Trwa ładowanie...

Leczenie łysienia anagenowego

Avatar placeholder
20.12.2022 12:20
Leczenie łysienia anagenowego
Leczenie łysienia anagenowego

Łysienie anagenowe pojawia się najczęściej w trakcie leczenia innej choroby lub w jej przebiegu oraz podczas działania różnych związków chemicznych na organizm człowieka. Włosy, wypadające po usunięciu czynnika prowokującego, zazwyczaj odrastają samoistnie. Niektórzy jednak nie mogą pogodzić się z ich utratą, pogarsza się ich samopoczucie i samoocena, dlatego chcą jak najszybszego „powrotu” owłosienia. Czy jest możliwe leczenie łysienia angenowego?

spis treści

1. Definicja łysienia anagenowego

Łysienie anagenowe, inaczej dystroficzne (anagen effluvium), jest jednym z rodzajów łysienia, które może dotykać młodych ludzi. Wypadanie włosów jest w tym przypadku rozlane i dość szybkie, ponieważ dotyczy ono włosów w fazie wzrostu - anagenie. Należy zaznaczyć, że uszkodzenie mieszków włosowych dotyczy jedynie zahamowania podziałów mitotycznych, a nie ich całkowitą destrukcję - co oznacza, że takie łysienie nie jest trwałe.

Wypadanie włosów jest zainicjowane przez zewnętrzny czynnik uszkadzający (np. chemioterapię). Włosy po chemioterapii i pod wpływem innych czynników stają się w charakterystyczny sposób przewężone, popękane, cieńsze, słabsze, łamliwe i podatne na niewielkie urazy. Podczas łysienia anagenowego nie jest obecny odczyn zapalny skóry. Łysienie to nie jest okaleczające, ponieważ po zaprzestaniu działania czynnika sprawczego, następuje zazwyczaj samoistny odrost włosów.

2. Metody leczenia łysienia anagenowego

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Łysienie anagenowe jest powodowane przez uszkadzający czynnik zewnętrzny oraz ustępuje ono po zaprzestaniu jego oddziaływania na organizm ludzki. W związku z powyższym głównym „środkiem” leczniczym jest usunięcie z organizmu i otoczenia chorego czynnika powodującego wypadanie włosów. Włosy zaczynają samoistnie odrastać po około kilku tygodniach lub miesiącach od momentu uwolnienia się od niekorzystnego wpływu substancji na cebulki. Nie jest więc konieczna terapia żadnymi środkami farmakologicznymi, jednak dla niektórych chorych przyspieszenie odrostu włosów jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Pierwsze włosy pojawiają się od kilku tygodni do kilku miesięcy po wyeliminowaniu przyczyny łysienia.

3. Prawidłowa dieta na porost włosów

Włos do swojego wzrostu potrzebuje wszystkich niezbędnych substancji odżywczych jak i mikro- i makroelementów oraz witamin. Osoba chora powinna prowadzić spokojny tryb życia, wysypiać się, unikać sytuacji stresowych, zażywać dużo ruchu na świeżym powietrzu. Stres i niedotlenienie organizmu opóźniają odrost włosów oraz mogą spowodować ich wypadanie. Niezbędna jest również zrównoważona dieta na porost włosów, zawierająca potrzebne do budowy włosa substancje. Powinno się jeść regularnie o stałych porach, a każdy posiłek wzbogacić o warzywa i owoce. Na przyspieszenie odrostu włosów może również wpłynąć przyjmowanie preparatów wielowitaminowych i suplementacja niezbędnych mikroelementów.

4. Minoksydyl w leczeniu łysienia anagenowego

Substancja ta jest pochodną pirymidyny o działaniu hipotensyjnym, jednak zastosowanie jej miejscowo powoduje zwiększony przepływ krwi w naczyniach skórnych. Zwiększenie unaczynienia mieszków włosowych pobudza w nich podziały mitotyczne, a tym samym przyczynia się do odrostu włosów. Po podaniu miejscowym wchłania się on bardzo słabo do układu krążenia (0,3-4,5%), dlatego rzadko powoduje objawy uboczne ogólnoustrojowe. Pierwsze wyniki leczenia są widoczne po około 2 miesiącach regularnego stosowania - zahamowanie wypadania kolejnych włosów i pojawienie się włosów meszkowych. Najwięcej nowych włosów pojawia się jednak po około roku systematycznego zażywania leku.

Najlepsze wyniki leczenia łysienia anagenowego uzyskuje się u młodych pacjentów z łysieniem nasilonym na szczycie głowy. Lek stosuje się dwa razy dziennie wcierając 1 ml płynu w skórę głowy. Po zaprzestaniu stosowania leczenia około 95% preparatu zostaje wyeliminowane z organizmu już po czterech dniach, co powoduje powrót do stanu wyjściowego. Lek ten jest stosowany głównie w przypadku łysienia androgenowego, jednak może przyspieszać odrost włosów w łysieniu anagenowym.

4.1. Działania niepożądane minoksydylu

Stosowanie miejscowe minoksydylu jest związane z występowaniem następujących działań niepożądanych: podrażnienie skóry, łysienie lub nadmierny porost włosów, głównie nasilone w początkowym okresie. Przedawkowanie preparatu może wiązać się z występowaniem zaburzeń ogólnoustrojowych:

  • tachykardii,
  • obrzęków,
  • duszności,
  • niedociśnienia,
  • bólów wieńcowych.

Objawy te mogą pojawić się po doustnym zażyciu środka lub w przypadku jego wchłonięcia do krwiobiegu.

4.2. Przeciwwskazania do stosowania minoksydylu

Leku nie można stosować na zmiany skórne ułatwiające jego wchłanianie. Przeciwwskazaniem do użytku zewnętrznego minoksydylu są więc owrzodzenia, zapalenia i rany. Jednoczesne stosowanie preparatów zmieniających warstwę rogową, np. tretynoiny, również jest przeciwwskazane ze względu na zwiększone wchłanianie leku do krwiobiegu. Minoksydylu nie należy stosować w formie doustnej i w przypadku nadwrażliwości na któryś ze składników preparatu. Zabronione jest podawanie leku kobietom w okresie ciąży i karmienia.

5. Przeszczep włosów w leczeniu łysienia anagenowego

Przeszczep włosów jest stosowany po niepowodzeniu leczenia farmakologicznego w androgenowym wypadaniu włosów. W łysieniu anagenowym nie ma potrzeby przeprowadzania tego zabiegu chirurgicznego. Choroba ta nie uszkadza trwale cebulek włosowych. Po zakończeniu działania czynnika sprawczego dochodzi do ponownego zainicjowania podziałów komórkowych i rozpoczyna się samoistny odrost włosów. Czasami na pierwsze efekty trzeba poczekać do kilku miesięcy. Przeszczep włosów jest wskazany jedynie przy całkowitym uszkodzeniu mieszków włosowych, co nie pozwoli już na wytworzenie nowego włosa. W przypadku łysienia anagenowego należy cierpliwie poczekać na efekty, a nie poddawać się operacji.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Leczenie łysienia androgenowego
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze