Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr inż. Justyna Antoszczyszyn

10 prostych nawyków, które pomogą ci dożyć setki

Avatar placeholder
02.05.2019 13:36
10 prostych nawyków, które pomogą ci dożyć setki
10 prostych nawyków, które pomogą ci dożyć setki (Zdjęcie seniorów / Shutterstock)

Jaki styl życia prowadzili ludzie, którzy dożyli swoich setnych urodzin? Co zwykle jedli, czym się zajmowali? Zdaniem uczonych nasz organizm zaprogramowany jest na 120 lat. Oto wskazówki, które pomogą ci w zdrowiu dożyć sędziwej starości.

10 sposobów na dłuższe życie
10 sposobów na dłuższe życie [10 zdjęć]

Mówi się, że za długość naszego życia odpowiadają w głównej mierze geny. Rzeczywiście to prawda, jednak

zobacz galerię

1. Nie zaniedbuj pracy

Odpoczynek jest ważny, jednak z wypowiedzi stulatków wynika, że ten piękny wiek osiągnęli dzięki pracy i aktywności. W kwietniu 2015 roku media pisały o Albinie Wilusz z Korczyny, która kończyła 100 lat. Zdaniem pani Albiny receptą na długowieczność jest praca.

Z kolei, gdy w 2011 roku setne urodziny świętował Stanisław Lenart z Krosna, na pytanie, co robić, by dożyć 100 lat, odpowiedział żartobliwie: "Mało jeść, dużo robić". Również z wypowiedzi stulatków żyjących na Opolszczyźnie wynika, że praca przedłuża życie – niektórzy z nich pracowali od 6. roku życia, co zahartowało ich na długie lata.

2. Nie objadaj się

Zobacz film: "Czy jaskra jest chorobą ludzi starszych?"

Ludność okinawska, która słynie z długowieczności, ma jedną nadrzędną zasadę dotyczącą spożywania posiłków: nie należy jeść do syta. Od stołu trzeba wstać, czując się najedzonym w ok. 80 procentach. To właśnie znaczy stara zasada "hara hachi bu".

Japończyk Jiroemon Kimura, który zmarł w wieku 116 lat, wyznał przed śmiercią, że nigdy nie palił, pił niewielkie ilości alkoholu i nigdy nie jadł do syta. Jego motto brzmiało: "Jedz lekko, żyj długo". To dobra strategia chociażby dlatego, że sygnał o sytości nasz mózg wysyła dopiero po 20 minutach od rozpoczęcia posiłku.

3. Ruszaj się

Co do tego nie ma wątpliwości: regularna aktywność fizyczna przedłuża życie. Co ważne, treningami nie trzeba się katować. Naukowcy z Tajwanu twierdzą, że wystarczy 15 minut ruchu dziennie, żeby obniżyć ryzyko przedwczesnej śmierci. Uczeni podkreślają, że uprawianie sportu wzmacnia zdrowie i przedłuża sprawność, co wpływa na wydłużenie życia.

Świadczy o tym kondycja Antoniego Huczyńskiego. Mężczyzna, który ma 96 lat, jest w lepszej formie niż niejeden nastolatek.

- Tylko człowiek, który potrafi się zmęczyć, jest w stanie być szczęśliwy. Jeśli leżysz, wstań. Jeśli stoisz, idź. Jeśli idziesz, biegnij! – radzi pan Antoni.

4. Ciesz się każdym dniem

Pogodne usposobienie to zdaniem wielu recepta na długowieczność. Anna Baszanowska i Jolanta Ossowska, autorki książki "Długowieczność z gwarancją" piszą, że trzeba: cieszyć się życiem, śmiać się częściej, poznawać świat, radować się drobiazgami. Również Antoni Huczyński uważa, że należy jak najwięcej się uśmiechać i każdej chwili nadać sens.

- Nie chodzi o to, żeby długo żyć. Chodzi o to, żeby mieć żyć dla kogo i po co. Nie zajmuj się więc liczeniem dni i lat. Skup się na tym, by każdej chwili nadać sens – pisze w swojej książce.

Londyńscy uczeni dowiedli, że u osób skarżących się na nudne życie dwukrotnie wzrasta ryzyko wystąpienia udaru czy chorób serca.

5. Otaczaj się bliskimi

Samotni żyją krócej – potwierdzono to badaniami. Z raportu, który trafił do magazynu "Perspectives on Psychological Science", wynika, że samotność, unikanie ludzi i stronienie od towarzystwa zwiększają ryzyko przedwczesnej śmierci aż o 30 procent. Chodzi przede wszystkim o osoby samotne z przymusu, a nie z wyboru (dotyczy to np. emerytów, introwertyków czy osób z zaburzeniami psychicznymi). Na przedwczesną śmierć najbardziej narażeni są ci, którzy poczucia osamotnienia doświadczyli w młodym wieku.

6. Wysypiaj się

Meksykanka Leandra Becerra Lumbreras, która zmarła w marcu 2015 roku w wieku 127 lat, kilka miesięcy przed śmiercią powiedziała, że jednym z sekretów długowieczności okazała się troska o sen. Kobieta przez całe życie ciężko pracowała jako szwaczka, dbała jednak o to, żeby się wysypiać.

Potwierdzają to badania brytyjskich uczonych, których wyniki trafiły do magazynu "Sleep". Zdaniem Brytyjczyków osoby, które śpią mniej niż sześć godzin na dobę, są zagrożone przedwczesnym zgonem. Z kolei amerykańscy naukowcy alarmują, że sen poniżej pięciu godzin szybciej zużywa komórki mózgowe, czego skutkiem może być nawet choroba Alzheimera.

7. Uprawiaj seks

- Zaskoczyło mnie, jak wiele osób po 80. roku życia prowadzi udane życie intymne – stwierdziła Elizabeth Barrett-Connor badająca związek pomiędzy wiekiem a satysfakcją seksualną. To dobra wiadomość, okazuje się bowiem, że seks naprawdę przedłuża życie.

Brytyjski seksuolog dr Steve Slack jest zdania, że codzienny orgazm może wydłużyć je o pięć lat – usprawnia funkcjonowanie wszystkich narządów i pobudza produkcję hormonów, co korzystnie wpływa na długość życia.

Natomiast szkocki psycholog David Weeks i pisarz Jamie James odkryli, że regularny seks może sprawić, że będziemy żyć dłużej nawet o siedem lat.

8. Jedz warzywa i orzechy

Zgodnie z założeniami diety okinawskiej w diecie powinny dominować produkty pochodzenia roślinnego. Zalecane jest spożycie soi i fioletowych ziemniaków.

Antoni Huczyński, czyli Dziarski Dziadek, codziennie na śniadanie je cebulę, czosnek, czerwoną paprykę i pomidory, a także ogórki, cykorię oraz kiszonki. Zdaniem pana Antoniego codziennie trzeba również jeść orzechy.

Uczeni z bostońskiego Dana-Farber Cancer Institute na podstawie trwających 30 lat badań doszli do wniosku, że regularne jedzenie orzechów o 20 proc. obniża ryzyko śmierci z jakiegokolwiek powodu. Dużo warzyw i orzechów jedzą mieszkańcy miasteczka Loma Linda (Kalifornia), gdzie żyje się najdłużej w Stanach Zjednoczonych.

9. Zachowaj pogodę ducha

Dr Małgorzata Mossakowska była koordynatorką programu, który przebadał ponad 300 stulatków z całej Polski.

- Uniwersalnej recepty na długowieczność nie ma – przyznała. – Natomiast było kilka wspólnych cech, które łączyły tych ludzi. Otóż przez całe życie byli oni szczupli, cechowała ich pogoda ducha oraz duża odporność na stres. Ja nie spotkałam w trakcie tych badań stulatka nasyconego agresją – dodała.

Również autorki "Długowieczności z gwarancją" podkreślają, że trzeba być optymistą i jak najczęściej się śmiać. Wymieniają szereg zalet śmiechu: uwalnia od stresów i napięć, przynosi ulgę w bólu, pobudza pracę mózgu, wspomaga leczenie astmy i migreny, pogłębia oddech itp. Pogoda ducha i śmiech to zdrowie!

10. Trzymaj się z dala od używek

W wypowiedziach osób, które dożyły 100 lat, powtarza się jedno: nie paliły papierosów. Dr Małgorzata Mossakowska przyznaje, że większość polskich stulatków nigdy nie paliła, a alkohol piła sporadycznie.

Urodzona w 1899 roku Amerykanka Jeralean Talley, 6 kwietnia 2015 ogłoszona najstarszym człowiekiem na świecie, również przyznała, że nigdy nie paliła papierosów ani nie piła alkoholu. Natomiast Franciszek Kryspin, który został porucznikiem w wieku 99 lat, w rozmowie z serwisem nto.pl żartował: "Można i papierosa zapalić, i kielicha wypić, ale trzeba wiedzieć, kiedy i ile. Ja miałem, odpukać, silną wolę. Zawsze wiedziałem, gdzie jest granica".

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze