Bezpieczne opalanie

Mogłoby się wydawać, że nie ma nic prostszego niż opalanie. Tymczasem mało kto wie, w jaki sposób prawidłowo się opalać, aby nie doszło do poparzeń skóry, jakie kremy stosować i co jest prawdą, a co mitem na temat opalania. Jeśli chcesz bezpiecznie korzystać ze słońca, przeczytaj nasz wakacyjny poradnik.

Fakty i mity o opalaniu

 • Opalić się można tylko, gdy przebywamy na słońcu.

Zobacz film: "Domowe sposoby na pozbycie się trądziku"

Nieprawda, w cieniu również możemy się opalić. Promienie słoneczne odbijają się m.in od piasku, wody oraz śniegu. UV docierają do ziemi przez cały rok, nawet w trakcie pochmurnych dni. Z tą różnicą, że wtedy operują z mniejszym nasileniem.

Nieprawda, filtr powinien być dobrany do rodzaju fototypu, skóry i do miejsca, w którym zamierzamy spędzić wakacje.

Mądre opalanie – galeria

Opalanie nie jest taką prostą sprawą, jak wydaje się wielu osobom. Przed skorzystaniem z kąpieli słonecznych warto wiedzieć, w jaki sposób prawidłowo się...

Wyróżniamy cztery fototypy:

Fototyp I: z reguły jasne lub rude włosy i mleczna skóra. Przy kontakcie ze słońcem często występuje reakcja rumieniowa i poparzenia, dlatego należy bezwzględnie unikać kąpieli słonecznych.

Fototyp II: włosy w odcieniach blond lub jasnobrązowe, normalna skóra. Jest to fototyp dla osób z jasną karnacją, które powinny stosować filtr SPF 50+. Filtr SPF wskazany jest również w takich miejscach, jak: Tajlandia, Turcja, Egipt, Kuba, Kreta.

Fototyp III: włosy ciemny blond lub brązowe i jasnobrązowa skóra. Osoby o tym fototypie sporadycznie ulegają oparzeniom słonecznym, opalenizna jest szybko widoczna, a stopniowo ulega pogłębieniu do koloru jasnobrązowego.

Fototyp IV: włosy ciemnobrązowe lub czarne i skóra brązowa/oliwkowa/śniada. Nie występują skłonności do oparzeń słonecznych, opalenizna ma głęboki, brązowy odcień.

 • Opalanie przyspiesza starzenie się skóry.
Czy każdy może się opalać?

Ładna i brązowa opalenizna jest trendem każdego lata. Wiele kobiet eksponuje swoje ciało przez całe wakacje. Jednak nie wszyscy odpowiednio chronią skórę...

Niestety prawda. Aż 80% zmarszczek powstaje przez nadmierne wystawianie skóry na promienie słoneczne. Promienie UVA przenikają do głębokich warstw skóry, gdzie uszkadzają DNA komórek i powodują oparzenia słoneczne.

 • Filtry się sumuje.

Nieprawda. Niemożliwe jest, aby otrzymać filtr SPF 45, nakładając najpierw krem SPF 15, a następnie krem SPF 30.

 • Balsam do opalania z poprzednich wakacji już nie nadaje się do ponownego użycia.

Prawda – zależne jest to od terminu przydatności kremu, od daty produkcji i od warunków, w jakich był przechowywany. Zeszłoroczny balsam można stosować jako balsam nawilżający. Niestety produkt ten nie będzie już nas chronić przed działaniem promieni UVA, gdyż filtry w nim zawarte ulegają destabilizacji.

 • Dzięki terapii szokowej skóra łagodniej zniesie dalsze działania słońca. ****

Nieprawda – w ten sposób możemy doprowadzić do oparzenia skóry. Przez stosowanie terapii szokowej możemy doprowadzić do uszkodzenia DNA komórek skóry. Ponadto ****oparzenia słoneczne skóry zwiększają ryzyko pojawienia się zmian nowotworowych skóry.

 • W okresie silnego nasłonecznienia nie powinno się stosować kremów zawierających kwasy owocowe i retinol.

Prawda – retinol to substancja fotouczulająca. Oznacza to, że składnik ten pod wpływem kontaktu z promieniowaniem UV może spowodować reakcje alergiczne lub nadwrażliwość. Po odstawieniu kosmetyków z retinolem należy poczekać 3-4 tygodnie przed wystawieniem skóry na słońce – oczywiście zawsze pamiętajmy o filtrach.

 • Latem nie robi się peelingu chemicznego.

Nic bardziej mylnego – nie trzeba rezygnować z peelingu, mimo że przywykliśmy do robienia go wczesną wiosną lub jesienią. Jednak po zabiegu konieczne jest stosowanie filtrów o wysokim współczynniku ochrony, tj. SPF 50+.

 • Picie wody wystarczy, aby nawilżyć skórę.

Nigdy – w czasie gorących dni powinniśmy pić ponad 2 litry płynów dziennie. Jednak, aby skóra była odpowiednio nawilżona, niezbędne jest stosowanie kosmetyków pielęgnacyjnych. Ponadto warto stosować suplementy pod postacią preparatów z kwasem hialuronowym, które działają jak gąbka – zatrzymują wodę w skórze. Można również poddać się zabiegowi mezoterapii – dzięki niemu efekt nawilżenia jest natychmiastowy i długotrwały.

 • Znamię lepiej usunąć niż wystawiać na słońce. ****

Nieprawda – o usunięciu znamienia decyduje lekarz. Jednak w trakcie ekspozycji na słońce należy zabezpieczać znamiona przed działaniem UV. W tym celu można zastosować specjalistyczne sztyfty zawierające filtry SPF 50.

Komentarze (2)
mangalia
mangalia ponad rok temu

Ja z całą rodziną dbamy, żeby skóra była dobrze zabezpieczona w czasie ekspozycji na słońce. Bez zabezpieczenia niestety jest silnie narażona na wszelakie nowotwory skóry. My używamy kremu anthelios xl la roche jest świetny, wodoodporny i hypoalergiczny. Krem bardzo szybko się wchłania i chroni nawet po kąpieli w morzu. Krem nie pozostawia na skórze białbych śladów i jest bezzapachowy. Anthelios jest na prawdę godny polecenia.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Opalanie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Opalanie
Opalanie

Winogrona

Winogrona

Polifenole zawarte w winogronach chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Opalanie

Błędy, które popełniasz podczas opalania

Błędy, które popełniasz podczas opalania

Błąd: Za mało kremu Nie oszczędzaj na kremie ochronnym, upewnij się, że posmarowałaś całe ciało. Nałóż ilość kremu rozmiaru przynajmniej 50 groszy na dłoń i posmaruj twarz. Podobne ilości zastosuj na ręce, a większe ilości (wielkości 5 zł) nakładaj na...

Opalanie

Właściwa ochrona przed słońcem

Właściwa ochrona przed słońcem

Kosmetyki na opalanie Aby odpowiednio zadbać o swoją skórę w lecie, warto zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki. Podczas zakupu należy sprawdzić, czy dany preparat posiada odpowiednio wysoki filtr UV.

Opalanie

Opalanie natryskowe - charakterystyka, efekt

Opalanie natryskowe jest bardzo bezpieczne dla skóry, ponieważ nie naraża jej na działanie szkodliwego promieniowania UV. Ta metoda umożliwia (...) uzyskanie opalonej skóry na podobnej zasadzie jak po zastosowaniu samoopalacza. Dowiedz...

Opalanie

Opalanie uzależnia!

korzystanie ze sztucznego opalania wpływa na mózg w sposób podobny do uzależnienia od narkotyków. W jaki sposób? Otóż promieniowanie UV zmienia (...) nie rezygnują z solarium mimo świadomości ryzyka raka skóry, przedwczesnego starzenia...

Opalanie

Pieprzyk - powstawanie znamion, badanie znamion

Pieprzyk - powstawanie znamion, badanie znamion

Lato to okres w trakcie, którego na naszej skórze pojawia się coraz więcej piegów i pieprzyków. Pieprzyk to zmiana, którą warto regularnie obserwować, gdyż na jej podłożu może powstać tzw. Melanoma malignum - czerniak. Co powinnaś wiedzieć o pieprzykach? Pieprzyk...

Opalanie

Jak zredukować kolor zbyt intensywnej opalenizny?

samopoczucia. Niestety, niekiedy znacznie przesadzamy z opalaniem na słońcu i w efekcie wyglądamy gorzej. Czy istnieje sposób na to, aby zredukować zbyt (...) się z kilkoma metodami, które znacznie przyspieszą ten proces. Dlaczego...

Opalanie

Samoopalacz - nakładanie samoopalacza, używanie

uzyska naturalną, brązową barwę. Wśród specjalistycznych usług znajdziesz peeling całego ciała i profesjonalną aplikację samoopalacza, a także opalanie (...) ciała kosmetykiem w sprayu, który rozpylany jest na całą powierzchnię skóry...

Opalanie

Co przyspiesza opalanie?

Przyspieszacze do opalania, jak wskazuje nazwa, usprawniają proces brązowienia skóry i pozwalają zdobyć szybką, naturalną opaleniznę w znacznie (...) pragniemy uzyskać efekt brązowej opalenizny. Przyspieszacze opalania...