Ortodonta - kim jest i jak wygląda leczenie ortodontyczne
Ortodonta to lekarz-stomatolog, który zajmuje się przede wszystkim wadami zgryzu. Kojarzy się przede wszystkim z zakładaniem aparatu na zęby, ale to nie jedyny powód, dla którego ludzie decydują się na wizytę. Kim jest ortodonta i z jakimi problemami może nam pomóc? Jak przebiega leczenie ortodontyczne?
1. Kim jest ortodonta?
Ortodonta to lekarz stomatolog, który zajmuje się prawidłowym rozwojem i wzrostem zębów. Specjalizuje się w profilaktyce oraz leczeniu wad zgryzu oraz wad szczękowo-twarzowych. Jego zadaniem jest odkrycie ich przyczyny oraz pomoc w wyeliminowaniu ich. Ortodonta pomaga naprostować wystające lub nieprawidłowo ułożone zęby, rozszerzyć szczękę i wysunąć lub cofnąć, aby przyjęła naturalną pozycję.
Jeszcze do niedawna ortodonta zajmował się głównie dziećmi i młodzieżą, ale specjalizacja ta stała się bardzo popularna wśród dorosłych. Osoby pełnoletnie, pracujące coraz częściej decydują się na wizytę u ortodonty, ponieważ chcą pozbyć się kompleksów, wyeliminować ból związany z nieprawidłowym zgryzem lub wyleczyć wszelkie wady rozwojowe. Nie zawsze jest to możliwe w czasie dzieciństwa, bo leczenie ortodontyczne to duży koszt, na który wielu rodziców nie może sobie pozwolić.
Najczęściej ortodonta kojarzony jest z zakładaniem stałego lub ruchomego aparatu, którego celem jest stworzenie prawidłowej linii zębów, korekta istniejących wad zgryzu i poprawa proporcji twarzy. Jednak działania ortodontyczne to nie tylko zakładanie aparatów na zęby. Lekarz ten zajmuje się także zabiegami, a czasem skomplikowanymi operacjami, jak np. operacja dwuszczękowa, która zwykle polega na rozerwaniu podniebienia w celu ułożenia linii szczęki i żuchwy prawidłowo.
2. Jakie schorzenia leczy się u ortodonty?
Ortodonta zajmuje się przede wszystkim wadami zgryzu i korekcją wszelkich nieprawidłowości związanych z uzębieniem lub kształtem dolnej osi twarzy. Najczęściej u ortodonty można skorygować:
- otwarte i głębokie wady zgryzu (kiedy zęby dolne nie stykają się z górnymi lub zakrywają się nawzajem)
- tyłozgryz lub przodozgryz (kiedy dolna szczęka jest zbyt wysunięta do przodu lub cofnięta)
- zgryz krzyżowy
- stłoczenia zębów
- szpary między zębami
Ortodonta pomaga także w przypadku zbyt małej lub za dużej ilości zębów w jamie ustnej. Pomaga także w przypadku osób, które straciły zęby i chcą uzupełnić je implantami, ale w miejscu po ubytku nie ma wystarczającej ilości miejsca.
2.1. Co daje leczenie wad zgryzu?
Im szybciej pozbędziemy się wad zgryzu, tym lepszy będzie nasz komfort życia. Szczególnie w sytuacji, w której nieprawidłowo ustawione zęby są przyczyną wad wymowy lub trudnej do opanowania próchnicy.
Leczenie wad zgryzu pozwala:
- działać przeciwpróchniczo (stłoczone zęby mają większą tendencję do psucia się i wzajemnego uszkadzania się poprzez wywieranie nacisku)
- poprawić fonację
- poprawić czynności żucia
- zapobiec chorobom przyzębia
- zapobiec schorzeniom stawu skroniowo-żuchwowego
Leczenie ortodontyczne jest także doskonałym przygotowaniem do leczenia protetycznego.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
3. Kiedy zgłosić się do ortodonty?
Do ortodonty można zgłosić się nie tylko z przyczyn medycznych (takich jak ból czy utrudnione funkcjonowanie), ale także z powodów estetycznych. Mnóstwo ludzi z powodu krzywych zębów lub nieprawidłowego ustawienia dolnej szczęki ma kompleksy, których może się pozbyć właśnie u ortodonty.
Na wizytę można umówić się bez skierowania, a koszt konsultacji to ok. 100-200 złotych. Do ortodonty przychodzą pacjenci, którzy mają nierówno rozłożone zęby, duże stłoczenia albo szpary, ale także osoby, które z powodu wady zgryzu mają także wadę wymowy - najczęściej seplenienie lub gromadzenie zbyt dużej ilości śliny podczas mówienia.
Najlepsze efekty leczenia uzyskują pacjenci pomiędzy 7 a 29 rokiem życia, ale osoby po 30. również mogą zgłosić się do ortodonty. Leczenie może być wówczas dłuższe, a dolegliwości związane z noszeniem aparatu bardziej doskwierające, ale takie leczenie również jest skuteczne.
W każdym przypadku istnieje ryzyko, że raz wyprostowane zęby zakrzywią się ponownie. Warto to wiedzieć i omówić konkretny przypadek z każdym pacjentem. Czasem warto przed leczeniem usunąć tzw. zęby mądrości, a czasem należy nosić tzw. retainer (zakładany na tył zębów po leczeniu ortodontycznym) przez wiele lat, a nawet do końca życia.
4. Na czym polega leczenie ortodontyczne?
Ortodonta na początku musi nas obejrzeć. Sprawdza, jak duża jest wada zgryzu i przeprowadza wywiad medyczny, który pomoże ustalić, czy mamy jakieś inne dolegliwości oraz czy istnieje dodatkowa przyczyna naszego problemu z uzębieniem. Następnie lekarz wstępnie ustala z pacjentem plan leczenia i pobiera wycisk całej szczęki.
Na kolejnych wizytach można już zakładać aparat na zęby lub wdrażać inne metody leczenia. Bardzo ważne jest, aby przed założeniem aparatu wykonać piaskowanie zębów, które usunie nagromadzony kamień. Dzięki temu zęby dłużej będą w dobrej kondycji -niestety noszenie aparatu sprzyja rozwojowi kamienia nazębnego, dlatego piaskowanie lub skalling jest konieczne.
Zobacz także:
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.