Zwiększenie inteligencji emocjonalnej może być kluczem do sukcesu i zyskania nowych znajomych

Narcyz wchodzi do pokoju i od razu staje się najpopularniejszą osobą w otoczeniu. Jednak pod krókim czasie okazuje się, że większość wolałaby, żeby nachalny pyszałek wyszedł.

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego przeprowadzili badania, które udowodniły, jak ulotna jest popularność: te same cechy, które początkowo przyciągają ludzi do narcyza - **energia,  hałaśliwość, rzucanie nazwiskami – szybko nam się nudzą. Prawdziwym kluczem do długoterminowej popularności jest umiejętność rozumienia i określania uczuć** ludzi wokół nas, co psychologowie nazywają inteligencją emocjonalną.

Zobacz film: "Co wpływa na pewność siebie?"

Atrakcyjny narcyz

"Osoby narcystyczne wydają się naprawdę świetne przy pierwszym spotkaniu, są ekstrawertyczne i energiczne” – mówi  W. Keith Campbell, profesor psychologii z Uniwersytetu w Georgii, który nie brał udziału w badaniu. "Ale później widzimy ich ciemną stronę. Oni nie są już tak dobrzy w dbaniu o komunikację, a to jest ważne później” - dodaje Campbell.

Naukowcy zbadali 273 studentów w 15 różnych grupach. Obserwowali uczestników w ciągu kilku miesięcy, kiedy naturalnie formowały się przyjaźnie. Na pierwszym spotkaniu każdy został poddany testom osobowości i utworzył ranking najbardziej popularnych osób w grupie.

Trzy miesiące później naukowcy ponownie zapytali, kto jest najpopularniejszy w towarzystwie. Narcystyczni ludzie byli bardziej lubiani na początku. Ale uczucia wobec nich zmieniły się w ciągu trzech miesięcy. Po tym czasie to osoby o  lepiej rozwiniętej inteligencji emocjonalnej stały się bardziej popularne.

"Osoba inteligentna emocjonalnie z biegiem czasu okazuje więcej empatii, dba o ciebie” - mówi Ann Kearney-Cooke, terapeuta w Instytucie Psychoterapii w Cincinnati, która nie brała udziału w badaniu.

W badaniu nie uwzględniono patologicznego narcyzmu ani narcystycznych zaburzeń osobowości.

Wszyscy wykazujemy pewien poziom narcyzmu: niektórzy niższy, inni wyższy. Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie koncentruje się na narcyzmie, który mieści się w granicach normy.

„Ci, którzy są narcystycznymi ekstrawertykami, błyszczą i są zabawni”  - mówi Craig Malkin, wykładowca na Harvardzkim Uniwersytecie Medycznym autor „Narcystycznych przemyśleń”.

„Te same cechy, które sprawiają, że początkowo lubimy narcyzów, później nas do nich zniechęcają. Część z nich wynika z ich egocentrycznej osobowości. Narcyz pożąda władzy i statusu. To może z czasem stać się męczące, jeżeli szukasz kogoś, kto jest ciepły i opiekuńczy” – mówi Campbell.

Naukowcy nie badali, jak narcystyczni ludzie zareagowali na spadek popularności. Ale badacze podejrzewają, że jakoś sobie z tym poradzili. "Nigdy się nie przyznają do tego otwarcie. Zamiast tego znajdą nową grupę, w której stwierdzą, że starzy znajomi im się nie podobali i byli bandą nieudaczników" - mówi Malkin.

Zalety wysokiej inteligencji emocjonalnej

Osoby z wyższą inteligencją emocjonalną, charakteryzujące się zdolnością do rozpoznawania swoich i cudzych emocji  i potrafiące na nie odpowiednio reagować, radzą sobie inaczej. Zastanawiają się, co sprawiło, że znajomi przestali je lubić i jak to naprawić.

Jakie są dobre wieści? Inteligencji emocjonalnej można się nauczyć. Swoje IQ empatii można podnieść za pomocą specjalnej terapii.

Kearney-Cooke powiedziała, że umiejętność właściwego rozpoznawania emocji  i zrozumienie, dlaczego one się zmieniają, pomaga ludziom kształtować inteligencję emocjonalną.  Ponadto, gdy ludzie starają się postawić na miejscu innych, wzmacnia się ich empatia.

"Uważność jest ważną częścią  inteligencji emocjonalnej. Wystarczy powtarzać: zwróć uwagę, zwróć uwagę" – radzi badaczka.

Kinga Ludwik, 12 miesięcy temu

Relacje z przyjaciółmi

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Relacje z przyjaciółmi
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Relacje z przyjaciółmi
Relacje z przyjaciółmi

Dwie przyjaciółki

Dwie przyjaciółki

Przyjaciel to osoba, na której możesz polegać w każdej chwili, bez względu na sytuacje. Możesz mu zaufać i powierzyć swoje tajemnice. Warto pamiętać, że przyjaźń to relacja, o którą także trzeba dbać.

Relacje z przyjaciółmi

Jesteś atrakcyjny? To może zależeć od osób, z którymi się zadajesz

"Nigdy nie sądź książki po okładce", jak mówi przysłowie. Jednakże, jeśli chodzi o atrakcyjność, wydaje się, że za pomocą jednej książki osądzamy całą bibliotekę. Nowe badanie pokazują, że to, jak oceniana jest dana osoba może zależeć od tego, jak...

Relacje z przyjaciółmi

Męska przyjaźń

się na gruncie zawodowym czy przyjaciele, którzy swoją relację przyjacielską zawdzięczają znajomości i przyjaźni swoich partnerek życiowych czy żon

Relacje z przyjaciółmi

Zerwana przyjaźń

Zerwana przyjaźń

przyjacielskich stosunków. Wspomnienie o sytuacji, gdy przyjaciel zawodzi, powoduje nierzadko, że zamykamy się na bliższe relacje z innymi ludźmi (...) , by wyobrażono sobie, jak w danej sytuacji czuje się jego przyjaciel. Jeśli oboje...

Relacje z przyjaciółmi

Jak znaleźć prawdziwego przyjaciela?

Jak znaleźć prawdziwego przyjaciela?

Przyjaciele w naszym życiu Aby być szczęśliwym i pozostać przy zdrowych zmysłach, należy mieć przynajmniej kilkoro dobrych przyjaciół. Wszyscy ludzie potrzebują towarzystwa, dlatego nastolatki piszą SMS-y przy obiedzie, a osoby, które jeszcze rok temu...

Relacje z przyjaciółmi

9 rzeczy, za które zapominasz dziękować przyjacielowi

9 rzeczy, za które zapominasz dziękować przyjacielowi

Prawdomówność Chociaż prawdomówność nie zawsze przysparza nam przyjaciół, pozwala poznać tych prawdziwych. Podczas gdy wiele osób woli słodkie kłamstwo niż gorzką prawdę, najlepszy przyjaciel powinien być tą osobą, która nie boi się szczerości. Akceptacja...

Relacje z przyjaciółmi

Czy jesteś ekstrawertykiem?

pesymistycznie i łatwo ulegasz stresom. Introwertycy, chociaż nie są duszami towarzystwa, potrafią bardzo głęboko przeżywać relacje międzyludzkie. Osoba

Relacje z przyjaciółmi

Studenci dbają o pijane koleżanki

Studenci dbają o pijane koleżanki

„wstawione" koleżanki serdeczną opieką. Nie tylko sami nie wykorzystują „okazji", ale chronią je przed wplątaniem się w niebezpieczną relację z obcym mężczyzną (...) studentek, dla których tego typu relacje są bardzo...