Trwa ładowanie...

Złe oświetlenie może powodować osłabienie i problemy ze snem

Avatar placeholder
28.12.2018 13:28
Złe oświetlenie może powodować osłabienie i problemy ze snem
Złe oświetlenie może powodować osłabienie i problemy ze snem

Jesteś znudzony, nie możesz się skupić na swoich zajęciach i ciągle masz ochotę na węglowodany? Winne może być niewłaściwe oświetlenie w biurze lub w domu.

1. Złe światło zabiera siły

Blisko jedna trzecia dorosłych twierdzi, że przez cały rok czuje się w pracy senna i osłabiona. Prawie 60 proc. badanych skarży się na złą jakość oświetlenia, a około połowa - na problemy ze skupieniem się i większy apetyt.

Światło jest ważne nie tylko dla naszego wzroku – od niego również zależy nasze zdrowie.

Złe oświetlenie może sprawiać, że śpi nam się gorzej
Złe oświetlenie może sprawiać, że śpi nam się gorzej
Zobacz film: "Choroby neurologiczne jako przyczyny depresji"

Nowe badania wykazały, że miliony osób są ofiarami słabego oświetlenia. Może ono nadwyrężać nasze zdrowie, pogarszać samopoczucie i zmniejszać wydajność pracy. Z kolei ekspozycja na jasne światło pomaga regulować sen, poprawia samopoczucie, a także podnosi poziom naszej produktywności.

Jednak większość z nas nie otrzymuje wystarczającej jego dawki, ponieważ poziom jasności w naszych domach i miejscach pracy nie jest na tyle wysoki, aby pomóc regulować zegar biologiczny.

Ilość światła jest mierzona w luksach, międzynarodowej jednostce natężenia oświetlenia.

Jeden luks odpowiada ilości światła wytwarzanego przez jedną świecę na jeden metr kwadratowy. W typowy letni dzień ilość światła słonecznego na zewnątrz wynosi około 50 000-100 000 luksów. W pomieszczeniach mieszkalnych i biurowych jest to jedynie 50-500 luksów.

Natomiast w listopadzie natężenie oświetlenia może spaść do 500 luksów na zewnątrz i około 100 luksów w pomieszczeniach, czyli blisko 1 000 razy mniej niż w standardowy letni dzień.

Nowe badania przeprowadzone przez Innolux Bright Light Therapy (ośrodek przeprowadzający terapię światłem) pokazują, że nasz dom, zamiast być miejscem wypoczynku, często niszczy nasze zdrowie.

Kilka informacji na temat bezsenności
Kilka informacji na temat bezsenności

Bezsenność jest problemem wielu Polaków. Problemy ze snem są wywołane przez czynniki środowiskowe oraz

zobacz galerię

Respondentów zapytano o wpływ słabego lub złego oświetlenia w domu i/lub w miejscu pracy na ich samopoczucie. Okazało się, że:

  • 69 proc. respondentów stwierdziło, że wpływa to na ich poziom energii;
  • 64 proc. odnotowało pogorszenie nastroju;
  • 62 proc. zaobserwowało spadek motywacji;
  • 55 proc. cierpiało na problemy ze snem;
  • 50 proc. doświadczyło problemów z koncentracją;
  • 52 proc. zauważyło zwiększony apetyt;
  • 32 proc. czuło się słabo;
  • 31 proc. stwierdziło, że wpływa to na wydajność pracy.

Badanie wykazało, że 44 ​​proc. osób odczuwało większe pobudzenie po zastosowaniu terapii jasnym światłem lub naturalnym światłem słonecznym. Ludzie uczestniczący w terapii chętniej wykonywali swoją pracę i jedli zdrowiej.

2. Terapia światłem

Naukowcy z Instytutu Technologii w Massachusetts zauważyli, że wiele osób zjada przekąski zawierające węglowodany w celu polepszenia nastroju. To dlatego, że węglowodany pomagają organizmowi wytworzyć hormon dobrego samopoczucia, czyli serotoninę.

Tymczasem naukowcy z Centrum Zaburzeń Snu w Northwestern potwierdzili, że światło może wpływać na nasz metabolizm i na to, jak efektywnie pracujemy.

Zobacz także

Oświetlenie ma również ogromny wpływ na jakość snu. Badania opublikowane w „Journal of Clinical Medicine” ukazały, że osoby, którzy pracują przy oknach, mają o 46 minut spokojnego snu więcej niż osoby, które są pozbawione światła dziennego. A, jak wiadomo, krótszy sen wpływa negatywnie na czynności mózgu.

Aby uniknąć negatywnych skutków niewystarczającego oświetlenia, eksperci zalecają stosowanie terapii jasnym światłem.

Polega ona na przebywaniu w pobliżu urządzenia, które emituje jasne światło, naśladujące naturalne oświetlenie na zewnątrz. W przypadku wielu produktów, wystarczy ekspozycja trwająca około 15 minut. Terapia jest najskuteczniejsza między 6 a 10 rano – w tych godzinach człowiek powinien być wystawiony na światło dzienne.

Poprzez światłoterapię możliwe jest dostarczenie światła o specyficznej długościach fal do tylnej części oka (siatkówki), aby pomóc utrzymać dobowy rytm zegara biologicznego.

Terapia światłem jest najbardziej znana z roli, jaką odgrywa w leczeniu sezonowego zaburzenia afektywnego oraz innych dolegliwości, takich jak jet lag, zaburzenia snu i depresja.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze