Chcesz zahamować proces starzenia się? Te witaminy będą istotne
Trudno wskazać, która witamina jest nam bardziej potrzebna, a która odgrywa mniejszą rolę dla naszego zdrowia. Wszystkich potrzebujemy. Jednak okazuje się, że w kontekście opóźniania procesów starzenia się, mamy do czynienia z witaminami, których obecność w naszej codziennej diecie i suplementacja jest po prostu nie do przecenienia. O jakich witaminach zatem pamiętać, jeśli chcemy zadziałać anty-agingowo?
1. Zmarszczki to nie wszystko. Jak starzeje się nasze ciało?
Proces starzenia się kojarzymy najczęściej z pojawiającymi się na skórze zmarszczkami, spowolnieniem metabolizmu, czy spadkiem sił witalnych. Okazuje się jednak, że procesy starzenia się mają nieco głębszy wymiar. Na szczęście możemy je nieco spowolnić.
W kontekście witamin – dowiedziono ich działanie antyoksydacyjne i przeciwrodnikowe. Długoterminowe deficyty będą więc podwyższać poziom oksydacji, a dalszej perspektywie zaowocują wystąpieniem różnych chorób, w tym np. miażdżycy, zapalenia stawów, czy nowotworów. Długoterminowym efektem niedoboru witamin będą również przedwczesne procesy starzenia.
2. Dieta anty-age, czyli?
Wbrew pozorom dieta pozwalająca zachować młodość i zdrowie wcale nie musi być skomplikowana, czy droga. Najkrócej ją definiując, powiedzielibyśmy, że należy jeść to, co oferuje nam natura w naszym regionie i o danej porze roku.
Istotne będzie zatem faworyzowanie produktów regionalnych i sezonowych. Dzięki temu unikamy zbyt długiego transportu żywności i jej magazynowania. Warto przy tym wykluczyć żywność przetworzoną, zawierającą barwniki, konserwanty, stabilizatory i inne sztuczne dodatki. Dobrze byłoby ograniczyć także produkty pakowane, w tym szczególnie te pakowane w plastik.
Pamiętajmy, że zbyt długa lub zbyt "agresywna" obróbka termiczna pozbawia żywność cennych substancji odżywczych, a nawet sprawia, że jedzenie staje się dla nas toksyczne (przykład: zbyt mocno zgrillowane "na węgiel" mięso). Dla opóźniania procesów starzenia się sięgajmy po produkty jak najbardziej naturalne, świeże i odżywcze.
3. Witaminy, których potrzebujesz, aby zachować młodość
Oczywiście potrzebujemy wszystkich witamin. Te powinna zapewnić nam odżywcza dieta bazująca na naturalnych, świeżych i możliwie ekologicznych produktach. Czasem potrzebna będzie jednak suplementacja. Najlepiej poprzedzona badaniami krwi, zatem bardziej indywidualnie "celowana", niż przypadkowo dobrana.
Trzeba bowiem pamiętać, że dzisiejsze owoce i warzywa zawierają znacznie mniej mikroskładników niż kilkadziesiąt lat temu. Zanieczyszczenie środowiska jest faktem. A stres towarzyszy nam na co dzień. Wszystko to podkręca stres oksydacyjny w organizmie, a o naturalne antyoksydanty może być trudno. Stąd też warto rozważyć suplementację. Na jakie witaminy warto zwrócić szczególną uwagę?
3.1. Witamina A
Zmniejszona podaż witaminy A w diecie może skutkować m.in. łamliwością paznokci, matowieniem włosów, rogowaceniem skóry, wysychaniem błon śluzowych, zwiększonym powstawaniem kamieni żółciowych i moczowych, a nawet występowaniem nowotworów skóry, oskrzeli, czy pęcherza moczowego.
Witaminę A znajdziemy w produktach pochodzenia zwierzęcego, w tym w jajkach, wątróbce, czy maśle. Występująca w świecie roślin forma witaminy A, jaką jest beta-karoten, stanowi z kolei substancję wstępną. Ta jest słabiej przyswajana przez ludzki organizm i trudno ją przedawkować. Suplementując czystą witaminę A, musimy z kolei uważać na przyjmowane dawki.
3.2. Witamina C
Czy wiesz, że prawie wszystkie organizmy żywe są w stanie syntetyzować (samodzielnie wytwarzać) witaminę C z glukozy? Wyjątek stanowi tutaj jednak człowiek i świnki morskie oraz małpy. Stąd też konieczność pozyskiwania witaminy C z pożywienia, a czasem również z suplementów diety. Trzeba bowiem pamiętać, że zużycie witaminy C w organizmie zwiększa się m.in. podczas stresu oraz infekcji.
Witamina C redukuje negatywne oddziaływanie różnego typu szkodliwych substancji, np. metali ciężkich. To prawdziwy pogromca wolnych rodników. Do tego witamina C bierze udział w syntezie białek i procesach metabolicznych, wspiera przyswajanie żelaza i jest pomocna w redukcji stresu, stymuluje produkcję białych krwinek i wzmacnia nasz układ odpornościowy.
3.3. Witamina E
Witamina E hamuje oksydacyjne działanie wolnych rodników. To właśnie dzięki tej substancji tłuszcze podatne na oksydację nie jełczeją. W ludzkim organizmie rola witaminy E jest nie do przecenienia, bowiem:
- chroni przed oksydacją i tworzeniem wolnych rodników,
- chroni przed truciznami środowiskowymi (te degenerują komórki i prowadzą do procesów starzenia się),
- ma wpływ na przeciwzakrzepowy proces zachodzący w naczyniach krwionośnych,
- potencjalnie korzystnie wpływa na naprawę uszkodzeń komórkowych w wyniku niedoboru tlenu, np. podczas udaru mózgu),
- w połączeniu z selenem wykazuje działanie przeciwnowotworowe.
Deficyty witaminy E mogą objawiać się nie tylko przedwczesnym starzeniem się tkanek, ale także zanikiem mięśni i komórek nerwowych, zaburzeniami trawienia, bądź alergiami. Na większe niedobory mogą być tutaj narażeni palacze, osoby pijące alkohol, a także sportowcy.
Jak wspomnieliśmy, wszystkie witaminy są niezbędne dla zachowania zdrowia i młodości. Tutaj jednak wspomnimy jeszcze krótko o witaminach z grupy B. Otóż ich wspólną ważną cechą jest to, że biorą udział w procesach przemiany materii, a także chronią komórki i tkanki przed toksynami środowiskowymi oraz zawartymi w używkach.
Źródło: prostazdrowadieta.pl
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.