Trwa ładowanie...

Onkolog ostrzega. Podnosi ryzyko wystąpienia raka aż o 90 proc.

 Karolina Rozmus
30.11.2023 14:45
3 zasady. Chronią przed zawałem, udarem. Zmniejszają ryzyko raka piersi, jajnika
3 zasady. Chronią przed zawałem, udarem. Zmniejszają ryzyko raka piersi, jajnika (Getty Images / Facebook)

Lekarz wyjaśnia, że trzy proste kroki mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi, ale nie tylko. Dwa z nich mogą chronić przed szeregiem chorób nowotworów, chorób układu krążenia, zapobiegać zawałom serca i udarom mózgu, a co za tym idzie, wpływać na długość życia.

spis treści

1. Generuje nadmiar estrogenów. Ryzyko rośnie

Prezes organizacji charytatywnej Prevent Breast Cancer, chirurg onkolog dr Lester Barr wyjaśnia, w jaki sposób można zapobiec rozwojowi raka piersi. W Polsce to nowotwór, którego diagnozę każdego roku słyszy ponad 22 tys. kobiet.

U pięciu do dziesięciu proc. z nich nowotwór rozpoznawany jest w stopniu zaawansowanym. Przez to rak piersi jest drugim po raku płuc zabójcą kobiet wśród nowotworów. Niestety od kilkunastu lat obserwujemy tendencję wzrostową, jeśli chodzi o umieralność na raka piersi.

Zobacz film: "Nieoczywiste objawy raka piersi"
Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej zwiększa ryzyko raka piersi
Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej zwiększa ryzyko raka piersi (Pixabay)

Jak podkreśla dr Barr, głównym sposobem na zmniejszenie ryzyka zachorowania jest utrzymanie prawidłowej wagi. Zwiększenie masy ciała o ok. 13 kg zwiększa ryzyko raka piersi nawet o 20 proc., przytycie o 20 kg aż dwukrotnie zwiększa ryzyko w stosunku do populacji osób z prawidłową masą ciała.

- Nadwaga może zwiększać ryzyko zachorowania na raka piersi – mówi.

Tkanka tłuszczowa prowadzi do odkładania się w organizmie nadmiaru estrogenów, a im dłużej trwa hiperstrogenizm, tym większe ryzyko nowotworu. Jedno z badań amerykańskich naukowców, które ukazało się na łamach "The JAMA Oncology", wskazuje, że w grupie badanych kobiet z najwyższym udziałem tkanki tłuszczowej, w tym tkanki tłuszczowej trzewnej, ryzyko zachorowania na raka piersi jest 89 proc. wyższe w porównaniu z kobietami o niskiej zawartości tkanki tłuszczowej.

2. Pamiętaj o badaniach. Możesz być w grupie ryzyka

- Dobra wiadomość jest taka, że utrata wagi pomaga zmniejszyć to dodatkowe ryzyko, więc pozbycie się kilku kilogramów może pomóc chronić piersi – podkreśla ekspert.

Dodaje, że drugim elementem minimalizowania ryzyka raka piersi jest zdrowy tryb życia.

- Istnieją mocne dowody łączące wzrost masy ciała, brak ruchu i wysokie spożycie alkoholu ze zwiększonym ryzykiem raka piersi – mówi. - Zrozumienie wszystkich tych czynników ryzyka pozwala na spersonalizowane przewidywanie ryzyka, a następnie zapobieganie.

Jak mówi lekarz, to może być zwiększenie liczby wykonywanych dziennie kroków czy ograniczenie alkoholu - to także zapobiega tworzeniu guzów nowotworowych. Trzecia rada eksperta to badania genetyczne w przypadku pojawienia się nowotworu w rodzinie.

- Jeśli w twojej rodzinie występowały przypadki raka piersi, możesz zapytać swojego lekarza rodzinnego o badania genetyczne – wyjaśnia. Mutacja genów BRCA1 oraz BRCA2 podnosi znacznie ryzyko wystąpienia raka piersi – aż o 80 proc., a także jajnika – o 30 proc.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze