Trwa ładowanie...

Prądy Traberta – dawka, działanie, wskazania i przeciwwskazania

Avatar placeholder
18.12.2023 15:05
Prądy Traberta mają działanie przeciwbólowe, zmniejszają napięcie i powodują rozluźnienie
Prądy Traberta mają działanie przeciwbólowe, zmniejszają napięcie i powodują rozluźnienie (Adobe Stock)

Prądy Traberta, nazywane ultrabodźcowymi, znane też jako Ultra-Reiz i UR, to prąd o jednokierunkowym, prostokątnym i impulsowym charakterze. Zalicza się go do grupy prądów o niskiej częstotliwości. Cechuje go krótki czas trwania impulsu wynoszący 2 milisekundy oraz czas przerwy wynoszący 5 milisekund. Wykorzystuje się go do zabiegów fizjoterapeutycznych. Jakie są wskazania i przeciwwskazania?

spis treści

1. Prądy Traberta – działanie i właściwości

Prądy Traberta (inaczej ultrabodźcowe, Ultra-Reiz, UR) to prądy o małej częstotliwości (ta wynosi 143 Hz), stałym kierunku i częstotliwości. Jako zabieg elektroleczniczy wykazuje przede wszystkim działanie przeciwbólowe, a także zmniejszające napięcie mięśni. Bywa nazywany również masażem bodźcowym (wskutek działania prądów dochodzi do drżenia mięśni).

UR charakteryzuje:

Zobacz film: "Jaki powinien być prawidłowy oddech?"
  • stały czas trwania impulsu prądu, które mają kształt prostokątny i trwają 2 ms,
  • czas przerwy; po każdym impulsie następuje przerwa o czasie 5 ms.

Prąd ten płynie w jednym kierunku, więc jest jednobiegunowy, unipolarny, impulsowy, prostokątny o małej częstotliwości. Jeśli chodzi o natężenie, zwiększa się powoli do odczuć pacjenta, zazwyczaj mieści się ono w granicach 15-25 mA. Stosowana częstotliwość wynosi 143 Hz.

Na czym polegają zabieg?

Do zabiegu potrzebne są dwie płaskie elektrody – katody i anody. Do zabiegów prądami Traberta stosuje się głównie elektrody węglowe lub cynowe o powierzchni 70-80 cm2.

Elektrody kładzie się na grubych zwilżonych wodą podkładach bawełnianych lub gazowych, na których umieszcza się folię (by zamknąć obwód elektryczny). Elektrody ułożone mogą być lokalnie (w obrębie stawów kończyn, poprzecznie) lub segmentarnie. Wówczas elektrody rozmieszczone są na ciele pacjenta w jednym z czterech miejsc. Ułożenie elektrod następuje więc na odcinek szyjny, piersiowy, piersiowo-lędźwiowy lub lędźwiowo-krzyżowy.

Prądy Traberta – cena

Czas zabiegu Ultra-Reiz wynosi 15 minut. Prądy Traberta zaleca się wykonywać codziennie lub co drugi dzień (choć zdarza się, że poprawa jest odczuwana już po pierwszym zabiegu). Wskazane jest wykonanie 5 lub 10 zabiegów w serii.

Cena prądów Traberta, w zależności od placówki rehabilitacyjnej, waha się od 5 do 20 zł. Zwykle możliwe jest wykupienie pakietu zabiegów, który jest korzystniejszy finansowo.

2. Prądy Traberta – wskazania

Prądy Traberta mają działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przekrwienne (zabieg dotlenia oraz odżywia tkanki miękkie). Ich działanie wprowadza mięśnie w wibracje, co zmniejsza napięcie i powoduje rozluźnienie. Z tego powodu UR znajduje zastosowanie w leczeniu chorób układu kostno-mięśniowego, także układu krążenia i układu nerwowego.

Wskazaniem do stosowania prądów Traberta jest:

  • choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa oraz stawów obwodowych,
  • schorzenia reumatyczne,
  • zespół bólowy i korzeniowy kręgosłupa,
  • zmiana pourazowa tkanek, taka jak skręcenie, stłuczenie, z którą wiąże się ból i stan zapalny,
  • ból mięśniowy,
  • zapalenie okołostawowe,
  • zespół Sudecka (zanikowe zapalenie kości to choroba wskutek której dochodzi do zaniku mięśni, ubytku kości czy zesztywnienia stawów),
  • zespół niedokrwienny,
  • zaburzenie krążenia obwodowego,
  • schorzenie neurologiczne (nerwoból).

3. Prądy Traberta – przeciwwskazania i środki ostrożności

Choć prądy Traberta top zabieg bezpieczny, konieczne jest uwzględnienie przeciwwskazań. To:

Bardzo ważne jest, by podczas zabiegu zachować środki ostrożności. O czym trzeba pamiętać? Przede wszystkim prądów Traberta nie wykonuje się w okolicy serca.

Na czas zabiegu należy też zdjąć biżuterię, by uniknąć poparzenia prądem. Okolica, na której ma być przeprowadzony zabieg powinna być odpowiednio przygotowana: odsłonięta, czysta i wysuszona, bez kremów czy maści, bez uszkodzeń naskórka lub zmian dermatologicznych i nadmiernego owłosienia (włosy mogą osłabić przewodzenie prądu, co zmniejsza efektywność zabiegu).

Warto pamiętać, że odległość pomiędzy elektrodami powinna wynosić 3 cm, a katodę ułożyć w miejscu bolesnym.

Prądy Traberta – skutki uboczne

Jeśli chodzi o skutki uboczne, gdy zabieg przeprowadza profesjonalista po uwzględnieniu przeciwwskazań i zachowaniu środków ostrożności, działania niepożądane nie występują.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze