Trwa ładowanie...

300 tys. zakażeń i 1,5 tys. zgonów. Przez kraj przetacza się epidemia, jakiej dotąd nie było

 Karolina Rozmus
23.11.2023 13:07
Patogen błyskawicznie się rozprzestrzenia. WHO ostrzega świat
Patogen błyskawicznie się rozprzestrzenia. WHO ostrzega świat (Getty Images)

Portal Al-Dżazira przekazał alarmujące dane. Od początku roku w Bangladeszu odnotowano 301 255 zakażeń wirusem dengi i 1549 zgonów. W samym listopadzie zmarło tyle osób, co niemal przez cały, dotychczas rekordowy 2022 rok.

spis treści

1. Epidemia dengi

Wśród przyczyn epidemii eksperci wymieniają przedłużającą się porę monsumową, rosnącą temperaturę i brak skutecznych środków do zabijania komara Aedes aegypti, który jest nosicielem wirusa.

Do tego roku najwięcej zachorowań w historii odnotowano w 2019 r. – 101 354, czyli blisko trzy razy mniej niż obecnie.

Zobacz film: "Prof. Szewczyk: Malaria i Denga realnym zagrożeniem dla Europy"
Nosicielem wirusa jest komar Aedes aegypti
Nosicielem wirusa jest komar Aedes aegypti (Pixabay)

Eksperci zwracają uwagę, że dotychczas ogniska dengi były w dużej mierze ograniczone do gęsto zaludnionych ośrodków miejskich, takich jak zamieszkana przez ponad 23 mln osób Dhaka, stolica Bangladeszu. W tym roku jednak 65 proc. przypadków odnotowano poza stolicą, w tym na obszarach wiejskich.

2. Patogen błyskawicznie się rozprzestrzenia

Denga jest infekcyjną chorobą tropikalną, wywoływaną przez wirusa dengi i przenoszoną przez komary. Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) niemal połowa światowej populacji, cztery miliardy osób żyje na terenach zagrożonych dengą. Każdego roku zakażeniu ulega nawet 400 milionów ludzi, z czego 100 milionów rozwija objawy, a 40 tys. osób - umiera.

Choroba powoduje:

  • wysoką gorączkę,
  • bóle głowy,
  • nudności,
  • wymioty,
  • bóle mięśni,
  • w najcięższych przypadkach krwotoki, które mogą prowadzić do śmierci.

CDC informuje, że objawy ustępują po dwóch do siedmiu dni, ale u około jednej na 20 chorych rozwinie się ciężka postać, prowadząca do wspomnianego krwotoku i zgonu. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że choroby tropikalne, wywoływane wirusami przenoszonymi przez komary, rozprzestrzeniają się szybciej i mogą rozlać się na świat w wyniku zmian klimatycznych.

"WHO przygotowuje się na bardzo duże prawdopodobieństwo, że lata 2023 i 2024 będą naznaczone zjawiskiem El Nino, które może zwiększyć przenoszenie dengi i innych zakażeń, takich jak Zika i chikungunya" – powiedział szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze