Trwa ładowanie...

ZUS wprowadza elektroniczne zwolnienia lekarskie. Oszczędzi 212 mln złotych

Od stycznia 2016 roku lekarze będą mogli wystawić elektroniczne zwolnienie lekarskie. Jak przewiduje Ministerstwo Pracy i Polityki Pieniężnej, wprowadzone zmiany mają przynieść ZUS-owi oszczędności w wysokości 212 mln złotych rocznie.

Czekając na wizytę u lekarza specjalisty...
Czekając na wizytę u lekarza specjalisty... [6 zdjęć]

__– Gdybym miała czekać na wizytę u dobrego kardiologa lub endokrynologa, pewnie już dawno by mnie na

zobacz galerię

1. Elektroniczne zwolnienia, czyli e-ZLA

Nowe, elektroniczne zwolnienia lekarskie e-ZLA będą honorowane już od początku nowego roku. Te tradycyjne, wystawiane przez lekarzy na papierowym formularzu, będą obowiązywały jeszcze przez kolejne dwa lata, do końca 2017 r, ale od 2018 r znikną. Wystawianie e-ZLA będzie możliwe za pomocą urządzeń mobilnych np. podczas wizyt domowych.

Zobacz film: "Jak uchronić się przed grypą i przeziębieniem?"

2. 212 mln zł oszczędności dla ZUS

Wprowadzenie elektronicznych zwolnień ma wyeliminować ewentualne nadużycia, czyli ułatwi ZUS weryfikację zwolnień zwłaszcza w przypadku tych krótkoterminowych. Ministerstwo Pracy i Polityki Pieniężnej szacuje, że wprowadzenie e-ZLA przyniesie ZUS-owi około 212 mln zł oszczędności rocznie. Jak podaje MPiPP, głównie dzięki zmniejszeniu zatrudnienia osób obsługujących papierowe druki, a także rezygnacji z zakupu formularzy, na które rocznie ZUS wydawał 1,3 mln zł.

3. Korzyści dla lekarzy i pacjentów

Zwolnienia mają przede wszystkim usprawnić pracę lekarzy – ma być szybciej i łatwiej. Odpowiednio przygotowany program sam będzie „podpowiadał”, jak należy wypełnić poszczególne pola w elektronicznym formularzu.

Dodatkowo lekarz będzie miał bezpośredni dostęp do najważniejszych danych pacjenta, informacji o pracodawcach oraz członkach rodziny. Po wpisaniu numeru PESEL dane identyfikacyjne zostaną automatycznie uzupełnione. Program podpowie kod literowy niezbędny do uzyskania odpowiedniego zasiłku chorobowego oraz numer statystyczny choroby po wpisaniu fragmentu jej nazwy. Będzie również możliwe prześledzenie historii zaświadczeń lekarskich, jakie wcześniej były wystawione dla każdego pacjenta.

Pracodawca oraz ZUS otrzymają informację o zwolnieniu lekarskim drogą elektroniczną. Pacjent nie będzie musiał dostarczać zwolnienia w przeciągu 7 dni pracodawcy albo do ZUS – w przypadku osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Wraz z tym obowiązkiem znikną także kary z racji jego niewypełnienia, takie jak obniżenie zasiłku opiekuńczego lub chorobowego.

Jeśli pracodawca założył już profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE), otrzyma nie tylko natychmiastową wiadomość o wystawieniu jego pracownikowi e-ZLA, ale także samo zwolnienie. Profile muszą zostać utworzone do końca 2015 r. Pracodawca będzie mógł również drogą elektroniczną wystąpić do ZUS o kontrolę czy zwolnienie zostało wystawione prawidłowo.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

ZUS wprowadza elektroniczne zwolnienia lekarskie. Oszczędzi 212 mln złotych
ZUS wprowadza elektroniczne zwolnienia lekarskie. Oszczędzi 212 mln złotych (Źródło: 123RF)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza