Trwa ładowanie...

Objawy wyrostka – przyczyny stanu zapalnego, charakterystyczne symptomy

Zapalenie wyrostka jest to stan, który najczęściej pojawia się nagle, dlatego trudno jest przewidzieć, kiedy dojdzie do ataku. Jeśli chory odczuwa ból brzucha, który nie ustępuje po kilku godzinach należy zgłosić się na pogotowie. Zapalenie wyrostka może uaktywnić się w każdym wieku, ale statystyki wykazują, że największy odsetek chorych stanowią dzieci. Jakie mogą być objawy wyrostka? Czy objawy wyrostka mogą zagrażać życiu? Czy jest konieczna operacja chirurgiczna?

Zobacz film: "Jak pozbyć się biegunki?"

spis treści

1. Przyczyny stanu zapalnego wyrostka

Według lekarzy objawy wyrostka najczęściej pojawiają się u osób, u których w diecie jest niewielka ilość błonnika. Inne przyczyny, dla których mogą się pojawić objawy wyrostka to częste bakteryjne i wirusowe infekcje przewodu pokarmowego. Wyrostek robaczkowy może być także przytkany tym, co zbiera się w jelicie. Przyczyną, dla której uaktywniają się objawy wyrostka jest nacisk innych pasm tkanek, które mogły utworzyć się w wyniku innego zabiegu chirurgicznego.

Objawy wyrostka to silny ból brzucha
Objawy wyrostka to silny ból brzucha

Objawy wyrostka mogą mieć charakter przewlekły, a w następnej kolejności przejdą w stan ostry. Czas pomiędzy stanami może być wypełniony ciągłymi bólami brzucha, trudnością z oddawaniem stolca, a także stałym osłabieniem organizmu. W tej sytuacji lekarz prowadzący jest w stanie przewidzieć atak wyrostka.

Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego
Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego [6 zdjęć]

Zapalenie wyrostka robaczkowego może zagrażać życiu, jeśli wyrostek pęknie. Jednak lekarze zwykle usuwają...

zobacz galerię

2. Charakterystyczne symptomy zapalenia wyrostka

Objawy wyrostka są dość łatwe w rozpoznaniu. Oczywiście pojawia się silny ból brzucha w okolicach nadbrzusza i w okolicy pępka. Ból może się również umiejscowić po stronie prawej na wysokości bioder. Objawy wyrostka mogą się nasilać i zmniejszać, ale nie ustąpią samoistnie. Ból i dyskomfort może się wzmocnić przy kaszlu, poruszaniu się, gdy chory leży na lewym boku z nogami podkurczonymi objawy wyrostka mogą się uspokoić. Do innych oznak zapowiadających atak wyrostka mogą należeć dla przykładu nudności, wysoka temperatura, a także przyspieszone tętno. U niektórych osób zwłaszcza u dzieci może pojawić się biegunka, a u dorosłych zatwardzenie.

To też warto wiedzieć

Objawy wyrostka nie mogą być lekceważone nawet, jeśli zmniejszają się na pewien czas. W momencie, gdy ból połączony jest z zaparciem pod żadnym pozorem nie wolno podawać środków na przeczyszczenie, dlatego, że zażyte w nieodpowiednich dawkach mogą doprowadzić do pęknięcia wyrostka. Nie należy zażywać na własną rękę żadnych środków przeciwbólowych, które miałyby zmniejszyć ból. Ponieważ objawy wyrostka mogą przejść w ostry stan nie należy pić, ani jeść, ponieważ być może będzie konieczna operacja w znieczuleniu ogólnym. Jeżeli chodzi o leczenie to najczęściej wykonywana jest operacja, czasem w pierwszej fazie ataku lekarz zleca zabieg laparoskopowy, ale w większości przypadków otwierane są powłoki brzucha.

Następny artykuł: Objawy

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.