Trwa ładowanie...

Budujesz dom? Wybierz okna energooszczędne i bądź eko!

Budując dom, warto zastanowić się nad oszczędzaniem – zarówno własnego wkładu finansowego, jak i energii elektrycznej. Sprzyjającym czynnikiem będzie tutaj dobór okien o prawidłowych parametrach izolacyjnych. Coraz częściej słyszymy o rozwiązaniach eko. Dotyczy to także Polski! Badania Instytutu Millward Brown wykazały, że 64% Polaków w 2012 r. ociepliło ściany oraz wymieniło okna i sprzęty AGD na te bardziej energooszczędne.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści
Okna w energooszczędnych domach
Okna w energooszczędnych domach

Jednym z najważniejszych elementów domu pasywnego lub energooszczędnego jest okno.

zobacz galerię

1. Czym są domy pasywne?

Domy pasywne zużywają minimalne ilości energii. Do ich ogrzania wystarcza tylko 15 kWh/(m²•rok). Budynki energooszczędne natomiast zużywają do 60 kWh/(m²•rok). W porównaniu z budownictwem starszej technologii, pozwala to znacząco obniżyć koszty ogrzewania.

Pomysł na energooszczędne domy narodził się w związku ze zmianami cen paliwa oraz z nowymi przepisami rekomendującymi ochronę środowiska. Warto wspomnieć, że WFOŚiGW (Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej) wspiera finansowo wszystkie spełniające wymogi inwestycje i budowy. Unia Europejska jest zdania, że już w roku 2020 wszystkie domy będą budowane zgodnie z zasadami budownictwa energooszczędnego! Łączy się to z wyborem tworzyw, które gwarantują najsilniejszą izolację termiczną.

2. Okno w domach pasywnych

Udowodniono, że najważniejszym punktem przy budowie energooszczędnego domu jest wybór odpowiednich okien. Szczeliny prowadzą nawet do 15-20% strat cieplnych! Energooszczędne okna referencyjne to takie, w których współczynnik Uw jest niższy od 1,3 W/(m2K). Współczynnik ten oblicza się inaczej w przypadku okien pasywnych, wtedy jest to poziom niższy od 0,8 W/m2K. Szczelność okien zależy od wzmocnień, standardów komór w profilu, ilości tafli szkła czy też modeli ramki dystansowej.

Wybierając okna, kierujemy się parametrem dla okna o jednym skrzydle i wymiarach 1230x1480. Producenci często jednak fałszują wyniki, podając parametry okien o innych standardach. Warto samemu obliczać rzeczywiste wartości przenikalności cieplnej, np. poprzez kalkulatory energetyczne dostępne w sieci.

3. Jaką firmę produkującą okna wybrać?

Producentów okien energooszczędnych na rynku jest mnóstwo. Przeglądając oferty, można zauważyć, że cechuje ich jedno: wysoka jakość i gwarancja niezawodności. Wybierać można spośród firm polskich, jak i zagranicznych.

Budując dom, stajemy przed wielkimi wyborami. Wybieramy kolor płytek, ścian czy elewacji. Proponujemy więc zastanowić się także nad wyborem technik energooszczędnych, m.in. okien. Żyjmy w zgodzie z trendami i bądźmy eko!

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.