Trwa ładowanie...

Zwiększenie inteligencji emocjonalnej może być kluczem do sukcesu i zyskania nowych znajomych

Avatar placeholder
06.10.2016 15:34
Zwiększenie inteligencji emocjonalnej może być kluczem do sukcesu i zyskania nowych znajomych
Zwiększenie inteligencji emocjonalnej może być kluczem do sukcesu i zyskania nowych znajomych

Narcyz wchodzi do pokoju i od razu staje się najpopularniejszą osobą w otoczeniu. Jednak pod krókim czasie okazuje się, że większość wolałaby, żeby nachalny pyszałek wyszedł.

Osoby narcystyczne są popularne w grupie tylko przez krótki czas
Osoby narcystyczne są popularne w grupie tylko przez krótki czas (123RF)

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego przeprowadzili badania, które udowodniły, jak ulotna jest popularność: te same cechy, które początkowo przyciągają ludzi do narcyza - **energia,  hałaśliwość, rzucanie nazwiskami – szybko nam się nudzą. Prawdziwym kluczem do długoterminowej popularności jest umiejętność rozumienia i określania uczuć** ludzi wokół nas, co psychologowie nazywają inteligencją emocjonalną.

1. Atrakcyjny narcyz

"Osoby narcystyczne wydają się naprawdę świetne przy pierwszym spotkaniu, są ekstrawertyczne i energiczne” – mówi  W. Keith Campbell, profesor psychologii z Uniwersytetu w Georgii, który nie brał udziału w badaniu. "Ale później widzimy ich ciemną stronę. Oni nie są już tak dobrzy w dbaniu o komunikację, a to jest ważne później” - dodaje Campbell.

Zobacz film

Naukowcy zbadali 273 studentów w 15 różnych grupach. Obserwowali uczestników w ciągu kilku miesięcy, kiedy naturalnie formowały się przyjaźnie. Na pierwszym spotkaniu każdy został poddany testom osobowości i utworzył ranking najbardziej popularnych osób w grupie.

Trzy miesiące później naukowcy ponownie zapytali, kto jest najpopularniejszy w towarzystwie. Narcystyczni ludzie byli bardziej lubiani na początku. Ale uczucia wobec nich zmieniły się w ciągu trzech miesięcy. Po tym czasie to osoby o  lepiej rozwiniętej inteligencji emocjonalnej stały się bardziej popularne.

Zobacz także

"Osoba inteligentna emocjonalnie z biegiem czasu okazuje więcej empatii, dba o ciebie” - mówi Ann Kearney-Cooke, terapeuta w Instytucie Psychoterapii w Cincinnati, która nie brała udziału w badaniu.

W badaniu nie uwzględniono patologicznego narcyzmu ani narcystycznych zaburzeń osobowości.

Wszyscy wykazujemy pewien poziom narcyzmu: niektórzy niższy, inni wyższy. Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie koncentruje się na narcyzmie, który mieści się w granicach normy.

„Ci, którzy są narcystycznymi ekstrawertykami, błyszczą i są zabawni”  - mówi Craig Malkin, wykładowca na Harvardzkim Uniwersytecie Medycznym autor „Narcystycznych przemyśleń”.

„Te same cechy, które sprawiają, że początkowo lubimy narcyzów, później nas do nich zniechęcają. Część z nich wynika z ich egocentrycznej osobowości. Narcyz pożąda władzy i statusu. To może z czasem stać się męczące, jeżeli szukasz kogoś, kto jest ciepły i opiekuńczy” – mówi Campbell.

Naukowcy nie badali, jak narcystyczni ludzie zareagowali na spadek popularności. Ale badacze podejrzewają, że jakoś sobie z tym poradzili. "Nigdy się nie przyznają do tego otwarcie. Zamiast tego znajdą nową grupę, w której stwierdzą, że starzy znajomi im się nie podobali i byli bandą nieudaczników" - mówi Malkin.

2. Zalety wysokiej inteligencji emocjonalnej

Osoby z wyższą inteligencją emocjonalną, charakteryzujące się zdolnością do rozpoznawania swoich i cudzych emocji  i potrafiące na nie odpowiednio reagować, radzą sobie inaczej. Zastanawiają się, co sprawiło, że znajomi przestali je lubić i jak to naprawić.

Jakie są dobre wieści? Inteligencji emocjonalnej można się nauczyć. Swoje IQ empatii można podnieść za pomocą specjalnej terapii.

Kearney-Cooke powiedziała, że umiejętność właściwego rozpoznawania emocji  i zrozumienie, dlaczego one się zmieniają, pomaga ludziom kształtować inteligencję emocjonalną.  Ponadto, gdy ludzie starają się postawić na miejscu innych, wzmacnia się ich empatia.

"Uważność jest ważną częścią  inteligencji emocjonalnej. Wystarczy powtarzać: zwróć uwagę, zwróć uwagę" – radzi badaczka.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza