Trwa ładowanie...

Zbadali ludzi po 40-stce. Tak w 20 minut można podnieść kondycję serca i płuc

 Katarzyna Kurek
02.03.2023 15:41
Zbadano ludzi po 40-stce. Mówią, jak w 20 minut podnieść kondycję serca i płuc
Zbadano ludzi po 40-stce. Mówią, jak w 20 minut podnieść kondycję serca i płuc (Getty Images)

Regularne treningi przynoszą znaczne korzyści zdrowotne. Naukowcy odkryli, że aktywne fizycznie osoby w średnim wieku są zdecydowanie rzadziej hospitalizowane z powodu wielu powszechnych schorzeń. Warunkiem jest jednak odpowiedni czas treningu.

spis treści

1. Mniejsze ryzyko hospitalizacji

Naukowcy odkryli, że u osób w średnim wieku, które ćwiczą regularnie, znacząco zmniejsza się ryzyko pobytu w szpitalu z powodu różnych schorzeń. U tych, którzy trenują regularnie niektóre, choroby pojawiają się znacznie rzadziej niż u tych, co nie podejmują żadnych aktywności fizycznych.

Naukowcy przebadali prawie 82 tys. uczestników w wieku 42-78 lat. Wszyscy badani przez tydzień nosili na nadgarstkach urządzenia rejestrujące ich aktywność fizyczną. Następnie przeanalizowano związek między poziomem aktywności a ryzykiem hospitalizacji w nadchodzących latach.

Zobacz film: "Brzuch Express - bezpieczne ćwiczenia dla mięśni brzucha"

Ponad 48 tys. uczestników badania średnio po siedmiu latach trafiło do szpitala. Naukowcy zwrócili uwagę, że najczęstsze choroby, z powodu których hospitalizowano badanych – choroba pęcherzyka żółciowego, ZUM, zakrzepy krwi, udar, powikłania cukrzycy, zapalenie płuc, niedokrwistość z niedoboru żelaza, polipy okrężnicy, choroba uchyłkowa – w znacznie mniejszym stopniu dotyczyły osób aktywnych fizycznie.

Eleanor Watts, główna badaczka z US National Cancer Institute w Rockville, podsumowała: „Badania pokazują, że aktywność fizyczna może poprawić funkcje odpornościowe, zdrowie płuc i serca, wrażliwość na insulinę i zmniejszyć stan zapalny”. Ponadto zaznaczyła, że: „aktywność fizyczna może również zmniejszyć tkankę tłuszczową, wysokie ciśnienie krwi i cholesterol”.

2. 20 minut dziennie

Naukowcy szacują, że prawdopodobieństwo hospitalizacji z powodu dziewięciu schorzeń zidentyfikowanych w badaniu może zmniejszyć już 20 minut treningu cardio (umiarkowanych lub intensywnych) każdego dnia. Podkreślają także, że na aktywność fizyczną nigdy nie jest za późno. Nawet dla osób, które od lat prowadzą siedzący tryb życia.

Jak zaznaczył Peter Katzmarzyk, profesor w Pennington Biomedical Research Center w Baton Rouge w stanie Luizjana, te wytyczne są zgodne z tym, co ogólnie zaleca się Amerykanom – co najmniej 150 minut umiarkowanych lub 75 minut intensywnych ćwiczeń cardio tygodniowo.

Katarzyna Kurek, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze