Czego Polki oczekują od antykoncepcji?

Współczesne Polki to kobiety aktywne, świadome swoich potrzeb, spełniające się z powodzeniem w wielu rolach zawodowych i społecznych. Planują mieć dzieci, ale w dogodnym dla siebie momencie życia. Nic dziwnego, że oczekują od lekarza możliwości wyboru metody, która spełnia oczekiwania w zakresie skuteczności, bezpieczeństwa oraz w przyszłości – braku wpływu na płodność. Czy antykoncepcja długoterminowa spełnia wysokie wymagania współczesnych Polek?

Bardziej świadome swoich potrzeb niż dostępnych możliwości – taki stosunek Polek do antykoncepcji wyłania się z badania „Świadomość i potrzeby Polek w zakresie antykoncepcji”.

Zobacz film: "Osobowość seksualna"

Sondaż pokazał, że kobiety nie mają wątpliwości, czego oczekują od antykoncepcji. Ma być ona skuteczna (90% odpowiedzi) i wolna od niepożądanych skutków ubocznych (70%). Powinna także umożliwiać zmianę życiowych planów w każdej chwili (68% badanym zależy na tym, by stosowana forma antykoncepcji nie miała wpływu na płodność w przyszłości).

Rutyna sprzyja błędom

Powyższe odpowiedzi mogłyby świadczyć o tym, że Polki – wzorem swoich koleżanek z innych krajów – dokonują odpowiedzialnych wyborów w kwestii antykoncepcji i świadomie dbają o satysfakcję, komfort i bezpieczeństwo życia seksualnego. Okazuje się jednak, że ich praktyczne wybory nie współgrają z deklarowanymi potrzebami. Jak wynika ze wspomnianego sondażu, na co dzień Polki sięgają po metody rutynowe, które wiążą się z ryzykiem nieodpowiedniego stosowania, co może skończyć się nieplanowaną ciążą. Wśród najczęściej stosowanych metod zabezpieczenia znalazły się: prezerwatywa (używa jej niemal 36% badanych) oraz tabletki hormonalne (21%), czyli metody, które są obarczone relatywnie niską skutecznością (prezerwatywa) lub ryzykiem błędu w stosowaniu (tabletki). Blisko połowa respondentek korzystających z takich rozwiązań, jak tabletki, plastry czy pierścienie, przyznaje, że zdarzyło się im popełnić błąd w stosowaniu. Zawodność metod, które wymagają bezwzględnej dyscypliny dawkowania, potwierdzają liczne badania. Przykładowo, kilka lat temu naukowcy szacowali, że kobiety stosujące doustną antykoncepcję pomijają średnio 2,6 tabletki w jednym cyklu. Niepokoi także fakt, że blisko 30% ankietowanych przez NextWebMedia przyznało, że nie stosuje żadnego zabezpieczenia.

Skuteczność, ale nie ponad wszystko

Jak wynika z cytowanego badania, aż 85% Polek to potencjalne kandydatki do długoterminowej antykoncepcji o najwyższej skuteczności. Na tę grupę składają się kobiety, które w ankiecie deklarowały, że chcą mieć dzieci dopiero za ok. 3 lata (19,4%), 5 i więcej lat (23,4%), które nie planują już powiększenia rodziny (23%) oraz te, które jeszcze nie myślały o dziecku (18,6%). Zaledwie 15,6% badanych zakładało, że chciałoby mieć dziecko za około rok.

Długoterminowa antykoncepcja, do której należą metody takie jak: wewnątrzmaciczne systemy hormonalne oraz implanty podskórne – może być odpowiedzią na potrzeby współczesnych kobiet w zakresie zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą. Długoterminowe rozwiązania – jako spełniające większość kryteriów antykoncepcji idealnej – znalazły się również w zaleceniach wiodących organizacji dbających o zdrowie reprodukcyjne (m.in. Brytyjskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników i amerykańskiego rządowego ośrodka Center for Disease Control and Prevention oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego).

Polki gotowe na rewolucję

Z systemu wewnątrzmacicznego korzysta dzisiaj niemal co piąta Finka w wieku rozrodczym. Polskę wciąż dzieli spory dystans do krajów o wysokim poziomie wiedzy na temat zalet i przeznaczenia poszczególnych form antykoncepcji – na system wewnątrzmaciczny decyduje się, jak dotąd, niewiele Polek. Potrzeba świadomego planowania rodziny sukcesywnie jednak rośnie – i wszystko wskazuje na to, że ten trend będzie się utrzymywać. Świadczy o tym choćby fakt, że dla uczestniczek badania przeprowadzonego przez NextWebMedia długoterminowa antykoncepcja ma zdecydowanie pozytywne konotacje. Na podstawie tego badania wydaje się, że Polki są gotowe na antykoncepcyjną rewolucję i określenia takie jak systemy wewnątrzmaciczne czy implanty podskórne staną się coraz częstszym tematem rozmów w gabinetach ginekologicznych.

Stosowanie i odwracalność efektu antykoncepcyjnego

Wszystkie hormonalne środki antykoncepcyjne to leki dostępne jedynie na receptę lekarską. To lekarz decyduje, czy kobieta nie ma przeciwwskazań, a później regularnie kontroluje stosowanie metody planowania rodziny. Bez względu na metodę antykoncepcji trzeba odwiedzić ginekologa co najmniej raz w roku.

Ważną informacją dla prawie 70% respondentek badania jest to, że metody antykoncepcji hormonalnej są odwracalne. W przypadku wewnątrzmacicznych systemów hormonalnych efekt jest wręcz natychmiastowy, ponieważ nie hamują one fizjologicznego cyklu miesiączkowego. Dlatego, kiedy po 3 lub 5 latach (w zależności od systemu) przychodzi moment jego usunięcia, najpewniej zrobić to w trakcie miesiączki. Usunięcie w innym terminie niesie za sobą możliwość ciąży w konsekwencji współżycia w ostatnich dniach noszenia systemu!

Diana Żochowska, ponad rok temu

Bibliografia

  • Raport Świadomość i potrzeby Polek w zakresie antykoncepcji przeprowadzony przez NextWebMedia od 14. 07. – 05.08. 2014 r. W badaniu wzięły udział 2903 osoby.
  • Potter L., Oakley D., de Leon-Wong E, Canamar R.,: Oral contraceptive use and protective behaviour after missed pills. Measuring compliance among oral contraceptive users, Fam. Plann. Perspect, 1996; 28 (4); 154-157. Frost J.J., Darroch J.E., Remez L., On behalf on the Guttmacher Instutite. Improving contraceptive use in the United States, Issues Brief (Alan Gutmacher Inst). 2008; (1): 1-8.
  • Mansour D., Inki P., Gemzell-Danielsson K., Efficacy of contraceptive methods: a review of the literature. Eur J Contraception Reprod Health Care, 2010, 15, 4-16.
  • Ginekologia Polska 2014, 85, (3) 234-239.
  • Kaislauso J., Uterine perforation caused by intrauterine devices, Human Reproduction, 2013, (28): 1546-1551.

Wybór metody antykoncepcyjnej

Komentarze (2)
~MatkaNiedźwiedzica
~MatkaNiedźwiedzica ponad rok temu

Wśród metod termicznych dostępne są również komputery cyklu ladycomp, które mają skuteczność jak pigułki antykoncepcyjne 99,3% i nie wywyłują żadnych skutków ubocznych, w tym nie ograniczają libido! Ja mam i polecam, poszukajcie sobie.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Wybór metody antykoncepcyjnej
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Problem

~Prrrrrroooobbbbbllll • ostatni post 17 godzin temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Wybór metody antykoncepcyjnej
Wybór metody antykoncepcyjnej

Najlepsza metoda antykoncepcji (WIDEO)

Najlepsza metoda antykoncepcji (WIDEO) Odtwórz wideo

Wybór metody antykoncepcji nie jest łatwy. Jednak można sobie pomóc odnosząc się do kryterium antykoncepcji według Guilebauda. Oto najważniejsze (...) , odwracalność efektu antykoncepcyjnego, możliwość...

Wybór metody antykoncepcyjnej

Antykoncepcja w planie

planuje ciążę, ale w trochę późniejszym terminie. Szuka więc metody antykoncepcyjnej, która byłaby skuteczna, nie zaburzała przebiegu stosunku (...) i nie miała wpływu na płodność w przyszłości. Badania ankietowe przeprowadzane...

Wybór metody antykoncepcyjnej

Czy można zapomnieć o antykoncepcji?

Czy można zapomnieć o antykoncepcji?

najwyższej biologicznej płodności ( wiek 18-25 lat). Efekty hormonalnych metod planowania rodziny nie kończą się na działaniu antykoncepcyjnym (...) także krótsze i skąpe miesiączki, złagodzenie dolegliwości bólowych,...

Wybór metody antykoncepcyjnej

Metody antykoncepcyjne dla każdego

Termin antykoncepcja obejmuje wszelkie działania zapobiegające zajściu w ciążę. Obecnie dostępnych jest bardzo wiele metod antykoncepcji, a ich wybór (...) , które powstały na bazie żeńskich hormonów: estrogenu i progesteronu....

Wybór metody antykoncepcyjnej

Rutyna i jej wpływ na relacje intymne w związku

Rutyna i jej wpływ na relacje intymne w związku

pomiędzy partnerami ma dobrze dobrana antykoncepcja, warto zwrócić się do lekarza o pomoc w wyborze najbardziej odpowiedniej metody. Wśród najprostszych (...) sprzyja kobietom, ponieważ uwzględnia potrzeby ich ciała...

Wybór metody antykoncepcyjnej

Antykoncepcja po porodzie

Antykoncepcja po porodzie

, mogą powrócić do tradycyjnych tabletek antykoncepcyjnych, plastrów lub innej, stosowanej przed ciążą metody antykoncepcji. Dobór metody antykoncepcyjnej należy (...) się na antykoncepcję....

Wybór metody antykoncepcyjnej

Wpływ antykoncepcji na wagę

owłosienie, zmiana barwy głosu to możliwe skutki uboczne pigułek antykoncepcyjnych. Jednak czy prawdą jest, że tabletki antykoncepcyjne powodują tycie (...) . Antykoncepcja hormonalna Nie jest mitem pewna zależność...

Wybór metody antykoncepcyjnej

Skuteczna antykoncepcja bez skutków ubocznych

uboczne przy stosowaniu antykoncepcji Zasadniczo każda metoda antykoncepcyjna może wywoływać skutki uboczne, np. pianki plemnikobójcze mogą przyczynić (...) Artykuł sponsorowany Skuteczna ochrona antykoncepcyjna...