Trwa ładowanie...

Zapalenie pęcherza u dzieci – diagnoza i leczenie

 Agnieszka Gotówka
30.03.2021 23:13
Jednym z objawów zapalenia pęcherza u dzieci jest częstomocz.
Jednym z objawów zapalenia pęcherza u dzieci jest częstomocz. (123RF)

Zapalenie pęcherza u dzieci jest często spotykaną dolegliwością. Może dotyczyć już noworodków, w przypadku których postawienie diagnozy nie jest proste. Co wywołuje zapalenie pęcherza u dzieci? W jaki sposób rozpoznaje się infekcję oraz jak wygląda jej leczenie?

spis treści

1. Zapalenie pęcherza – objawy

Za zapalenie układu moczowego u dzieci (ZUM) najczęściej odpowiedzialne są bakterie (rzadziej wirusy i grzyby). Gdy drobnoustroje zaatakują nerki, mówi się wówczas o zapaleniu górnych dróg moczowych. Jeśli natomiast stan zapalany obejmuje wyłącznie pęcherz i cewkę moczową, diagnozowane jest zapalenie dolnych dróg moczowych. W większości przypadków za ten częsty problem pediatryczny odpowiada pałeczka okrężnicy, Escherichia coli. Ze względu na budowę anatomiczną na zapalenie pęcherza bardziej narażone są dziewczynki.

Jeśli zapalenie układu moczowego zdarza się często, wówczas konieczna jest pogłębiona diagnostyka. Może się bowiem okazać, że za nawracające infekcje odpowiada nieprawidłowa czynność pęcherza moczowego lub wada wrodzona nerek.

Zobacz film: "Zapalenie pęcherza moczowego"

Trudno też jednoznacznie wskazać objawy zapalenia pęcherza u dzieci. W przypadku noworodków jedynym niepokojącym symptomem może być wysoka gorączka. Z tak małym dzieckiem jednak w każdej sytuacji lepiej jest pojechać do lekarza. Pediatra często sugeruje wykonanie badanie moczu, by potwierdzić lub wykluczyć zapalenie pęcherza u niemowlaka.

W starszych dzieci objawy ZUM są bardziej charakterystyczne. Kilkulatek skarży się na bóle lub tkliwość brzucha, może mieć kolkę jelitową, biegunkę oraz gorączkę. W trakcie oddawania moczu będzie też sugerować bolesność i pieczenie okolicy ujścia cewki moczowej. Pojawić się też może częstomocz oraz moczenie (mimowolne oddawanie moczu). W wielu przypadkach w przebiegu zapalenia pęcherza daje się też zauważyć zmiany właściwości moczu: staje się on mętny, niekiedy intensywnie pachnie

2. Zapalenie pęcherza – diagnoza i leczenie

By potwierdzić zapalenie pęcherza u dzieci, należy wykonać badanie moczu. Obejmuje ono badanie ogólne (ocena ciężaru właściwego, obecności białka, leukocytów, erytrocytów lub innych nieprawidłowych składników) oraz posiew (badanie bakteriologiczne, które nie tylko wykrywa, ale też identyfikuje bakterie).

Zebranie moczu do badania u najmłodszych nie jest zadaniem prostym, a trzeba to zrobić prawidłowo, by wynik był wiarygodny. Przed pobraniem zaleca się umyć okolice krocza i narządów moczowo-płciowych. Nie jest wskazane używanie woreczków przyklejanych na krocze, które mogą fałszować wynik. W określonych przypadkach mocz do badania pobierany jest za pomocą cewnika, co znacząco obniża ryzyko zanieczyszczenia próbki.

Najpopularniejsze choroby i problemy wieku dziecięcego
Najpopularniejsze choroby i problemy wieku dziecięcego [10 zdjęć]

Niezależnie od tego, czy twój maluch spędza czas na placu zabaw, w żłobku czy sali zabaw, zawsze istnieje

zobacz galerię

W niektórych sytuacjach (np. gdy dziecko wysoko gorączkuje), wskazane jest wykonanie morfologii krwi obwodowej (wynik ujawnia wysoką leukocytozę, zmieniony obraz odsetkowy krwinek białych, przyspieszone OB i zwiększone stężenia białka C-reaktywnego (CRP) we krwi). Wykonuje się ponadto USG jamy brzusznej.

Leczenie zapalenia pęcherza u dzieci wymaga najczęściej podania antybiotyku. W przypadku najmłodszych (zwłaszcza noworodków i niemowląt) konieczna może okazać się hospitalizacja i dożylne podanie leku. Lżejsze postaci zapalenia układu moczowego skutecznie leczy się też furazydyną.

3. Zapalenie pęcherza u dzieci – czy można mu zapobiec?

Przede wszystkim istotne jest, by dziecko przyjmowało w ciągu dnia odpowiednią ilość płynów (najlepiej wody). Nie powinno też wstrzymywać moczu, bo gdy zalega w układzie moczowym, łatwiej o infekcje. W profilaktyce zapalenia pęcherza u dzieci znaczenie ma też unikanie zaparć, dbanie o higienę oraz nauka praktyk z nią związanych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze