Trwa ładowanie...

Wyrostek

Wyrostek robaczkowy najczęściej odczuwamy gdy uaktywnia się w nim stan zapalny. Zapalenie wyrostka robaczkowego ma niemalże identyczny przebieg u każdego chorego. Objawami zapalenia wyrostka jest przede wszystkim ból brzucha w okolicy pępka promieniujący w kierunku prawej kości biodrowej, podwyższona temperatura, biegunka, wymioty, zaparcia. Chory  może cierpieć również na nudności i brak apetytu. Sprawdź, co należy wiedzieć o wyrostku robaczkowym i jak zareagować gdy pojawi się zapalenie. 

Rola wyrostka robaczkowego nie jest do końca znana, jednak rozwijający się w jego obrębie stan zapalny może poważnie zagrażać naszemu zdrowiu, a nawet życiu. Ważne jest zatem, by wcześnie rozpoznać objawy ataku wyrostka robaczkowego i jak najszybciej poddać się zabiegowi jego usunięcia.

spis treści

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jakich dolegliwości nie powinniśmy lekceważyć?"

1. Gdzie jest zlokalizowany wyrostek robaczkowy?

Wyrostek robaczkowy to niewielkich rozmiarów fragment przewodu pokarmowego osiągający zwykle długość od 8 do 10 cm. Najczęściej lokalizuje się go po prawej stronie, w dolnych partiach jamy brzusznej, jednak ze względu na możliwość przemieszczania, jego położenie jest kwestią indywidualną. U większości osób ułożony jest pomiędzy pętlami jelitowymi, chociaż zdarza się, że swobodnie zwisa do miednicy mniejszej lub leży tuż przy kości biodrowej.

Problemy z dokładnym określeniem lokalizacji wyrostka wiążą się z trudnościami diagnostycznymi w przypadku wystąpienia stanu zapalnego.

2. Przyczyny zapalenia wyrostka

Atak wyrostka robaczkowego to przypadłość, która może pojawić się właściwie w każdym wieku, także u dzieci, u których jego przebieg jest zwykle ostrzejszy niż u dorosłych. Najczęściej występuje jednak u osób w okolicach 20. lub 30. roku życia. Jak wynika ze statystyk, nieco bardziej podatni są na niego mężczyźni.

Za główną przyczynę powstania stanu zapalnego wyrostka robaczkowego uważa się niedrożność jego ujścia do jelita ślepego, które zostaje zaczopowane poprzez kamień kałowy, nagromadzoną treść jelitową, pasożyty (np. owsiki) czy zmianę nowotworową jelita. Zdarza się jednak, że źródłem problemu jest infekcja wirusowa.

Naturalne lekarstwa na ból brzucha
Naturalne lekarstwa na ból brzucha [10 zdjęć]

Napar z suszonych kwiatów rumianku działa uspokajająco i łagodzi dolegliwości bólowe w obrębie brzucha.

zobacz galerię

Wzrost ciśnienia wewnątrz wyrostka robaczkowego wywołany jego niedrożnością prowadzi do niedokrwienia narządu. Bytujące w nim bakterie, takie jak np. E. coli czy Pseudomonas, nasilają rozwijający się stan zapalny. Rozszerzająca się infekcja prowadzi do przedziurawienia ściany wyrostka robaczkowego, co skutkuje zapaleniem otrzewnej i wstrząsem septycznym, które stanowią poważne zagrożenie dla życia. W najlepszym przypadku konsekwencją jest powstanie w jego okolicach ropnia.

3. Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego

Symptomy zapalenia wyrostka robaczkowego początkowo mogą być mylone z zatruciem pokarmowym. W jamie brzusznej odczuwamy dyskomfort, czemu zazwyczaj towarzyszy wyraźny spadek apetytu. Następnie w  okolicach pępka pojawia się silny, rozlany ból, który stopniowo przemieszcza się w okolice prawego biodra.

Wraz z postępem stanu zapalnego wyrostka robaczkowego ból staje się coraz bardziej intensywny, nasilając się w czasie ruchu i kaszlu. U chorego mogą wystąpić nudności i wymioty, a w niektórych przypadkach także biegunka bądź częsta i silna potrzeba oddawania moczu. Pojawia się również stan podgorączkowy, niezbyt wysoka gorączka, a także przyspieszenie akcji serca.

W niektórych przypadkach przebieg zapalenia wyrostka robaczkowego jest jednak mniej typowy. Zdarza się, że ból jest słabo odczuwalny lub pojawia się tylko w momencie ucisku. Może także wystąpić po lewej, a nie po prawej stronie brzucha.

4. Jak leczyć wyrostek?

Zdiagnozowanie ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego, polega zazwyczaj na przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego, jednak w przypadkach niespecyficznych wykonuje się badania obrazowe (takie jak USG oraz tomografia komputerowa jamy brzusznej) i laboratoryjne – morfologię krwi określającą ilość białych krwinek.

Zobacz także:

Najczęściej wykonuje się je u dzieci, u osób w podeszłym wieku i kobiet spodziewających się dziecka. W takich przypadkach konieczne jest wykluczenie innych dolegliwości wywołujących ból brzucha (np. kamicy żółciowej)

Jeśli diagnoza nie budzi wątpliwości, pacjent zostaje odpowiednio nawodniony i otrzymuje antybiotyk, a następnie wykonana zostaje operacja usunięcia wyrostka robaczkowego. Może być przeprowadzana w sposób tradycyjny, a więc poprzez chirurgiczne otwarcie jamy brzusznej, albo przy użyciu metody laparoskopowej, wymagającej wykonania jedynie niewielkich nacięć w powłokach jamy brzusznej, co zaleca się przede wszyskim osobom starszym bądź cierpiącym na znaczną otyłość.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Wyrostek – przyczyny, objawy, leczenie zapalenia
Wyrostek – przyczyny, objawy, leczenie zapalenia
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza