Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Chroń swoją skórę przed poparzeniami słonecznymi

 Monika Suszek
30.12.2018 23:24
Chroń swoją skórę przed poparzeniami słonecznymi
Chroń swoją skórę przed poparzeniami słonecznymi

Słońce może być bardzo niebezpieczne. Przekonała się o tym młoda biegaczka z Anglii. Podczas maratonu, ktory liczył 69 mil (111 km) kobieta uległa rozległemu poparzeniu słonecznemu. Do mety dobiegła z powiększającymi się pęcherzami na nogach i palącym bólem skóry. Jej historia pokazuje, że ze słońcem nie ma żartów.

Wiemy dobrze jak ważna jest odpowiednia ochrona przed słońcem. Kapelusze, okulary przeciwsłoneczne i oczywiście kremy ochronne UV. Jak tylko pojawią się cieplejsze dni, wyjmujemy z szafki maź i dozujemy sporą porcję na całe ciało. Gotowe. Jestesmy chronieni przed słońcem. Na jak długo? Około 15 minut, nie więcej.

(Twitter @julienisbet)
(Twitter @julienisbet)

1. Poparzona biegaczka

Zobacz film: "Jak chronić skórę przed słońcem?"

Julie Nisbet, angielska sportsmenka wzięła udział w ultramaratonie. Miała do przebycia 111 km. Dobiegła. Przegrała jednak ze słońcem. Niemal w połowie trasy poczuła pieczenie skóry nóg i ramion. Pomimo zabezpieczenia kremem SPF 30 z zaczerwienienia przemieniły się w białe bąble i ropne pęcherze. Ból był nie do zniesienia, a do mety wciąż brakowało jej kilkunastu mil. Jak sama przyznaje: "Miałam poczucie, że moje plecy i nogi płoną. Mimo to kontynuowałam trasę" - przyznała w wywiadzie z BuzzFeed. Niestrudzona kobieta dotarła na metę. Największą sensacę wzbudziły jej nogi. A właściwie biało-żółte pęcherze na łydkach. Ból był coraz silniejszy. Kolejne dni przyniosły kuracje w szpitalu. Ropne krosty były coraz większe. Leczenie polegało przede wszystkim na odciągnięciu ropy i zmianie opatrunków.

(Twitter @julienisbet)

Sprawdź koniecznie:

Jak rozpoznać alergię na słońce?

2. Leczenie

"Gojenie poparzeń słonecznych jest długie i bolesne. "Czujesz pulsujący ból, połączony potem ze swędzeniem, a to wszystko ukryte jest pod bandażem." - mówi Julie Nisbet. Powrót do zdrowia po oparzeniach słonecznych to długi proces. Ból, pieczenie oraz szpetne pęcherze towarzyszą pacjentom przez wiele tygodni. Słońce może wywołać oparzenia nawet drugiego stopnia. Wymagana jest wówczas hospitalizacja. Dermatolodzy przestrzegają: skuteczna ochrona przed słońcem wymaga aplikowania dużej dawki kremu ochronnego. Podczas upałów, czynność najlepiej powtarzać co 15 minut. Dopiero wtedy możemy mówić o skuteczności kremu przeciwsłonecznego.

Sorawdź koniecznie:

Słońce a przyjmowanie leków

3. Co robić?

Jeżeli już ulegniemy poparzeniu słonecznemu, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Konsekwencje poparzenia słonecznego to nie tylko ból i zaczerwienienie, ale także przyspieszenie procesów starzenia się skóry. A co za tym idzie zwiększenie ryzyka wystąpienia nowotworów skóry.

Pamiętajmy, że nasza skóra jest wyjątkowo delikatna w starciu ze słońcem. Nie powinno się lekceważyć żadnych objawów poparzenia słonecznego. Najlepiej jednak zapobiegać takim sytuacjom i jak najczęściej wcierać w ciało kremy ochronne.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze