Trwa ładowanie...

Odtrucie alkoholowe – na czym polega, odtrucie alkoholowe w domu

Odtruwanie poalkoholowe powinno przebiegać powoli, najlepiej pod kontrolą lekarską.
Odtruwanie poalkoholowe powinno przebiegać powoli, najlepiej pod kontrolą lekarską. (123RF)

Odtrucie alkoholowe, potocznie zwane detoksem, to sposób na zlikwidowanie powikłań wynikających z odstawienia alkoholu. Pacjentowi podaje się płyny i tabletki. Jak wygląda detoks poalkoholowy i czy odtrucie alkoholowe w domu to dobry pomysł?

spis treści

1. Na czym polega odtrucie alkoholowe?

Odtrucie alkoholowe ukierunkowane jest na całkowite wyeliminowanie z krwi substancji aktywnych pochodzących z alkoholu, a także oczyszczenie organizmu z toksyn. Dzięki odtruciu alkoholowemu możliwe jest przywrócenie odpowiedniej gospodarki witaminowej, mineralnej i wodnej organizmu.

Większość pacjentów bagatelizuje skutki picia alkoholu. Stan upojenia alkoholowego sprawia, że dana osoba czuje się zrelaksowana, beztroska i szczęśliwa. Alkohol niemal od razu po spożyciu wpływa na mózg i ciało. Następuje spadek aktywności w korze przedczołowej mózgu, dochodzi do zmian w gospodarce hormonalnej organizmu.

Zobacz film: "Czy można zaufać aplikacjom-alkomatom?"

Z napojami procentowymi organizm zdecydowanie gorzej radzi sobie, gdy palimy papierosy. Tytoń bowiem potęguje działanie alkoholu, choćby poprzez ułatwianie substancjom rakotwórczym wnikanie w ściany jamy ustnej i gardła. Onkolodzy są zdania, że całkowite zerwanie z tymi dwoma nałogami zmniejszyłoby liczbę zachorowań na raka aż o 83 proc.

Do mutacji rakotwórczych najprawdopodobniej przyczynia się aldehyd octowy. Jest to substancja trująca powstająca w chwili, gdy alkohol zaczyna się rozkładać. To on jest odpowiedzialny za odczuwanie kaca (zatrucia alkoholowego), któremu towarzyszyć mogą objawy, takie jak:

Badania laboratoryjne nad aldehydem octowym dowiodły, że uszkadza on DNA i prowadzi do zmian w chromosomach. W przypadku zwierząt substancja ta wykazała działanie rakotwórcze.

Odtrucie alkoholowe powinno przebiegać powoli, najlepiej pod nieustanną kontrolą lekarską (w warunkach ambulatoryjnych). Po dokładnym zbadaniu stanu pacjenta i zebraniu wywiadu lekarz ocenia stopień zatrucia organizmu i siłę uzależnienia. To pomaga przewidzieć reakcję organizmu chorego. Do pełnej sprawności fizycznej i psychicznej pacjenci mogą jednak dojść znacznie później, uczestnicząc w spotkaniach grupy AA i rezygnując z napojów wyskokowych – wszystko zależy od stopnia uzależnienia.

W wielu ośrodkach funkcjonują oddziały detoksykacyjne. Odtrucia alkoholowe mogą się bowiem wiązać z nieprzyjemnymi dolegliwościami i być niezwykle trudne dla pacjentów. Są to m.in. bóle głowy, zawroty głowy, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia snu, stany lękowe, wymioty i nudności. Proces odtrucia alkoholowego może również przebiegać w warunkach domowych.

Pacjentowi, który poddawany jest odtruciu alkoholowemu, musi przyjąć specjalne mieszanki witaminowe, elektrolity, glukozę, środki przeciwbólowe lub środki farmaceutyczne o działaniu uspokajającym. Za pomocą wyżej wymienionych leków można złagodzić nieprzyjemne dolegliwości towarzyszące odstawieniu alkoholu. Oprócz tego, leki pozwalają wzmocnić organizm pacjenta, a także ukoić nerwy. Detoks alkoholowy trwa zazwyczaj od siedmiu do dziesięciu dni (według kryterium przyjętego przez NFZ).

2. Odtrucie alkoholowe w domu

Odtrucie alkoholowe w domu to w ostatnim czasie modny biznes. Tematem odtruwania alkoholowego w warunkach domowych zajmują się prywatne spółki, oferujące całodobową, poimprezową pomoc i specjalistyczną opiekę.

Na wskazany adres przyjeżdża lekarz, który podaje pacjentowi witaminowy, dożylny wlew eliminujący kaca. Osobie, która zmaga się z przykrymi konsekwencjami upojenia alkoholowego podaje się m.in. kroplówkę z glukozą i solą fizjologiczną oraz witaminami z grupy B.

Taka mieszanka uzupełnia braki wodno-elektrolitowe i wykazuje działanie detoksykacyjne. Lekarz zapisuje też tabletki na odtrucie alkoholowe. Specjaliści przestrzegają jednak przed takim detoksem. Jest zbyt szybki, zbyt gwałtowny i paradoksalnie można się od niego uzależnić.

Odtrucie alkoholowe w warunkach domowych cieszy się ogromną popularnością wśród studentów oraz pracowników korporacyjnych. Za przyjazd lekarza lub pielęgniarki z kroplówką podnoszącą na nogi po zatruciu alkoholowym trzeba zapłacić od 150 do nawet 400 zł nocą w dużych miastach.

Istnieją też domowe sposoby na odtrucie alkoholowe. Ich podstawą jest nawodnienie oraz picie dużej ilości soku z cytryny. Pomóc też może zielona herbata oraz zioła na odtrucie organizmu, m.in. ostropest plamisty.

Kolejnym domowym sposobem na odtruwanie organizmu z toksyn jest stosowanie ciepłego mleka z miodem. Napój zawiera w swoim składzie cenne witaminy i minerały, pozwalające uzupełnić utracone pierwiastki ślasowe. Dodatkowo, napój wykazuje działanie detoksykacyjne, dodaje energii i wspiera zdrowie nerek oraz wątroby.

Smoothie z owoców cytrusowych i pietruszki również pomaga zniwelować przykre skutki odstawienia alkoholowego. Pietruszka zawiera ogromną liczbę substancji aktywnych takich jak: witamina C, witamine E, beta-karoten, magnez, wapń, potas, fosfor, cynk, miedź, mangan, żelazo czy kwas foliowy. Dodatkowo, pietruszka zawiera flawonoidy oraz sole mineralne.

3. Wskazania do odtrucia alkoholowego

Odtrucie alkoholowe pozwala złagodzić fizyczne i psychiczne skutki odstawienia alkoholowego. Pozwala ono oczyścić organizm z toksyn. Warto nadmienić, że spożywanie alkoholu wykazuje bardzo szkodliwy wpływ na nasze zdrowie, niszczy zdrowe komórki, degraduje wątrobę i zanieczyszcza organizm. Jeden z kroków w terapii leczenia alkoholizmu – detoksykacja łagodzi skutki odstawienia alkoholowego (odstawienie może powodować bardzo przykre dolegliwości takie jak nerwowość, drażliwość, zawroty głowy, bóle głowy, dolegliwości bólowe brzucha, nudności, wymioty, zaburzenia snu, omamy).

Odtrucie alkoholowe nie powinno być mylone z odwykiem. Odwyk to nic innego jak szereg zabiegów medycznych, a także psychologicznych, które pozwalają wyjść pacjentowi z uzależnienia od alkoholu. Odtruwanie warto traktować jedynie jako etap wstępny do odwyku.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

4. Do czego prowadzi długotrwałe spożywanie alkoholu?

Długotrwałe spożywanie alkoholu prowadzi do uzależnienia i stwarza realne ryzyko wystąpienia poważnych dolegliwości. Skutki picia alkoholu są uzależnione od wieku, płci, diety oraz stanu zdrowia.

Choroby poalkoholowe to m.in. poalkoholowa marskość wątroby i poalkoholowe zapalenie wątroby. Pojawić się również mogą poalkoholowe zaburzenia psychiczne. Naukowcy są ponadto zdania, że alkohol może przyczyniać się do rozwoju aż siedmiu rodzajów nowotworów:

W przypadku kobiet długotrwałe spożywanie alkoholu może powodować raka jajnika i raka piersi.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze