Trwa ładowanie...

Przyczyny atopowego zapalenia skóry - genetyczne, środowiskowe, probiotyki

Przyczyny atopowego zapalenia skóry - genetyczne, środowiskowe, probiotyki
Przyczyny atopowego zapalenia skóry - genetyczne, środowiskowe, probiotyki

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba zapalna skóry objawiająca się wysypką oraz uporczywym świądem skóry. Atopowemu zapaleniu skóry towarzyszą zazwyczaj inne objawy alergii u chorego albo jego rodziny (alergiczne zapalenie spojówek, astma oskrzelowa lub katar sienny). Atopowe zapalenie skóry może rozwinąć się w każdym wieku, jednak najwięcej zachorowań notuje się u niemowląt i małych dzieci. Według danych szacunkowych z AZS zmaga się nawet 10-15 proc. populacji.

spis treści

1. Przyczyny atopowego zapalenia skóry - genetyczne

Istotną rolę w rozwoju AZS odgrywają czynniki genetyczne, jednak zachorowanie na atopowe zapalenie skóry jest wynikiem interakcji z czynnikami środowiskowymi. Do tej pory nie udało się ustalić, jaki gen jest odpowiedzialny za atopię. Wiadomo, że jeśli rodzice są zdrowi, prawdopodobieństwo wystąpienia atopowego zapalenia skóry u dziecka jest stosunkowo niskie i sięga 5-15 proc. Gdy jedno z rodziców choruje na atopowe zapalenie skóry (AZS), ryzyko choroby u dziecka wynosi już 20-40 proc. Natomiast przy dodatnim wywiadzie alergicznym u matki i ojca prawdopodobieństwo rozwoju AZS to aż 60-80 proc. U bliźniąt jednojajowych AZS występuje w 70 proc. przypadków, a u bliźniąt dwujajowych – w mniej więcej 20 proc.

2. Przyczyny atopowego zapalenia skóry - środowiskowe

Do wystąpienia atopowego zapalenia skóry przyczyniają się: warunki klimatyczne, zanieczyszczenie środowiska, a także związki chemiczne, z którymi organizm człowieka styka się na co dzień, jak kosmetyki, środki piorące, konserwanty zawarte w pokarmach. Czynniki te mają również wpływ na przebieg atopowego zapalenia skóry.

Zobacz film: "Czym jest świąd?"

Warunki klimatyczne w bezpośredni sposób oddziałują na skórę człowieka - temperatura, wilgotność powietrza oraz nasłonecznienie mają bowiem znaczący wpływ na barierę skórną. Jeśli temperatura powietrza jest wysoka, człowiek zaczyna się pocić, a nadmierna wilgoć podrażnia skórę, nasilając tym samym zmiany skórne typowe dla AZS. Warunki klimatyczne spełniają dodatkową rolę w rozwoju schorzeń alergicznych – wpływają na rozwój flory oraz fauny w danym miejscu na Ziemi, co automatycznie przekłada się na obecność konkretnych alergenów.

Swędzenie jest najbardziej dokuczliwym objawem atopowego zapalenia skóry
Swędzenie jest najbardziej dokuczliwym objawem atopowego zapalenia skóry (Shutterstock)

Duże znaczenie dla rozwoju alergii ma również stopień zanieczyszczenia środowiska. W spalinach, pestycydach, tworzywach sztucznych i herbicydach znajdują się związki chemiczne, które powodują uszkodzenie naturalnych mechanizmów obronnych i tym samym w dużym stopniu ułatwiają dostęp alergenów do organizmu. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zanieczyszczenie środowiska naturalnego może wpływać na pojawienie się pierwszych symptomów AZS u osób z predyspozycją do tego schorzenia.

Bariera skórna jest również wystawiona na działanie innych czynników. Groźne mogą być nawet kosmetyki stosowane w codziennej pielęgnacji oraz środki piorące. Zwykłe mydło i detergenty niszczą barierę ochronną skóry, przyczyniając się do wystąpienia zmian skórnych. U osób z widocznymi objawami AZS niektóre kosmetyki oraz produkty piorące mogą nasilać istniejące zmiany chorobowe.

 Najczęstsze przyczyny atopowego zapalenia skóry
Najczęstsze przyczyny atopowego zapalenia skóry [7 zdjęć]

U osób o skórze atopowej obserwuje się powstawanie silnej reakcji alergicznej, nawet na skutek działania

zobacz galerię

Badania wykazały, że aż u 40 proc. dzieci dotkniętych atopowym zapaleniem skóry, dochodzi do pogorszenia stanu skóry po zastosowaniu niektórych szamponów oraz mydeł w postaci płynu. U części chorych na atopowe zapalenie skóry może pojawiać się alergia kontaktowa na metale lub tworzywa. Osobom tym zaleca się ostrożny wybór zawodu – stały kontakt z alergenami (np. w czasie wykonywania zadań fryzjera, ogrodnika, murarza lub piekarza) nie jest wskazany.

3. Przyczyny atopowego zapalenia skóry - probiotyki

Badania wykazały, że osoby dotknięte atopowym zapaleniem skóry mają rozluźnioną barierę jelitową. Aby zwiększyć jej szczelność, należy stosować sprawdzone preparaty probiotyczne. Zawierają one szczepy bakterii kwasu mlekowego, które korzystnie wpływają na barierę jelitową, stymulują wydzielanie śluzu i pozytywnie wpływają na równowagę mikrobiologiczną oraz immunologiczną organizmu. Probiotyki można podawać nawet niemowlętom, by w czasie dojrzewania układu immunologicznego przewód pokarmowy dziecka został zasiedlony korzystnymi bakteriami.

ZOBACZ TAKŻE:

Stosowanie probiotyku pozwala na zmniejszenie ryzyka rozwoju schorzeń alergicznych w dalszym etapie życia. Preparat probiotyczny wspomaga również proces leczenia AZS. Bakterie kwasu mlekowego mają bowiem korzystny wpływ na odpowiedź immunologiczną organizmu dziecka na alergeny. Przeprowadzone badania wykazały, że o ile dieta eliminacyjna łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry u połowy małych pacjentów, połączenie jej z probiotykami zwiększa skuteczność leczenia AZS u ponad 90 proc. maluchów.

Nie sposób wyeliminować wszystkich czynników wywołujących atopowe zapalenie skóry. Jednak dzięki nowoczesnym preparatom probiotycznym możliwe jest zmniejszenie ryzyka rozwoju AZS oraz złagodzenie objawów chorobowych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Atopowe zapalenie skóry niemowląt
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze