Trwa ładowanie...

Budzisz się o tej porze? To może być budzikowy ból głowy

 Patrycja Pupiec
26.11.2023 09:53
Budzisz się o tej porze? Ważny sygnał
Budzisz się o tej porze? Ważny sygnał (Getty Images)

Choć występuje rzadko, może zrujnować noc. Budzikowy ból głowy potrafi postawić chorego na nogi w środku nocy. U niektórych osób występuje częściej, więc powinny się mieć na baczności.

spis treści

1. Atakuje wyłącznie nocą

Należą do pierwotnych bólów głowy i zwykle dotykają osoby starsze. Chodzi o hipniczne bóle głowy, zwane także budzikowymi bólami głowy. Hipniczne bóle głowy występują wyłącznie w trakcie snu. Co więcej, zazwyczaj atakują o tej samej porze w nocy.

Cechą charakterystyczną tej dolegliwości jest tępy ból głowy, który pojawia się zwykle u osób po 50. roku życia, ale jest diagnozowany także w znacznie młodszej populacji. By mówić o tej diagnozie, muszą występować co najmniej 15 razy w miesiącu, wyłącznie podczas snu i bez objawów towarzyszących.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Naukowcy na łamach National Center for Biotechnology Information wskazują, że zwykle występuje u 0,07 proc. zgłaszających się pacjentów, którzy przychodzą do lekarza z powodu bólu głowy.

To, co niepokojące, to fakt, że badania w populacji geriatrycznej wykazują, że w ostatnich latach ten problem dotyka seniorów częściej niż wcześniej.

2. Te osoby są narażone najbardziej

Hipniczne bóle głowy to choroba przewlekła, które może trwać latami. Do osób, które są najczęściej narażone na tę dolegliwość, zalicza się chorych na nadciśnienie tętnicze oraz osoby cierpiące na migreny.

Wybudzeni chorzy zazwyczaj wstają z łóżka z powodu ataku, co może prowadzić do innych konsekwencji wynikających z zaburzenia snu. Dokładna etiologia tego problemu nie jest znana.

U pacjentów z diagnozą tego zdrowotnego problemu, nie stwierdzono częstego występowania zaburzeń oddychania w trakcie snu. Choć zwykle są krótkotrwałe, najczęściej trwają od 30 do 60 minut, potrafią utrzymywać się nawet do trzech godzin.

Rzadko związane są z migreną, której towarzyszą nudności, wymioty lub światłowstręt albo fonobia, czyli nadwrażliwość na dźwięki. U około 17 proc. pacjentów ustępują samoistnie. Niestety, w znakomitej większości dotykają chorych przewlekle.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze