Andrzej J. z popularnego zespołu Sumptuastic, został poważnie ranny w wybuchu bomby własnej konstrukcji

"Gazeta Wrocławska" donosi, że lider popularnej grupy pop Sumptuastic, 36-letni Andrzej J. został ranny w wyniku wybuchu bomby.

Do zdarzenia doszło w jego prywatnym garażu, gdzie eksplodowała bomba jego własnej produkcji. Muzyk trafił do szpitala z poranioną klatką piersiową, urwanymi trzema palcami, pękniętymi bębenkami w uszach i uszkodzeniem wzroku.

Niestety prokuratura musiała wszcząć śledztwo w tej sprawie. Okazało się, że muzyk urządził sobie w garażu przydomowe laboratorium, w którym w niedzielę mężczyzna doprowadził do sporego wybuchu. Na miejsce została wezwana policja.

Policjanci zabezpieczali zgromadzone w garażu substancje. Niestety w czasie wykonywania wymaganych czynności doszło do kolejnego wybuchu, który zranił jednego z funkcjonariuszy. Muzyk Andrzej J. wyraża skruchę i podkreśla, że nie jest konstruktorem bomb, tłumacząc się, że chciał tylko pokazać swojemu chrześniakowi, jak on kiedyś z kolegami strzelał z saletry.

Prokurator Violetta Niziołek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, poinformowała media, że wszczęto śledztwo w sprawie wytwarzania substancji wybuchowej bez wymaganych do tego pozwoleń. Substancje te mogły doprowadzić do eksplozji zagrażającej życiu i zdrowiu ludzi oraz bezpieczeństwu ich mienia w dużym zakresie.

Andrzej J. może trafić nawet do więzienia na czas od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Poza skutkami prawnymi całej sytuacji muzyk będzie musiał się teraz uporać z problemami zdrowotnymi, które mogą go na dłuższy czas wykluczyć z działalności muzycznej.

Pęknięcie bębenków, tzw. perforacja błony bębenkowej, to poważny uraz ucha, który może doprowadzić do zdecydowanego pogorszenia słuchu. Polega to na przedziurawieniu błony bębenkowej, która odgrywa najistotniejszą rolę w procesie słyszenia.

Objawem pęknięcia błony jest gwałtowny, intensywny ból ucha, pogorszenie słuchu, szumy i uczucie zatkanych uszu oraz zawroty głowy.

Najczęstszą przyczyną perforacji jest uraz głowy, ale może do tego również dojść podczas niewłaściwego czyszczenia uszu, podróży samolotem, nurkowania, albo jak w przypadku muzyka ekspozycji na bardzo głośny, nagły dźwięk, jak na przykład wybuch.

Depresja u gwiazd - czy wiesz, kto na nią cierpiał?

Sławna aktorka przyznaje, że cierpiała na depresję, gdy była nastolatką oraz we wczesnych latach młodości. Po śmierci matki w 2007 roku przypuszczano,...

Leczenie zależy od stopnia uszkodzenia błony bębenkowej. Jeśli uraz jest niewielki, powinien się sam zagoić w ciągu kilku tygodni ze względu na duże zdolności błony do samoregeneracji. Jednak jeśli proces ten nie przebiega prawidłowo lub uszkodzenia błony są poważniejsze wówczas należy wykonać myringoplastyke.

Jest to zabieg operacyjny polegający na rekonstrukcji błony bębenkowej dzięki wykorzystaniu innych tkanek na przykład cienkiego fragmentu chrząstki z małżowiny usznej lub powięzi mięśnia skroniowego. Takie tkanki mają dużą zdolność do integracji z otaczającymi je tkankami. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, a efekty są zauważalne dopiero po tygodniu, gdy ściągnięty zostanie opatrunek. Dzięki takiemu zabiegowi najczęściej odzyskuje się całkowicie słuch.

Marta Pawlak, 9 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...