Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Cholecystektomia laparoskopowa - co to jest, przebieg, korzyści, przeciwwskazania

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
18.01.2024 16:17
Cholecystektomię laparoskopową przeprowadza się u pacjentów z kamicą żółciową.
Cholecystektomię laparoskopową przeprowadza się u pacjentów z kamicą żółciową. (Adobe stock)

Cholecystektomia laparoskopowa to mało inwazyjna procedura medyczna, która umożliwia usunięcie pęcherzyka żółciowego. Zabieg wykonywany z wykorzystaniem kamery i specjalnych narzędzi. Jakie są przeciwwskazania do tego typu zabiegu? Jak przebiega cholecystektomia laparoskopowa?

spis treści

1. Czym jest cholecystektomia laparoskopowa?

Cholecystektomia laparoskopowa jest mało inwazyjną procedurą chirurgiczną polegającą na usunięciu woreczka żółciowego. Zabieg ten wykonywany jest z użyciem laparoskopu. W trakcie wykonywania cholecystektomii laparoskopowej lekarz wykonuje kilka niewielkich nacięć w powłokach brzusznych.

Czy cholecystektomia laparoskopowa jest bezpieczna? Metoda stanowi obecnie złoty standard w leczeniu kamicy woreczka żółciowego. Przeprowadzenie tej procedury szczególnie korzystne ze względu na małoinwazyjność, mniejszą ilość blizn oraz powikłań. Po zabiegu pacjent może szybciej wrócić do codziennego funkcjonowania.

2. Co to jest pęcherzyk żółciowy?

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Pęcherzyk żółciowy, nazywany przez pacjentów woreczkiem żółciowym to niewielki narząd, który odpowiada za magazynowanie i zagęszczanie żółci (żółtobrunatnej wydzieliny produkowanej w wątrobie). Woreczek żółciowy wydala żółć do organizmu wówczas, gdy jest ona potrzebna do procesu emulgacji tłuszczu. Jeśli wystąpi stan zapalny w obszarze woreczka zółciowego, manifestujący się intensywnym bólem, specjalista może podjąć decyzję o usunięciu tego narządu.

Do jakiego lekarza z kamieniami żółciowymi? Z kamicą żółciową, czyli obecnością kamieni w pęcherzyku żółciowym, należy skierować się do gastroenterologa.

3. Jak przebiega procedura cholecystektomii laparoskopowej?

Cholecystektomia laparoskopowa uznawana jest przez specjalistów za zabieg mało inwazyjny. Procedura ta wykonywana jest u pacjentów, którzy wymagają usunięcia pęcherzyka żółciowego. Specjalista przeprowadzający zabieg wprowadza laparoskop przez nieduże otwory wykonane w powłokach ciała. W jamie brzusznej wytwarzana jest odma, która pozwala lepiej monitorować organy wewnętrzne. Przed rozpoczęciem procedury pacjentowi podane zostaje znieczulenie ogólne.

4. Jakie są korzyści związane z cholecystektomią laparoskopową?

Cholecystektomia laparoskopowa pozwala na szybszy powrót do codziennych obowiązków. Daje mniej objawów bólowych i wymaga krótszego pobytu w szpitalu w porównaniu z tradycyjną operacją chirurgiczną. Dodatkowo, wiąże się z mniejszym ryzykiem wystąpienia infekcji. Plusem są również lepsze efekty kosmetyczne.

5. Wskazania do zabiegu

Podstawowym wskazaniem do wykonania zabiegu usunięcia pęcherzyka żółciowego metodą laparoskopową jest objawowa kamica pęcherzyka żółciowego. Choroba ta polega na odkładaniu się złogów w drogach żółciowych, np. woreczku żółciowym. Najczęstszym objawem kamicy jest kolka żółciowa, powodująca nagły, napadowy i niezwykle intesywny ból. Dolegliwości bólowe towarzyszące kolce żółciowej odczuwane są przez pacjentów w nadbrzuszu lub w prawym, górnym kwadrancie brzucha.

Ból promieniuje w wielu przypadkach do obszaru prawego barku lub pod prawą łopatkę. Kolka żółciowa zwykle następuje po zjedzeniu obfitej, tłustej potrawy. Może utrzymywać się nawet kilka godzin. Objawy ataku kamicy pęcherzyka żółciowego oprócz dolegliwości bólowych mogą obejmować zgagę, nudności i wymioty, uczucie wzdęcia brzucha.

Ponadto, zabieg wskazany jest u tych pacjentów, którzy borykają się z problemem:

  • ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego,
  • wodniaka woreczka żółciowego,
  • częstych ataków kolki żółciowej,
  • przewlekłego zapalenia woreczka zółćiowego.

6. Przeciwwskazania do wykonania cholecystektomii laparoskopowej

Istnieje niewiele przeciwwskazań do przeprowadzenia procedury cholecystektomii laparoskopowej. Niemniej, usunięcia pęcherzyka żółciowego przy użyciu metody laparaskopowej nie powinno wykonywać się u:

7. Możliwe powikłania po cholecystektomii

Powikłania po cholecystektomii są rzadkie. Jeśli jednak się pojawiają, mogą obejmować:

  • krwawienie,
  • infekcje,
  • urazy przewodu żółciowego,
  • urazy naczyń krwionośnych.

Niektóre osoby po zabiegu cholecystektomii laparoskopowej wymagają leczenia środkami przeciwbólowymi.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Laparoskopia
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze