić, by zminimalizować ryzyko pojawienia się czerwonych lub niebieskich nitek?

Popękane naczynka na nosie – skąd się biorą?

Czy jedno pęknięte naczynko na nosie zwiastuje pojawienie się kolejnych? Czy można zapobiec zaczerwieniu nosa i pękaniu naczynek? – W terminologii medycznej popękane naczynka nazywane są teleangiektazjami i są to poszerzone naczynia włosowate, tętniczki i żyłki, które prześwitują przez skórę. Problem ten może wystąpić u osób posiadających każdy rodzaj cery, ale najczęściej dotyka tych, którzy mają delikatną, cienką i wrażliwą skórę oraz tzw. „cerę naczynkową”. Bardzo dużą rolę w pojawianiu się popękanych naczynek odgrywa genetyka, więc nie jest łatwo zapobiec powstawaniu teleangiektazji u osób do tego predysponowanych. Jeśli osoba łatwo się rumieni, np. po spożyciu alkoholu, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że w przyszłości ten rumień będzie utrzymywał się dłużej i towarzyszyć mu będą popękane naczynka – mówi dr Wojciech Rybak z Kliniki Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Ars Estetica.

Zobacz film: "Zamykanie naczynek"

Do czynników determinujących powstawanie popękanych naczynek zaliczyć można również długotrwałą ekspozycję na słońce lub częste korzystanie z solarium, duże wahania temperatur, gdy np. z zimnego miejsca przechodzimy do ciepłego lub na odwrót, jak choćby podczas korzystania z sauny, ekspozycję na wiatr i wilgotne powietrze. Wszystkie te czynniki prowadzą do gwałtownego rozszerzania i kurczenia się naczynek krwionośnych, które – jeśli są kruche – mogą nie wytrzymać ciśnienia i ulec poszerzeniu lub nawet pęknięciu. Rozsądne korzystanie ze słońca, solarium czy sauny na pewno jest wskazane u osób predysponowanych do poszerzania się naczynek, ale niestety działania te mogą nie wystarczyć. Jakie sposoby usuwania popękanych naczynek można zastosować w tak delikatnej okolicy, jaką jest nos?

Zamykanie popękanych czerwonych naczynek na nosie

Jeśli chodzi o zabiegi usuwania popękanych naczynek występujących na twarzy, to za najbardziej skuteczne uważa się zabiegi laserowe. Jednak już wybór odpowiedniego lasera nie jest taki łatwy. Na zabieg, jakim urządzeniem warto się zdecydować? – Rzeczywiście istnieje kilka typów laserów, które były wykorzystywane do zamykania popękanych naczynek i cechowały się różną skutecznością. Od lat za tzw. „złoty standard” w przypadku leczenia teleangiektazji uważa się lasery Neodymowo-Yagowe (Nd:Yag) oraz KTP czy PDL. Konfiguracja obu tych wiązek znajduje się w laserze Gemini lub Cynosure Cynergy. Laser ten posiada dwie wiązki, które wykorzystywane są do usuwania zarówno poszerzonych naczynek czerwonych, jak i niebieskich, ale szczególnie warto polecić je w tym pierwszym przypadku. Przy usuwaniu poszerzonych naczynek występujących w kolorze czerwonym, stosowana jest przede wszystkim krótsza wiązka, która wychwytywana jest przez hemoglobinę, czyli czerwony barwnik krwi. Najnowsze urządzenia są już na tyle precyzyjne i bezpieczne, że można stosować je nawet do usuwania popękanych naczynek na powiekach czy pod oczami, czyli w okolicy jeszcze bardziej delikatnej niż nos – wyjaśnia dr Wojciech Rybak z kliniki Ars Estetica.

Kiedy wiązka lasera wychwytana jest przez hemoglobinę obecną w poszerzonym naczynku, krew przepływająca przez nie ulega podgrzaniu. Wysoka temperatura powoduje z kolei, że ściany naczynka ulegają uszkodzeniu i naczynko zostaje wyłączone z krwiobiegu. W ciągu 3-4 miesięcy naczynko zostaje naturalnie wchłonięte, a zatem nie prześwituje już przez skórę.

Zamykanie naczynek niebieskich

Poszerzone naczynka żylne widoczne są na skórze w kolorze niebieskim. Ten typ naczynek również można usuwać laserami Nd:Yag, ale ostatnio pojawiła się alternatywa dla tych urządzeń w postaci laserów barwnikowych, posiadających wiązkę o długości 585 nm. Jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń jest platforma Cynosure Cynergy, która wykorzystuje długość fali właściwą dla lasera barwnikowego i długość charakterystyczną dla lasera Nd:Yag, czyli 1064 nm. Takie połączenie umożliwia skuteczniejsze dotarcie do poszerzonych naczynek żylnych.

Zamykanie naczynek żylnych odbywa się w ten sam sposób, w jaki usuwane są poszerzone czerwone naczynka. Cynosure Cynergy można stosować również w okolicy nosa, więc warto zapytać o to urządzenie w klinice, jeśli naszym problemem są popękane naczynka żylne na twarzy.

Działania profilaktyczne

Jeśli wiemy, że posiadamy predyspozycje do występowania poszerzonych naczynek lub jesteśmy po zabiegu zamykania naczynek, to warto zastosować działania profilaktyczne. Przede wszystkim powinniśmy unikać wszelkich czynników determinujących powstawanie popękanych naczynek, a zatem: ekspozycji słonecznej i korzystania z solarium, wizyt w saunie, nagłych zmian temperatur oraz silnego wiatru. Stosowanie steroidów w obrębie twarzy, szyi oraz dekoltu również nie jest wskazane. Powinniśmy za to przez cały rok korzystać z kremów posiadających wysokie filtry UVA i UVB. Warto postarać się również o wzmocnienie ścian naczynek od wewnątrz, poprzez stosowanie odpowiedniej diety, bogatej w witaminę C i rutynę. Ponadto w naszym menu warto ograniczyć ostre przyprawy, nie spożywać potraw bardzo gorących oraz unikać alkoholu.

Komentarze (4)
~grejka
~grejka ponad rok temu

Najlepszym sposobem jest laser, sama przez kilka lat nosiłam pajączki na twarzy, wcześniej "łapałam" u kosmetyczki ale bez żadnego efektu. Poszłam do ELite i laserem zamknęli wszystkie pajączki, polecam laser każdemu z tym problemem.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Cera naczynkowa
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Blog

walsq • ostatni post 2 miesiące temu

1

blizny

~majamamam • ostatni post 4 tygodnie temu

13
Artykuły Cera naczynkowa
Cera naczynkowa

Cera naczynkowa - pielęgnacja

Cera naczynkowa - pielęgnacja

Cera naczynkowa jest bardzo delikatna i cienka. Jej pielęgnacja wymaga stosowania odpowiednich kosmetyków, zdrowej diety oraz zabiegów w gabinecie kosmetycznym.

Cera naczynkowa

Pielęgnacja dla cery naczynkowej

Pielęgnacja dla cery naczynkowej

Cera naczynkowa wymaga specjalnej pielęgnacji. Z zaburzeniami naczynkowymi można walczyć przez zastosowanie dobrych kosmetyków lub leczenie zabiegowe.

Cera naczynkowa

Poznaj delikatny peeling dla cery naczynkowej

. Bardzo często jest on składnikiem peelingów do cery naczynkowej. Jego regularne stosowanie może przynieść skórze wiele korzyści. Chcesz wiedzieć jakich? Jaki peeling do cery (...) naczynkowej? Charakterystyczną...

Cera naczynkowa

Mycie twarzy

Mycie twarzy

Cera naczyniowa nie powinna być pod żadnym pozorem myta gorącą wodą.

Cera naczynkowa

VeinWave - wskazania, opis zabiegu, profilaktyka

można normalnie nałożyć makijaż. Zabieg VeinWave można stosować niezależnie od rodzaju cery, nawet przy ciemnej karnacji. VeinWave - profilaktyka VeinWave (...) pielęgnacji cery po zabiegu VeinWave, co sprawi, że...

Cera naczynkowa

Pękające naczynka na twarzy

idealne dla cery naczynkowej * Jakich produktów nie może zabraknąć w diecie dla cery naczynkowej? Pajączki, pęknięte naczynia - co powinniśmy wiedzieć (...) Widoczna sieć rozszerzonych...

Cera naczynkowa

Dieta dla osób z cerą naczynkową

Dieta dla osób z cerą naczynkową

Jadłospis osoby skarżącej się na kruche naczynia włosowate musi być pełen owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych, które są cennym źródłem błonnika.

Cera naczynkowa

Mikrodermabrazja (WIDEO)

Mikrodermabrazja (WIDEO) Odtwórz wideo

Pielęgnacja cery każdego dnia pozwala na zdrowy i olśniewający wygląd. Istnieje wiele zabiegów na skórę. W codziennej pielęgnacji panie najwięcej (...) zawierającego głowicę ścierającą. Metoda jest polecana do różnych typów cery,...

Cera naczynkowa

Laseroterapia

Laseroterapia

Dermatolodzy dawkują nie tylko odpowiedni środek pielęgnacyjny, ale także właściwy dla potrzeb danej cery zabieg kosmetyczny - coraz większą popularnością cieszy się laseroterapia.