Trwa ładowanie...

Zdjęcie pantomograficzne zębów – cena, wskazania i przeciwwskazania

Avatar placeholder
16.01.2023 14:07
Zdjęcie pantomograficzne zębów to stomatologiczne zdjęcie RTG obrazujące zęby szczęki i żuchwy oraz otaczające je tkanki miękkie i kości.
Zdjęcie pantomograficzne zębów to stomatologiczne zdjęcie RTG obrazujące zęby szczęki i żuchwy oraz otaczające je tkanki miękkie i kości. (Adobe Stock)

Zdjęcie pantomograficzne zębów to stomatologiczne zdjęcie RTG obrazujące zęby szczęki i żuchwy oraz otaczające je tkanki miękkie i kości. Jest pomocne w bardzo wielu sytuacjach, zarówno podczas diagnostyki, jak i monitorowania leczenia, nie tylko stomatologicznego. Jak wygląda badanie pantomogramem? Jakie są wskazania do jego wykonania?

spis treści

1. Co pokazuje zdjęcie pantomograficzne

Zdjęcie pantomograficzne zębów to badanie rentgenowskie polegające na prześwietleniu zębów oraz otaczających ich struktur i tkanek, to jest kości szczęki i żuchwy, stawów skroniowo-żuchwowych oraz zatok szczękowych. Inne nazwy to pantomogram, zdjęcie RTG zębów, rentgen panoramiczny czy zdjęcie OPG (zdjęcie ortopantomograficznym).

Warto wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów RTG stomatologicznego, nie tylko pantomograficzne. To także: zdjęcie zębowe, cefalometryczne i skrzydłowo-zgryzowe. I tak zdjęcie zębowe, czyli rentgen punktowy, obejmuje konkretny ząb oraz 2-3 sąsiednie, a także okoliczne tkanki przyzębia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Zdjęcie skrzydłowo-zgryzowe jest ograniczone do koron pojedynczych zębów (bez korzeni i otaczających je tkanek). Zdjęcie cefalometryczne to najszerszy rentgen stomatologiczny, który uwidacznia nie tylko uzębienie, ale i duży fragment czaszki.

2. Jak wygląda badanie pantomografem?

Pantomogram polega na prześwietleniu tkanek za pomocą promieniowania elektromagnetycznego, zwanego rentgenowskim (RTG). Badanie wykonuje się przy pomocy aparatu nazywanego pantomografem. Jest bezbolesne, nieinwazyjne i krótkotrwałe. Nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać.

Przed wykonaniem zdjęcia pantomograficznego należy jedynie usunąć ruchome elementy metalowe z głowy i szyi (okulary, kolczyki, łańcuszki) i zdjąć aparat słuchowy. Następnie zakłada się ołowiany fartuch, który chroni ciało przed promieniowaniem rentgenowskim, zaciska ustnik (zapobiega nakładaniu się zębów) oraz przebywa chwilę w bezruchu.

Zdjęcie pantomograficzne wykonuje się na podstawie dokumentu wystawionego przez lekarza (pantomogram bez skierowania nie jest możliwy). Ile jest ważne skierowanie na zdjęcie pantomograficzne? Ne ma terminu ważności. Wygasa w przypadku jego realizacji lub gdy przestaje istnieć konieczność jego przeprowadzenia.

Ile kosztuje zdjęcie pantomograficzne zębów?

Gdy refundacja nie jest możliwa, za wykonanie pantomogramu pacjent musi zapłacić za nie sam. Cena zależy od rodzaju badania oraz placówki, jednak zwykle nie przekracza 100 zł. Pantomogram można wykonać bezpłatnie, w ramach świadczenia gwarantowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Jest to możliwe, gdy pacjent posiada skierowanie od lekarza specjalisty świadczącego usługi w ramach NFZ, a leczenie jest prowadzone w placówce posiadającej umowę z NFZ.

Dorośli pacjenci oraz dzieci i młodzież od 5 do ukończenia 18. roku życia mogą wykonać pantomogram bezpłatnie w ramach świadczenia gwarantowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia raz na 3 lata. W uzasadnionych przypadkach dzieciom i młodzieży podczas leczenia ortodontycznego darmowe badanie może przysługiwać dwukrotnie.

3. Zdjęcie panoramiczne zębów – wskazania

Ponieważ zdjęcie pantomograficzne umożliwia zobrazowanie zębów górnych i dolnych, ale również otaczających je tkanek miękkich oraz kości, jest wykorzystywane w diagnostyce stomatologicznej oraz chirurgii szczękowo-twarzowej oraz ortodoncji w rozpoznaniu i leczeniu próchnicy, zgorzeli, ropni, torbieli czy stanów zapalnych. Przydatne jest też w, czyli korekcji wad zgryzu.

Wskazaniem do wykonania pantomogramu może być:

  • ocena zdrowia zębów, na przykład rozpoznanie próchnicy, ocena ubytków niewidocznych w badaniu stomatologicznym, ocena jakości leczenia kanałowego czy stanu wypełnienia,
  • uraz szczęki,
  • diagnostyka obecności zmian w obrębie jamy ustnej, takich jak torbiele czy guzy nowotworowe,
  • diagnostyki chorób przyzębia,
  • planowania leczenia protetycznego,
  • planowanie leczenia ortodontycznego,
  • planowanie leczenia implantologicznego,
  • planowania ekstrakcji zębów, także zatrzymanych.

Ile czasu ważne jest zdjęcie pantomograficzne?

Przyjmuje się, że zdjęcie panoramiczne zębów jest ważne co najmniej 2 lata, o ile w tym czasie nie zostanie przeprowadzona ekstrakcja, leczenie ortodontyczne lub implantologiczne.

4. Przeciwwskazania do wykonania zdjęcia pantomograficznego

Pantomogram jest badaniem, podczas którego dochodzi do działania promieni rentgenowskich. Ponieważ nie są one obojętne dla organizmu, nie wykonuje się go zawsze, nawet jeśli istnieją wskazania. Jakie są przeciwwskazania?

Zdjęć pantomograficznych nie wykonuje się w przypadku:

  • ciężarnych i kobiet podejrzewających ciążę,
  • niemowląt, choć ostrożność należy zachować w przypadku także starszych dzieci i młodzieży do 18. roku życia,
  • osób nieprzytomnych, z zaburzonym kontaktem,
  • pacjentów leżących, którzy nie mogą utrzymać pionowej pozycji kręgosłupa szyjnego.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze