Trwa ładowanie...

Zmiany w receptach na bezpłatne leki. Projekt MZ w toku

Avatar placeholder
Aleksandra Zaborowska 20.06.2024 12:48
Każdy lekarz wystawi receptę na bezpłatne leki? MZ chce zmian
Każdy lekarz wystawi receptę na bezpłatne leki? MZ chce zmian (East News)

Resort zdrowia proponuje wprowadzenie nowelizacji, która ma dać każdemu lekarzowi prawo przepisania recepty na bezpłatne leki. Obecnie uprawnionych jest tylko część lekarzy, którzy posiadają umowy z NFZ. Z przepisu wyłączeni są m.in. lekarze przyjmujący prywatnie, ale także psychiatrzy czy stomatolodzy.

spis treści

1. Program 65+/18- i ograniczenia dla lekarzy

Zmiany dotyczą programu 65+/18-, który wprowadził możliwość uzyskania bezpłatnych leków na receptę dla wszystkich Polaków powyżej 65. roku życia i poniżej 18. Dotychczas jednak recepty mogli wypisywać lekarze, którzy mają podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń zdrowotnych w podstawowej opiece zdrowotnej, ambulatoryjnej opiece specjalistycznej oraz leczeniu szpitalnym. Uprawnienia te rozszerzone były także na niektóre pielęgniarki oraz lekarzy na emeryturze przepisujących leki dla siebie lub swoich najbliższych.

Środowisko medyczne od dawna już apelowało o zmianę powyższego przepisu, który powodował wiele ograniczeń i m.in. uniemożliwiał przepisywanie recept lekarzom posiadającym umowy z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, leczenia stomatologicznego, opieki paliatywnej i hospicyjnej. Prawa do przepisywania darmowych leków uprawnionej grupie pacjentów nie posiadali także lekarze prowadzący prywatne praktyki.

2. MZ proponuje zmiany

Zobacz film: "Rak piersi"

Choć środowiska lekarskie od początku zgłaszały zastrzeżenia do wprowadzenia przepisu w powyższej formie, resort zdrowia argumentował ograniczenie uprawnień przekonaniem, że to lekarz POZ posiada najbardziej aktualną, wszechstronną i całościową wiedzę o stanie zdrowia pacjenta. Rozwiązanie to, zdaniem MZ, miało więc zapobiegać bezpodstawnemu, nieuzasadnionemu przepisywaniu leków, które mogłoby doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu pacjenta, a także zbędnie obciążyć budżet.

W momencie wprowadzania programu Leki 75+, ustawodawcy uzasadniali także wyłącznie z przepisu lekarzy przyjmujących prywatnie. Zdaniem ówczesnego MZ, program teoretycznie miał na celu eliminowanie barier ekonomicznych w dostępie do farmakoterapii. Nie wzięto jednak pod uwagę ograniczeń w dostępie do lekarzy POZ na NFZ ani faktu, że, choć do uzyskania leków są uprawnieni wszyscy seniorzy, w praktyce leków nie będą mogli otrzymać ci, którzy są już pacjentami prywatnych praktyk.

Proponowane obecnie przez resort Izabeli Leszczyny zmiany mają więc obejmować rozszerzenie definicji podmiotu dysponującego możliwością przepisania darmowych leków. Po wprowadzeniu nowelizacji, co zaplanowane jest na trzeci kwartał 2024 roku, będzie to “każda osoba posiadająca do tego uprawnienie wynikające wprost z wykonywania przez nią zawodu medycznego, jeżeli prawo do preskrypcji wynika jasno z przepisów regulujących zasady wykonywania tego zawodu”.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze