Trwa ładowanie...

Badanie wykorzystuje media społecznościowe i internet do przewidywania wybuchów epidemii

Avatar placeholder
23.01.2017 14:54
Badanie wykorzystuje media społecznościowe i internet do przewidywania wybuchów epidemii
Badanie wykorzystuje media społecznościowe i internet do przewidywania wybuchów epidemii

Z badania prowadzonego przez eksperta w Szkole Zdrowia Publicznego przy Uniwersytecie Stanowym Georgia wynika, że choć dane epidemiologiczne są rzadkością, raporty sporządzane przez media i internet są równie niezawodnym narzędziem do prognozowania ognisk chorób zakaźnych.

"Nasze badanie oferuje dowód na koncepcję, która mówi, że publicznie dostępne raporty internetowe publikowane w czasie rzeczywistym przez ministerstwa zdrowia, lokalne systemy monitoringu, Światową Organizację Zdrowia i autorytatywne media są przydatne do identyfikacji kluczowych informacji o schematach narażenia i transmisji w czasie nagłych epidemii" - twierdzą naukowcy.

"Nasze odkrycia oparte na internecie odnoszące się do schematów narażenia na choroby są bardzo zgodne z tymi, które pochodzą z tradycyjnych danych z nadzoru epidemiologicznego, które mogą być jednak dostępne ze znacznym opóźnieniem" - wyjaśniają.

Na podstawie danych z internetu można przewidzieć wybuch epidemii
Na podstawie danych z internetu można przewidzieć wybuch epidemii
Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Wyniki ich badań zostały opublikowane w czasopiśmie "Journal of Infectious Diseases", w artykule "Elucidating Transmission Patterns From Internet Reports: Ebola and Middle East Respiratory Syndrome as Case Studies" ("Wyjaśnienie schematów przenoszenia chorób na podstawie raportów internetowych: wirus Ebola i zespół ostrej niewydolności oddechowej (SARS) jako studium przypadku"). Głównym autorem badanie jest dr Gerardo Chowell, profesor epidemiologii i biostatystyki w stanie Georgia.

Naukowcy twierdzą, że modele matematyczne prognozowania transmisji choroby są często wykorzystywane do prowadzenia strategii kontroli zdrowia publicznego, ale mogą być trudne do sformułowania podczas wczesnych etapów wybuchu epidemii, gdy dokładne dane nie są wystarczające.

"W przypadku braku szczegółowych danych epidemiologicznych, które byłyby szybko dostępne z tradycyjnych systemów nadzoru, alternatywne źródła danych są warte naszego zainteresowania, aby zdobyć rzetelną wiedzę na temat dynamiki choroby we wczesnych etapach wybuchu epidemii" - mówili.

Aby sprawdzić wiarygodność alternatywnych źródeł danych, naukowcy śledzili i analizowali raporty przygotowane przez organy zdrowia publicznego i renomowane media. Dane te zostały opublikowane za pośrednictwem mediów społecznych lub ich stron internetowych w czasie wybuchu epidemii wirusa Ebola w Afryce Zachodniej w latach 2014-2015 i wybuchu epidemii zespołu ostrej niewydolności oddechowej (SARS) w Korei Południowej w 2015.

ZOBACZ TAKŻE:

Naukowcy wykorzystali raporty do zbierania danych na temat ekspozycji na wirusy i łańcuchy transmisyjne.

Naukowcy zauważyli również wybuch epidemii wirusa Ebola w zachodniej Afryce, który był szczególnie ciekawym studium przypadku, ponieważ wczesne dane dotyczące zachorowań zostały ograniczone do kilku podstawowych przypadków w tygodniu liczonych na poziomie krajowym.

Naukowcy byli w stanie wykorzystać raporty internetowe opisujące przypadki Ebola w trzech najbardziej dotkniętych krajach, czyli Gwinei, Sierra Leone i Liberii, aby zebrać szczegółowe historie o przypadkach pojawiających się grupowo w rodzinach lub z powodu udziału w pogrzebach lub ekspozycji w szpitalu.

"Nasza analiza zmienności czasowej w schematach narażenia dostarcza użytecznych informacji w celu oceny wpływu środków kontroli i zmiany zachowania w czasie epidemii" - mówili.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze