Trwa ładowanie...

Bartosz Fiałek: Lek AstraZeneki przeciw COVID-19 będzie drogi

Avatar placeholder
20.10.2022 14:13
Bartosz Fiałek: Lek AstraZeneki przeciw COVID-19 będzie drogi
Bartosz Fiałek: Lek AstraZeneki przeciw COVID-19 będzie drogi (Getty)

- AstraZeneca chce wprowadzić na rynek eksperymentalny koktajl leków przeciw COVID-19 o nazwie AZD7442. Lek budzi nadzieję. Na pewno będzie drogi. Podejrzewam, że będzie droższy od szczepionki, oraz molnupurawiru - mówi z WP abcZdrowie lekarz Bartosz Fiałek.

1. AstraZeneka chce wprowadzić lek przeciw COVID-19

spis treści

Brytyjsko-szwedzki koncern AstraZeneca opracował eksperymentalny koktajl leków przeciw COVID-19. Badania kliniczne wykazały, że lek o nazwie AZD7442 zmniejszył ryzyko ostrego zachorowania lub zgonu spowodowanego zakażeniem koronawirusem o 50 proc. u pacjentów, którzy otrzymali lek w ciągu maksymalnie 7 dni od pierwszych symptomów zakażenia koronawirusem. Producent zwrócił się do amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków o zezwolenie na stosowanie preparatu.

"Wczesna interwencja z użyciem naszego przeciwciała może znacznie zmniejszyć postęp w ciężką chorobę, zapewniając ciągłą ochronę przez ponad sześć miesięcy" - twierdzi Mene Pangalos, wiceprezes wykonawczy BioPharmaceuticals R&D, AstraZeneca.

Zobacz film: "Nowe szczepionki na COVID"

- Na razie niewiele wiemy o tym leku. AstraZeneca przedstawiła wyniki III fazy badań klinicznych leku AZD7442 – „koktajlu” przeciwciał monoklonalnych (tixagevimab + cilgavimab) - stosowanego w zapobieganiu COVID-19. W badaniu wzięło udział 5200 osób. Wyniki badań były zaskakujące. Lek zmniejszył o 77 proc. ryzyko wystąpienia objawowego COVID-19 w porównaniu do grupy placebo. To świetny wynik. Lek budzi nadzieję. Raporty te muszą zostać ocenione przez niezależnych naukowców oraz organizacje regulujące wprowadzenie produktów leczniczych na rynek. Będzie to pierwszy lek stosowany w profilaktyce leczenia COVID-19 - informuje lekarz Bartosz Fiałek.

Zdaniem prof. Waldemara Haloty, kierownika Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii UMK Collegium Medicum w Bydgoszczy trudno jest na obecnym etapie ocenić skuteczność leku.

- Jest na to za wcześnie. Czas pokaże, czy lek będzie dobrym rozwiązaniem. Mam nadzieję, że pomoże on zakażonym w walce z chorobą - uważa prof. Waldemar Halota.

2. Ile będzie kosztować lek?

Zdaniem Bartosza Fiałka trudno ocenić, ile będzie kosztować lek AstraZeneki. Firma ustali cenę dopiero wtedy, gdy lek zostanie dopuszczony do obrotu.

- Przeciwciała monoklonalne, które stosuje się w leczeniu różnych chorób, dużo kosztują. Wydaje mi się, że cena przeciwciała monoklonalnego firmy AstraZeneki może być podobna. Na pewno będzie to drogi lek. Podejrzewam, że lek AZD7442 będzie droższy od szczepionki, oraz molnupurawiru, który kosztuje 712 dolarów. Wydaje mi się, że może kosztować około 2000 dolarów - wyjaśnia Bartosz Fiałek.

3. Lek alternatywą dla szczepień?

Zdaniem prof. Konrada Rejdaka, prezesa Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, kierownika Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zarówno szczepienia, jak i leki pełnią kluczową rolę podczas walki z pandemią.

- Wszystko zależy od kosztu i dostępności oczywiście. Wiele biednych krajów ma słaby dostęp do szczepionek - co powinno się jak najszybciej zmienić. Z drugiej strony leki są dla nich dodatkową szansą, pod warunkiem że będą tanie i łatwo dostępne - informuje prof. Konrad Rejdak.

- Co więcej, choć niektórzy ludzie są zaszczepieni, to nadal się zakażają. Dlatego warto mieć do dyspozycji leki, które będą niwelować infekcję na samym początku. Osoby, które miały kontakt z zakażoną osobą, mogą także profilaktycznie przyjmować leki, aby zahamować replikację wirusa na najwcześniejszym etapie. Przewiduje się, że pandemia, pomimo udanej akcji szczpień, pozostanie z nami. Dlatego musimy być przygotowani na odnawiające się fale infekcji. Powinniśmy mieć dostęp zarówno do szczepień, jak i leków - dodaje.

Aktualnie szczepionka jest najskuteczniejszą metodą, która chroni nas przed ciężkim przebiegiem COVID-19.

- Szczepionki są najtańszą opcją w walce z koronawirusem. Nie są one idealne. Nie są w 100 proc. skuteczne, dlatego warto mieć leki przeciw COVID-19. Osoby zaszczepione także mogą zarazić się koronawirusem. Dlatego na różnych etapach zakażenia stosujemy różne leki. W profilaktyce leczenia będzie można zastosować preparat AstryZeneki. O osób z początkowymi objawami COVID-19 można zastosować przeciwciała monoklonalne. Z kolei w przypadku ciężkiego przebiegu koronawirsua takie leki jak: tocilizumab, stosowany w leczeniu RZS i młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów (ciężkiej postaci zapalenia stawów u dzieci) oraz leczenie tlenem itp. - mówi Bartosz Fiałek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze