Blizna po oparzeniu

Blizny powstają na skutek różnych urazów, a także często są pamiątką po zabiegu operacyjnym. Blizna wytwarza się na skórze, gdy ubytek sięga do skóry właściwej i do dalszych warstw skóry. Jest stanem zejściowym po zagojeniu się ubytku tkanki. Stan zejściowy polega na bliznowaceniu, czyli wytworzeniu się zbitej, słabo unaczynionej tkanki łącznej. Niektórzy pacjenci mają indywidualną skłonność do tworzenia przerosłych i brzydkich blizn. Co warto wiedzieć o bliznach?

Jak wygląda blizna?

Jej kształt zależy od takich czynników:

Zobacz film: "Domowe metody na piękną skórę. Lepsze niż drogie kosmetyki"

 • przyczyna urazu (zranienie, skaleczenie, oparzenia, zmiażdżenie, blizny po cięciu nożem, blizna po cięciu cesarskim itp.),
 • miejsce na ciele,
 • czas trwania gojenia,
 • indywidualne skłonności do bliznowacenia.

Bliznapoczątkowo ma kolor różowy, następnie blednie i przybiera kolor perłowy. Blizna nie zawiera pierwotnego barwnika skóry, dlatego właśnie jej odcień już zawsze będzie różnił się od koloru zdrowej skóry. Ponadto blizna nie zawiera mieszków włosowych, nawet jeśli pojawiła się w miejscu wcześniejszego owłosienia, jest zawsze bezwłosa.

Jakie są rodzaje blizn?

 • Blizny zwykłe – pojawiają się zazwyczaj u dzieci, czasem u dorosłych. Powstają na skutek ran pourazowych i pooperacyjnych, na skutek przedłużonego czasu gojenia. Ten rodzaj blizn kształtuje się nawet do 6 miesięcy czy roku od urazu. W tym czasie dochodzi do formowania się blizny, jej kształtu i barwy. Na początku blizny zwykłe są pogrubiałe i twarde, mogą wywoływać swędzenie lub pieczenie, mają sinoczerwone zabarwienie. Z czasem miękną, jaśnieją i stają się mało widoczne, a uczucie swędzenia ustępuje.
 • Blizny przerosłe – pojawiają się na skutek zaburzenia procesu gojenia, np. przez zakażenie rany pooperacyjnej czy rozdrapywanie blizny. Te zmiany są twarde i szerokie, a jeśli pojawią się na miejscu zgięcia stawów, mogą utrudnić normalne funkcjonowanie.
 • Bliznowce – narastają po zagojeniu rany. Narośla tworzą się ponad poziomem otaczającej skóry i przybierają kształt wybrzuszeń powstałych ponad brzegami rany. Bliznowiec przybiera barwę od różowego do ciemnoczerwonego i może być bardzo bolesny. Jego powstanie jest związane z nadmierną produkcją kolagenu, która pojawia się przy okazji drobnych skaleczeń lub zranień. Bliznowce mogą pojawić się w różnych miejscach na ciele, jednak najczęściej występują na ramieniu, w okolicy mostka i płatków usznych.
 • Przykurcze bliznowate – silne urazy powodują duży ubytek obszarów skóry. Niektóre blizny przyciągają brzegi skóry do siebie, tworząc przykurcze. Niestety przykurcze mogą obejmować przyległe mięśnie i ścięgna, a to powoduje ograniczenie ruchu w stawach. Przykurcze bliznowate trzeba leczyć operacyjnie.

Blizna powstaje wówczas gdy zostaje uszkodzona skóra właściwa i zastąpiona tkanką łączną włóknistą. Często powstają w miejscu bardzo widocznym i chętnie chlelibyśmy się ich pozbyć. Istnieje wiele metod leczenia blizn, ogólnie można je podzielić na metody niechirurgiczne wykorzystujące farmakoterapię, fizykoterapię oraz na metody chirurgiczne, polegające na bardziej inwazyjnym usuwaniu blizn z wykorzystaniem różnych metod między innymi z wykorzystaniem lasera. Można także korzystać z zabiegów kosmetycznych, które są szerokodostępne i mają przystępną cenę.

Komentarze (2)
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Blizna - charakterystyka, rodzaje
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Blog

walsq • ostatni post 2 miesiące temu

1

blizny

~majamamam • ostatni post 3 tygodnie temu

13
Artykuły Blizna - charakterystyka, rodzaje
Blizna - charakterystyka, rodzaje

Blizna pooperacyjna

Blizna pooperacyjna

Blizna pooperacyjna Blizny to częsta i przykra pamiątka po wykonaniu określonego zabiegu operacyjnego.

Dermabrazja

Blizna

Blizna

Blizna zlokalizowana na przedramieniu mężczyzny.

Blizna - charakterystyka, rodzaje

Blizna - jak wesprzeć naturalny proces regeneracji

Blizna - jak wesprzeć naturalny proces regeneracji

pod ubraniem (np. blizny po cesarce, operacji chirurgicznej, plastycznej, urazie, oparzeniu). Ze względu na swoje właściwości adhezyjne (przylegają do skóry (...) Artykuł sponsorowany Problem blizn...

Twarz

Naturalny sposób na blizny. Usuniesz je w miesiąc

Naturalny sposób na blizny. Usuniesz je w miesiąc

. Mogą one być efektem oparzenia, które sięgnęło głębszych warstw skóry, cięcia chirurgicznego (blizny pooperacyjne), urazu mechanicznego. Wyróżnia (...) Jak usunąć blizny? Dla wielu osób blizny...