Trwa ładowanie...

Humanizowane przeciwciało monoklonalne na sezonowe ataki astmy

Avatar placeholder
20.10.2022 14:16
Humanizowane przeciwciało monoklonalne na sezonowe ataki astmy
Humanizowane przeciwciało monoklonalne na sezonowe ataki astmy

Badania kliniczne wskazują, że lek skierowany przeciwko immunoglobulinom E zapobiega sezonowemu zwiększeniu częstotliwości ataków astmy i łagodzi objawy astmy wśród młodych mieszkańców miast.

spis treści

1. Ataki astmy

W Stanach Zjednoczonych problem astmy dotyczy 18 mln dorosłych i 7 mln dzieci. Objawy astmy to między innymi świszczący oddech, kaszel, ucisk w klatce piersiowej i spłycenie oddechu. Objawy te pojawiają się w odpowiedzi na różnego rodzaju czynniki, w tym na zanieczyszczenie powietrza, alergeny i infekcje wirusowe. Częstotliwość ataków astmy zwiększa się wiosną i jesienią, gdy w powietrzu znajduje się więcej alergenów i wirusów.

2. Badanie zastosowania przeciwciała monoklonalnego

Badany lek jest humanizowanym przeciwciałem monoklonalnym – czystą formą białka, które blokuje działanie IgE, odgrywającego ważną rolę w rozwoju astmy. Naukowcy przeprowadzili eksperyment z udziałem 419 młodych ludzi w wieku od 6 do 20 lat, u których zdiagnozowano ciężką lub umiarkowaną formę astmy alergicznej, utrzymującej się dłużej niż rok. Uczestnicy badania pochodzili z Bostonu, Chicago, Cleveland, Dallas, Denver, Nowego Jorku, Tucson i Waszyngtonu.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

W trakcie badań połowa chorych oprócz standardowych leków stosowała również przeciwciało monoklonalne, a druga połowa otrzymywała placebo. Zarówno przeciwciało, jak i placebo podawane były dożylnie co 2-4 tygodnie przez okres 60 tygodni. Co trzy miesiące sprawdzano stan zdrowia pacjentów.

3. Wyniki badania

Badanie wykazało, że u dzieci i młodych ludzi, którzy przyjmowali przeciwciało monoklonalne długość występowania objawów była mniejsza o 25% w stosunku do osób otrzymujących placebo. Oprócz tego chorzy otrzymujący lek doświadczyli o 30% mniej ataków astmy i wymagali o 75% krótszego czasu hospitalizacji. Co najważniejsze przeciwciało monoklonalne zniwelowało wzrost częstotliwości ataków astmy wiosną i jesienią.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Inhalatory na astmę
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze