Ćwiczenia z bosu

Ćwiczenia pozwalają modelować sylwetkę, zgubić zbędne kilogramy i rzeźbić mięśnie. Większości kobiet zależy na szczupłej figurze i ładnie zarysowanej talii. Prosta linia ciała i koordynacja ruchowa to niezmiernie ważne elementy w gibkim poruszaniu się. O stabilizację, kondycję fizyczną i dobrą równowagę można zadbać, ćwicząc bosu fitness. Bosu to przyrząd sportowy niezbędny do przeprowadzenia kompleksowego treningu równowagi ciała. Ma postać dwustronnego półokręgu i stanowi unikalne połączenie piłki i stepu.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Co to jest bosu?

Bosu (ang. both sides up – obie strony w górę) jest dwustronnym przyrządem gimnastycznym, stanowiącym połączenie piłki i stepu. Jedna strona urządzenia to rodzaj pneumatycznej kopuły pracującej, tzn. uginającej się przy każdym ruchu ćwiczącego. Druga strona jest płaską i sztywną platformą. Dwie ukryte w zagłębieniach rączki ułatwiają swobodne odwracanie przyrządu z jednej strony na drugą. Bosu idealnie nadaje się do ćwiczeń statycznych, takich jak joga czy pilates, jak i dynamicznych oraz poprawiających balans ciała, stabilizację tułowia i propiocepcję, czyli czucie głębokie.

Piłka bosu może być stosowana w treningu rekreacyjnym, sportowym oraz w rehabilitacji. Doskonale sprawdza się przy ćwiczeniach rozciągających. Trening z bosu daje nieograniczone możliwości. Można ćwiczyć na jednym, dwóch lub kilku urządzeniach jednocześnie, wchodząc, schodząc, skacząc, klęcząc. Wszystko odbywa się w dowolnym tempie i w dowolnych pozycjach – zawsze atrakcyjnie i przede wszystkim bezpiecznie. Bosu jest doskonałym symulatorem ruchów charakterystycznych dla różnych dyscyplin sportowych, m.in. snowboardu, nart, boksu i tenisa. Można go kupić w dobrych sklepach sportowych.

Ćwiczenia na gibkość przy użyciu bosu

Trening z bosu doskonale wzmacnia mięśnie, poprawia wytrzymałość organizmu oraz ćwiczy równowagę i gibkość. Na początku treningu najważniejsza jest pozycja neutralna. Stań na bosu i przestępuj z nogi na nogę. Staraj się napinać mięśnie pośladków i zachować równowagę. Bosu, dzięki swojej sprężystej konstrukcji, podczas treningu przyczynia się do zaangażowania większej liczby mięśni niż w przypadku ćwiczeń na innych przyrządach sportowych.

Ćwiczenia na bosu doskonale wzmacniają mięśnie posturalne, uelastyczniają kręgosłup, a przy okazji kształtują świadomość własnego ciała.

Na balans ciała wpływają także przysiady na bosu wykonywane z naprzemiennym podnoszeniem i opuszczaniem nogi ugiętej w kolanie. Takie ćwiczenia wzmacniają uda i pośladki. Wymagają dużej koncentracji i skupienia się nad tym, by nie spaść z bosu. Innym rodzajem ćwiczeń na gibkość i równowagę są wymachy nóg w bok. Należy stanąć na bosu i starać się utrzymać pionową postawę i stabilność, stojąc tylko na jednej nodze. Najpierw odwodzisz w bok prawą nogę, a potem zmieniasz ją powoli i płynnie na nogę lewą. Przy wykonywaniu ćwiczenia ważne jest właściwe oddychanie.

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie przy użyciu bosu

Ćwiczenia na bosu wzmacniające mięśnie brzucha są podwójnie skuteczne, jeśli ćwiczący włącza do treningu umiejętny balans ciałem. Mięśnie całego ciała angażowane są przy brzuszkach. Usiądź prosto na bosu, stopy oprzyj o podłogę. Odchylaj się do tyłu, ręce trzymając przed sobą. Po kilku pogłębieniach wypadu tułowia w tył, powróć do pozycji wyjściowej. Na wzmocnienie mięśni nóg pomagają wymachy. Ćwiczenie powinno być wykonywane dynamicznie. Uklęknij na bosu, ręce oprzyj o jego miękką część. Rób naprzemienne wymachy nóg do tyłu. Miękkość przyrządu amortyzuje stawy kolanowe i nie obciąża stawów, więzadeł ani ścięgien.

Aby trenować mięśnie ramion i klatki piersiowej, należy wybrać pompki. Oprzyj ręce o twardą stronę bosu, uklęknij na podłodze. Balansuj ciałem w taki sposób, aby nie chwiało się ono na boki. Piłka bosu umożliwia również rozciąganie mięśni ud. Wypady w przód kształtują gibkość i elastyczność. Należy wykonywać je naprzemiennie, opierając raz jedną, a raz drugą nogę zgiętą w kolanie o miękką stronę bosu. Ćwiczenia na bosu, poza dotlenieniem organizmu i korzyściami płynącymi z uprawiania sportu, dostarczają wielu niezapomnianych wrażeń. To nie tylko świetny trening, ale przede wszystkim wspaniała zabawa.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ćwiczenia z bosu
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Ćwiczenia z bosu
Ćwiczenia z bosu

Przysiady z użyciem BOSU (WIDEO)

Przysiady z użyciem BOSU (WIDEO) Odtwórz wideo

on także z innymi mięśniami i odpowiada za zginanie stawu biodrowego. Ćwiczenie przysiadów przy wykorzystaniu BOSU angażuje do pracy nie tylko mięśnie (...) Urządzenie zwane BOSU pomaga ćwiczyć mięsień...

Ćwiczenia z bosu

Ćwiczenie na biust z użyciem BOSU (WIDEO)

Ćwiczenie na biust z użyciem BOSU (WIDEO) Odtwórz wideo

Trening na wzmocnienie mięśni klatki piersiowej przy użyciu BOSU mogą przeprowadzać zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Takie ćwiczenie świetnie (...) , dokładnie tak jak ma to miejsce w przypadku pompek. Ćwiczenie...

Ćwiczenia z bosu

Ćwiczenia równowagi

. Poprzez ćwiczenia z przyrządami, takimi jak np. bosu, możemy poprawić koordynację i równowagę, a także wzmocnić mięśnie różnych partii ciała. Ćwiczenia (...) . Ćwiczenia na bosu Bosu...

Ćwiczenia z bosu

Ćwiczenie na grzbiet z użyciem BOSU (WIDEO)

Ćwiczenie na grzbiet z użyciem BOSU (WIDEO) Odtwórz wideo

Na przyrządzie zwanym BOSU można wykonać ćwiczenie wzmacniające grzbiet i brzuch. Partie mięśniowe, do których zalicza się pasmo przyśrodkowe (...) być ustawione na podłodze, a ręce mają dotykać ziemi. Ćwiczenie...

Ćwiczenia z bosu

Bosu - zalety, ćwiczenia

Bosu - zalety, ćwiczenia

Bosu to urządzenie zaliczane do sprzętu fitness. Wyglądem przypomina przepołowioną piłkę rehabilitacyjną (piłkę fitball). Ćwiczenia na bosu (...) mogą być bardzo różne. Różnią się one w zależności od...