Trwa ładowanie...

Objawy wyrostka robaczkowego – przyczyny stanu zapalnego, charakterystyczne symptomy

Objawy wyrostka robaczkowego – przyczyny stanu zapalnego, charakterystyczne symptomy
Objawy wyrostka robaczkowego – przyczyny stanu zapalnego, charakterystyczne symptomy

Objawy wyrostka robaczkowego nie mogą być lekceważone nawet, jeśli zmniejszają się na pewien czas. Zapalenie wyrostka jest to stan, który najczęściej pojawia się nagle, dlatego trudno jest przewidzieć, kiedy dojdzie do ataku. Jeśli chory odczuwa ból brzucha, który nie ustępuje po kilku godzinach należy zgłosić się na pogotowie. Zapalenie wyrostka może uaktywnić się w każdym wieku, ale statystyki wykazują, że największy odsetek chorych stanowią dzieci. Czy objawy wyrostka mogą zagrażać życiu? Czy jest konieczna operacja chirurgiczna?

spis treści

1. Czym jest zapalenie wyrostka robaczkowego?

Zapalenie wyrostka robaczkowego to stan chorobowy, który może zaistnieć u pacjentów w każdym przedziale wiekowym. Stan zapalny wyrostka robaczkowego wymaga pilnej diagnostyki i leczenia chirurgicznego. Objawy zapalenia stanowią podstawę większości rutynowych zabiegów chirurgicznych w obrębie jamy brzusznej wykonywanych codziennie w Polsce.

Tak jak w przypadku funkcji, również mechanizm zapalny nie jest do końca jasny. Ta często spotykana choroba jamy brzusznej znacznie częściej dotyka płeć męską niż żeńską. Objawy wyrostka robaczkowego, a właściwie stanu zapalnego, mogą pojawiać się z różnym natężeniem i kolejnością.

Zobacz film: "Jak pozbyć się biegunki?"

Wyrostek robaczkowy jest cewkowatym uwypukleniem ściany jelita. Jego długość może wahać się od ośmiu do dziesięciu centymetrów. Nie u wszystkich pacjentów umiejscowiony jest w tym samym miejscu. Owszem, na stałe połączony jest z jelitem grubym, jednak jego koniec może znajdować się w miednicy, za kątnicą lub nawet w okolicy odbytnicy. Nietypowe umiejscowienie wyrostka robaczkowego może utrudniać postawienie odpowiedniej diagnozy i wdożenie odpowiedniego leczenia. W wielu przypadkach symptomy chorobowe utrzymują się nawet kilka dni, dopiero po tym czasie pacjent zdaje sobie sprawę z tego, że może borykać się z zapaleniem wyrostka robaczkowego.

Lekarzom nadal nie udało się do końca wyjaśnić, do czego tak naprawdę służy wyrostek robaczkowy. Część przewodu pokarmowego, która ma postać ślepo zakończonej cewki uznawana jest za narząd szczątkowy. Wielu specjalistów sugeruje, że wyrostek robaczkowy był u naszych przodków elementem układu odpornościowego.

2. Proces zapalny wyrostka robaczkowego

Proces zapalny polega na tym, że obecne w wyrostku bakterie przedostają się do jego niedokrwionych ścianek. Tam samym występuje silna reakcja zapalna rozprzestrzeniająca się na całą otrzewną. Kolejny etap mechanizmu chorobowego prowadzi do przedziurawienia wyrostka. W ten sposób dochodzi do zagrażającego życiu zapalenia otrzewnej i wstrząsu septycznego. W najlepszym przypadku wokół wyrostka gromadzi się ropień. Objawy wyrostka robaczkowego powinny być za każdym razem konsultowane z lekarzem, a właściwie rozpoznanie to podstawa, a ostre zapalenie wyrostka kończy się jego operacyjnym usunięciem.

3. Objawy wyrostka robaczkowego

Objawy wyrostka robaczkowego mogą być specyficzne lub niespecyficzne. W przebiegu stanu zapalnego wyrostka robaczkowego pojawia się silny ból brzucha w okolicach nadbrzusza i w okolicy pępka. Ból może się również umiejscowić po stronie prawej na wysokości bioder (w obrębie prawego dołu biodrowego).

Objawy wyrostka mogą się nasilać i zmniejszać, ale nie ustępują samoistnie. Ból i dyskomfort może się wzmocnić przy kaszlu, poruszaniu się, z kolei gdy chory leży na lewym boku z nogami podkurczonymi objawy wyrostka ulegają wyciszeniu.

Do innych oznak zapowiadających atak wyrostka robaczkowego mogą należeć dla przykładu:

U niektórych osób zwłaszcza u dzieci może pojawić się biegunka, a u dorosłych zatwardzenie. Gdy wyrostek robaczkowy jest zlokalizowany w nietypowym miejscu, wówczas stan zapalny może być nawet podobny do zapalenia pęcherzyka żółciowego (np. kiedy wyrostek robaczkowy położony jest przy kątnicy). W takiej sytuacji objawy wyrostka robaczkowego mogą być mylne i potrzebne są dodatkowe potwierdzające badania.

To też warto wiedzieć

Objawy wyrostka robaczkowego najczęściej pojawiają się u osób, u których w diecie jest niewielka ilość błonnika. Inne przyczyny, dla których mogą się pojawić objawy wyrostka to częste bakteryjne i wirusowe infekcje przewodu pokarmowego.

Wyrostek robaczkowy może być także przytkany tym, co zbiera się w jelicie. Przyczyną, dla której uaktywniają się objawy wyrostka jest nacisk innych pasm tkanek, które mogły utworzyć się w wyniku innego zabiegu chirurgicznego.

Czas pomiędzy stanami może być wypełniony ciągłymi bólami brzucha, trudnością z oddawaniem stolca, a także stałym osłabieniem organizmu. W tej sytuacji lekarz prowadzący jest w stanie przewidzieć atak wyrostka.

Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego
Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego [6 zdjęć]

Zapalenie wyrostka robaczkowego może zagrażać życiu, jeśli wyrostek pęknie. Jednak lekarze zwykle usuwają

zobacz galerię

4. Rozpoznanie stanu zapalnego wyrostka robaczkowego

Rozpoznanie stanu zapalnego wyrostka robaczkowego poprzedzone jest rzetelnym wywiadem i badaniem fizykalnym. Postawienie odpowiedniej diagnozy wymaga również przeprowadzenia dodatkowych badań, które wykluczą lub potwierdzą objawy zapalenia wyrostka. Większość lekarzy zleca wykonanie analizy laboratoryjnej lub badań obrazowych.

W przypadku nietypowej lokalizacji rozpoznanie choroby bywa kłopotliwe. Dlatego też często przeprowadzana jest morfologia, która stwierdza zwiększoną ilość krwinek białych we krwi. Rozpoznanie stanu zapalnego wyrostka robaczkowego często poprzedzone jest także wykonaniem badania ultrasonograficznego jamy brzusznej. Pomocne okazuje się również wykonanie tomografii komputerowej.

5. Objawy wyrostka robaczkowego a leczenie

Objawy wyrostka nie mogą być lekceważone nawet, jeśli zmniejszają się na pewien czas. W momencie, gdy ból połączony jest z zaparciem pod żadnym pozorem nie wolno podawać środków na przeczyszczenie, dlatego, że zażyte w nieodpowiednich dawkach mogą doprowadzić do pęknięcia wyrostka. Nie należy zażywać na własną rękę żadnych środków przeciwbólowych, które miałyby zmniejszyć ból. Ponieważ objawy wyrostka mogą przejść w ostry stan nie należy pić, ani jeść, ponieważ być może będzie konieczna operacja w znieczuleniu ogólnym. Jeżeli chodzi o leczenie to najczęściej wykonywana jest operacja, czasem w pierwszej fazie ataku lekarz zleca zabieg laparoskopowy, ale w większości przypadków otwierane są powłoki brzucha.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze