Trwa ładowanie...

Andrzej J. z popularnego zespołu Sumptuastic, został poważnie ranny w wybuchu bomby własnej konstrukcji

Avatar placeholder
07.12.2016 14:34
Andrzej J. z popularnego zespołu Sumptuastic, został poważnie ranny w wybuchu bomby własnej konstrukcji
Andrzej J. z popularnego zespołu Sumptuastic, został poważnie ranny w wybuchu bomby własnej konstrukcji

"Gazeta Wrocławska" donosi, że lider popularnej grupy pop Sumptuastic, 36-letni Andrzej J. został ranny w wyniku wybuchu bomby.

Do zdarzenia doszło w jego prywatnym garażu, gdzie eksplodowała bomba jego własnej produkcji. Muzyk trafił do szpitala z poranioną klatką piersiową, urwanymi trzema palcami, pękniętymi bębenkami w uszach i uszkodzeniem wzroku.

Niestety prokuratura musiała wszcząć śledztwo w tej sprawie. Okazało się, że muzyk urządził sobie w garażu przydomowe laboratorium, w którym w niedzielę mężczyzna doprowadził do sporego wybuchu. Na miejsce została wezwana policja.

Policjanci zabezpieczali zgromadzone w garażu substancje. Niestety w czasie wykonywania wymaganych czynności doszło do kolejnego wybuchu, który zranił jednego z funkcjonariuszy. Muzyk Andrzej J. wyraża skruchę i podkreśla, że nie jest konstruktorem bomb, tłumacząc się, że chciał tylko pokazać swojemu chrześniakowi, jak on kiedyś z kolegami strzelał z saletry.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"
Andrzej J. przebywa w szpitalu z powodu obrażeń odniesionych w eksplozji
Andrzej J. przebywa w szpitalu z powodu obrażeń odniesionych w eksplozji (Shutterstock)

Prokurator Violetta Niziołek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, poinformowała media, że wszczęto śledztwo w sprawie wytwarzania substancji wybuchowej bez wymaganych do tego pozwoleń. Substancje te mogły doprowadzić do eksplozji zagrażającej życiu i zdrowiu ludzi oraz bezpieczeństwu ich mienia w dużym zakresie.

Andrzej J. może trafić nawet do więzienia na czas od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Poza skutkami prawnymi całej sytuacji muzyk będzie musiał się teraz uporać z problemami zdrowotnymi, które mogą go na dłuższy czas wykluczyć z działalności muzycznej.

ZOBACZ TAKŻE:

Pęknięcie bębenków, tzw. perforacja błony bębenkowej, to poważny uraz ucha, który może doprowadzić do zdecydowanego pogorszenia słuchu. Polega to na przedziurawieniu błony bębenkowej, która odgrywa najistotniejszą rolę w procesie słyszenia.

Objawem pęknięcia błony jest gwałtowny, intensywny ból ucha, pogorszenie słuchu, szumy i uczucie zatkanych uszu oraz zawroty głowy.

Najczęstszą przyczyną perforacji jest uraz głowy, ale może do tego również dojść podczas niewłaściwego czyszczenia uszu, podróży samolotem, nurkowania, albo jak w przypadku muzyka ekspozycji na bardzo głośny, nagły dźwięk, jak na przykład wybuch.

Depresja u gwiazd - czy wiesz, kto na nią cierpiał?
Depresja u gwiazd - czy wiesz, kto na nią cierpiał? [10 zdjęć]

Sławna aktorka przyznaje, że cierpiała na depresję, gdy była nastolatką oraz we wczesnych latach młodości.

zobacz galerię

Leczenie zależy od stopnia uszkodzenia błony bębenkowej. Jeśli uraz jest niewielki, powinien się sam zagoić w ciągu kilku tygodni ze względu na duże zdolności błony do samoregeneracji. Jednak jeśli proces ten nie przebiega prawidłowo lub uszkodzenia błony są poważniejsze wówczas należy wykonać myringoplastyke.

Jest to zabieg operacyjny polegający na rekonstrukcji błony bębenkowej dzięki wykorzystaniu innych tkanek na przykład cienkiego fragmentu chrząstki z małżowiny usznej lub powięzi mięśnia skroniowego. Takie tkanki mają dużą zdolność do integracji z otaczającymi je tkankami. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, a efekty są zauważalne dopiero po tygodniu, gdy ściągnięty zostanie opatrunek. Dzięki takiemu zabiegowi najczęściej odzyskuje się całkowicie słuch.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze