62-latek myślał, że ma pryszcza. Guz urósł do wagi 2,5 kg
Guz, który z początku wydawał się być pacjentowi pryszczem, wkrótce zniekształcił jego twarz, utrudniając nawet najbardziej podstawowe czynności takie jak mycie się, jedzenie czy poruszanie.
1. Guz o wielkości arbuza
"Zaczęło się od małego pryszcza na uchu w 2007 roku” – wspomina Tim ze Scottsdale w Arizonie (USA).
Pracujący jako mechanik samochodowy mężczyzna próbował wycisnąć zmianę, ale bezskutecznie. Brodawka rosła powoli. Szukając odpowiedzi w Internecie, mężczyna doszedł do wniosku, że zmaga się z tzw. torbielą łojową.
"To w zasadzie naczynia krwionośne i chrząstki splecione w martwą masę" – mówił mężczyzna.
W ciągu 16 lat guz jednak nie przestawał rosnąć, aż w końcu osiągnął wagę 2,5 kilograma, powodując pulsujące bóle głowy oraz stałe napięcie. Jego rozmiary utrudniały także mężczyźnie pracę, spożywanie posiłków (co mógł robić tylko na stojąco) czy zasypianie.
2. 16 lat życia z guzem. Powód? Brak pieniędzy
Pomimo stale rosnącego ryzyka powikłań, mężczyzna nie mógł usunąć guza, ponieważ nie miał ubezpieczenia zdrowotnego ani wystarczających oszczędności, aby przeprowadzić kosztowną operację.
Szansą na nowe życie dla Amerykanina stał się program "Take My Tumor", w którym mężczyzna został w końcu poddany zabiegowi usunięcia narośli. Chirurdzy współpracujący z programem nie ukrywali jednak szoku na widok rozmiarów guza. Chociaż podkreślili, że guzy ślinianki nie należą do rzadkości, wielkość zmiany chorobowej u uczestnika programu to ewenement.
"Powiedziałbym, że średnia wielkość jest prawdopodobnie podobna do orzecha włoskiego. Ta wygląda jak arbuz" - skomentował dr Ryan Osborne.
Do obaw lekarzy dołączyło także ryzyko powstania komórek nowotworowych w latami zaniedbywanym guzie. Po skutecznym usunięciu narośli chirurdzy odkryli jednak, że zmiana na ciele Tima nie jest nowotworowa, a związana z wcześniej podejrzewanym łagodnym guzem ślinianki zwanym gruczolakiem pleomorficznym.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.