Trwa ładowanie...

Gdy pojawia się nocą, nie czekaj. Od razu wzywaj karetkę

Avatar placeholder
04.08.2023 12:15
Ten objaw pojawia się rano? Koniecznie skonsultuj się z lekarzem, może zwiastować groźną chorobę
Ten objaw pojawia się rano? Koniecznie skonsultuj się z lekarzem, może zwiastować groźną chorobę (Getty Images)

Każdy z nas przynajmniej raz doświadczył drętwienia rąk. Często nie stanowi ono poważnego zagrożenia dla naszego zdrowia czy życia, ale w pewnych okolicznościach może być sygnałem ostrzegawczym poważnej choroby. Kiedy powinniśmy zacząć się martwić?

spis treści

1. Przyczyny drętwienia rąk

Drętwienie rąk, któremu często towarzyszy uczucie mrowienia, sztywność ręki czy pieczenie, to objaw, który pacjenci bardzo często zgłaszają lekarzom. Czasem drętwienie może być połączone z niedowładem. Ważne jest, aby pamiętać, że nie wolno lekceważyć tego objawu i zawsze powinniśmy skonsultować go z lekarzem.

Drętwienie, które pojawia się podczas snu, jest zazwyczaj wynikiem nieodpowiedniego ukrwienia, które występuje, gdy cały ciężar naszego ciała spoczywa na ręce. W takim przypadku drętwienie nie jest zjawiskiem niebezpiecznym.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Ale kiedy drętwienie rąk powinno być dla nas sygnałem ostrzegawczym? Dr Adam Hirschfeld, neurolog z Oddziału Neurologii i Udarowego Centrum Medycznego HCP w Poznaniu, w rozmowie z WP abcZdrowie wyjaśniał, że jednostronne drętwienie ręki może być objawem udaru.

Drętwieniu często towarzyszy osłabienie siły mięśniowej, a czasem zaburzenia mowy lub równowagi. To jest sytuacja, którą należy absolutnie wyróżnić w kategorii drętwienia rąk - ostrzegał lekarz.

2. Co oznacza drętwienie?

Aż 25 proc. wszystkich diagnozowanych udarów, to tzw. udar poranny, czyli wake-up stroke, który występuje podczas snu. Po przebudzeniu, osoba, która doświadczyła udaru, czuje się słaba.

Oprócz drętwienia kończyn i ich osłabienia, mogą pojawić się takie objawy jak: ból i zawroty głowy, trudności z mową, zaburzenia widzenia, problemy z poruszaniem się, rozumieniem, pisaniem, a nawet piciem i jedzeniem. Taki stan wymaga natychmiastowej pomocy medycznej, dlatego od razu wzywaj karetkę.

Drętwienie może również wskazywać na zespół cieśni nadgarstka, który jest jedną z najczęstszych neuropatii uciskowych. Nieprzyjemne objawy tej choroby mogą pojawiać się nawet kilka razy w ciągu nocy i wybudzać pacjenta ze snu.

Uczucie mrowienia, drętwienie czy "palenie" w obu rękach może wskazywać na polineuropatie. Są to choroby, które rozwijają się w wyniku cukrzycy, choroby alkoholowej, nowotworów czy choroby reumatycznej, a ich przyczyną jest przewlekłe uszkodzenie nerwów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze