Zmniejszenie piersi

Zbyt duże piersi mogą powodować bóle kręgosłupa, utrudniać uprawianie sportu i stanowić problem estetyczny. Kobiety z dużym biustem mają też trudności z doborem garderoby. Operacyjne zmniejszenie piersi może poprawić jakość życia, wyeliminować dolegliwości zdrowotne i przywrócić komfort psychiczny. Znacznie więcej uwagi poświęca się operacjom powiększania piersi niż tym, które mają na celu zmniejszenie biustu. Wbrew pozorom operacje plastyczne tego typu nie należą do rzadkości i duża część Polek decyduje się na zabieg zmniejszenia piersi.

Domowe metody na piękną skórę. Lepsze niż drogie kosmetyki

Operacja biustu

Zdarza się, że bardzo młode kobiety cierpią z powodu zbyt dużego biustu. Próbują kamuflażu, ubierają luźne ciuchy, garbią się, co w znacznym stopniu obniża ich zadowolenie z życia. Zarówno młode dziewczyny, jak i dojrzałe kobiety powinny pamiętać, że zmniejszenie piersi może w przyszłości wykluczyć możliwość karmienia piersią. Warto zatem zadać sobie pytanie, czy jest to konieczne. Kiedy sposoby na optyczne zmniejszenie biustunie działają albo nie dają zadowalającego efektu, kobieta zaczyna brać pod uwagę korektę piersi. Już dawno przestano ją uważać za niedorzeczny kaprys, dowiedziono bowiem, jak wiele może przynieść korzyści. Oto niektóre z nich:

 • polepszenie samopoczucia,
 • wyeliminowanie dolegliwości zdrowotnych (bóle kręgosłupa),
 • poprawa komfortu życia.

Przygotowanie do operacji

Wymagane badania przed zabiegiem to przede wszystkim morfologia krwi, oznaczenie grupy krwi, odczyn Biernackiego, glikemia na czczo, koagulogram – ocena układu krzepnięcia, jonogram, kreatynina, EKG, RTG płuc, USG piersi, mocznik, a także szczepienie przeciw WZW B. Należy pamiętać, aby na 7 dni przed zaplanowanym zabiegiem nie spożywać aspiryny, ani żadnych medykamentów z kwasem acetylosalicylowym. Niewskazane jest także stosowanie leków o właściwościach zmniejszających krzepliwość krwi. Z drugiej strony, zaleca się przyjmowanie środków polepszających krzepliwość krwi i wzmacniających naczynia krwionośne, np. witamina C i Rutinoscorbin.

Na dwa tygodnie przed planowaną operacją kobiety palące papierosy powinny zaprzestać nałogu lub przynajmniej zdecydowanie go ograniczyć. Na sześć godzin przed zabiegiem obowiązuje zakaz jedzenia, picia, żucia gumy, ssania dropsów i cukierków. Kobieta poddająca się zabiegowi pomniejszenia biustu powinna odznaczać się dobrym ogólnym stanem zdrowia.

Opis zabiegu

Efekty zabiegu zmniejszenia piersi

Zdjęcia przedstawiające efekt operacji zmniejszenia piersi (po lewej stronie zdjęcia wykonane przed zabiegiem, po prawej - po).

Operacja plastyczna biustu wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Przeciętnie trwa od półtorej godziny do trzech godzin. Redukcja piersi jest zabiegiem, podczas którego ich rozmiar i objętość są zmniejszane, wraz z otoczkami sutkowymi. Biust jest dopasowywany do sylwetki pacjentki, proporcji jej ciała, a także wymagań. Generalnie, w celu zmniejszenia biustu praktykuje się następujące techniki:

 • Benellego, w której blizna znajduje się wokół otoczki sutka,
 • McKissok, gdzie po zabiegu pozostaje ślad przypominający odwróconą literę T,
 • Hall-Findley, zakończona blizną pionową,
 • Lejour, która pozostawia ślad pionowy.

To, którą technikę wykorzystuje się podczas zabiegu zależy przede wszystkim od decyzji kobiety oraz anatomii jej piersi. Wszelkie detale dotyczące operacji ustalane są wraz z chirurgiem plastykiem. Niezwykle często powodem przeprowadzenia zabiegu są czynniki medyczne. Zmniejszenie biustu pozwala na wykluczenie dolegliwości wynikających z jego wagi, takich jak: bóle kręgosłupa, bóle pleców, skrzywienia kręgosłupa, garbienie się. Piersi można zmniejszyć od jednego do czterech rozmiarów.

Rekonwalescencja po operacji piersi

Dwa dni po zabiegu zmniejszenia piersi pacjentka pozostaje w szpitalu pod okiem lekarzy. Pozwala to na wyeliminowanie ewentualnych powikłań. Redukcja piersi może powodować dyskomfort w okresie gojenia. W okolicach piersi pozostaną też niewielkie blizny. Im lepszego specjalistę wybierzesz, tym mniej widoczne będą ślady po zabiegu. Warto pamiętać, że zabieg zmniejszenia piersi powinien zostać wykonany przez profesjonalistę i tylko w rekomendowanej klinice zajmującej się operacjami biustu. Jak wygląda przebieg rekonwalescencji?

 • Następnego dnia usuwane są dreny.
 • Przez 30 kolejnych dni należy nosić specjalistyczny biustonosz protekcyjny.
 • Po siedmiu dniach od operacji zdejmuje się szwy.
 • Przez dwa-trzy tygodnie od redukcji biustu nie można nosić ciężarów, wykazywać większej aktywności fizycznej, przebywać w saunie, ani w solarium.
 • Po zdjęciu szwów najlepiej stosować oliwkę dla dzieci, która natłuści blizny. Należy unikać preparatów zmniejszających blizny.

Po operacji zmniejszania piersi występują zazwyczaj takie dolegliwości, jak ból (łagodzony lekami przeciwbólowymi), tymczasowy zanik czucia w okolicy brodawek i otoczek sutkowych, opuchlizna, a także wydzielina z drenów. Możliwe komplikacje pooperacyjne obejmują:

 • krwiaka wymagającego ponownej operacji,
 • infekcję pooperacyjną,
 • martwicę brodawek i otoczek,
 • przerośnięte blizny, które należy usunąć,
 • długotrwały obrzęk,
 • wydłużone gojenie się ran.

Pełny efekt operacji piersi widoczny jest dopiero po sześciu tygodniach od zabiegu. Efekt w większości przypadków jest trwały, jednak w wyniku czynników, takich jak karmienie piersią, ciąża, proces starzenia się skóry, czy nagła zmiana wagi ciała, może zaistnieć konieczność ponownego wykonania operacji.

Joanna Krocz, Amelia Śledzik, ponad rok temu

Bibliografia

 • Kobus K. Atlas chirurgii plastycznej, Medsport, Warszawa 2004, ISBN 83-908701-7-7
 • Holle J. Chirurgia plastyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1996, ISBN 83-200-3230
 • Popiela T. (red.), Davidson Chirurgia. Podręcznik dla studentów, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-128-0
 • Noszczyk W., Chirurgia tom 1-2, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3121-4

Chirurgia plastyczna

Komentarze (13)
~Klaudinka
~Klaudinka ponad rok temu

Wszyscy myślą że duży biust jest super, ale jak sie ma rozmiar H i czlowiek ledwo oddycha a kręgosłup wysiada to już nie jest tak zabawnie. Ja się zdecydowałam na operację pomniejszenia biustu bo się nie dało funkcjonowac, ani ubran kupić ani ćwiczyć nic. Zabieg wykonywałam w Łodzi w klinice dr. Doroty Żukowskiej. I jest o niebo lepiej teraz. Dalej mam spory biust ale to już miseczka D :)

Odpowiedz
~Cycolina
~Cycolina ponad rok temu

W sklepie jakaś kobieta mówiła, że czeka na taki zabieg a FNZ. Pomyślałam może też powinnam się pozbyć biustonosza numeru H, ale nie wiem czy chcę. Najgorzej z tym doborem odzieży. Jacyków kiedyś powiedział, że kobiety z dużym biustem ubierają się jak torby lub jak ladacznice, innej możliwości nie ma. Też tak myślę.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zmniejszenie piersi
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

zaskórniki

~malenstwo22 • ostatni post 3 tygodnie temu

2
Artykuły Zmniejszenie piersi
Zmniejszenie piersi

Mammoplastyka

Mammoplastyka to operacja biustu, której celem jest zmniejszenie piersi. Operację zmniejszenia biustu wykonuje się w celach nie tylko estetycznych (...) . Podczas operacji zmniejszenia...

Zmniejszenie piersi

Efekty zabiegu zmniejszenia piersi

Efekty zabiegu zmniejszenia piersi

Zdjęcia przedstawiające efekt operacji zmniejszenia piersi (po lewej stronie zdjęcia wykonane przed zabiegiem, po prawej - po).

Zmniejszenie piersi

Liposukcja piersi

Efekty zabiegu zmniejszenia piersi to zabieg określany jako korekta kształtu piersi. Wykonuje się go u kobiet, które odczuwają przerost piersi. Zbyt (...) hormonalnej. Przerost piersi...

USG piersi

USG piersi - zdjęcie

USG piersi - zdjęcie

Badanie USG sutka powinno być okresowo wykonywane przez wszystkie kobiety, w celu jak najwcześniejszego wykrycia ewentualnych zmian.

Zboża

Pięć niesamowitych właściwości siemienia lnianego

Pięć niesamowitych właściwości siemienia lnianego

. Olej z nasion lnu można stosować jako środek nawilżający skórę po kąpieli. Zmniejszenie ryzyka raka piersi, jajników oraz trzonu macicy (...) . Dzięki temu regularne spożywanie siemienia lnianego może obniżać ryzyko...