Czego Polki oczekują od antykoncepcji?
Współczesne Polki to kobiety aktywne, świadome swoich potrzeb, spełniające się z powodzeniem w wielu rolach zawodowych i społecznych. Planują mieć dzieci, ale w dogodnym dla siebie momencie życia. Nic dziwnego, że oczekują od lekarza możliwości wyboru metody, która spełnia oczekiwania w zakresie skuteczności, bezpieczeństwa oraz w przyszłości – braku wpływu na płodność. Czy antykoncepcja długoterminowa spełnia wysokie wymagania współczesnych Polek?
Bardziej świadome swoich potrzeb niż dostępnych możliwości – taki stosunek Polek do antykoncepcji wyłania się z badania „Świadomość i potrzeby Polek w zakresie antykoncepcji”.
Sondaż pokazał, że kobiety nie mają wątpliwości, czego oczekują od antykoncepcji. Ma być ona skuteczna (90% odpowiedzi) i wolna od niepożądanych skutków ubocznych (70%). Powinna także umożliwiać zmianę życiowych planów w każdej chwili (68% badanym zależy na tym, by stosowana forma antykoncepcji nie miała wpływu na płodność w przyszłości).
1. Rutyna sprzyja błędom
Powyższe odpowiedzi mogłyby świadczyć o tym, że Polki – wzorem swoich koleżanek z innych krajów – dokonują odpowiedzialnych wyborów w kwestii antykoncepcji i świadomie dbają o satysfakcję, komfort i bezpieczeństwo życia seksualnego. Okazuje się jednak, że ich praktyczne wybory nie współgrają z deklarowanymi potrzebami. Jak wynika ze wspomnianego sondażu, na co dzień Polki sięgają po metody rutynowe, które wiążą się z ryzykiem nieodpowiedniego stosowania, co może skończyć się nieplanowaną ciążą. Wśród najczęściej stosowanych metod zabezpieczenia znalazły się: prezerwatywa (używa jej niemal 36% badanych) oraz tabletki hormonalne (21%), czyli metody, które są obarczone relatywnie niską skutecznością (prezerwatywa) lub ryzykiem błędu w stosowaniu (tabletki). Blisko połowa respondentek korzystających z takich rozwiązań, jak tabletki, plastry czy pierścienie, przyznaje, że zdarzyło się im popełnić błąd w stosowaniu. Zawodność metod, które wymagają bezwzględnej dyscypliny dawkowania, potwierdzają liczne badania. Przykładowo, kilka lat temu naukowcy szacowali, że kobiety stosujące doustną antykoncepcję pomijają średnio 2,6 tabletki w jednym cyklu. Niepokoi także fakt, że blisko 30% ankietowanych przez NextWebMedia przyznało, że nie stosuje żadnego zabezpieczenia.
2. Skuteczność, ale nie ponad wszystko
Jak wynika z cytowanego badania, aż 85% Polek to potencjalne kandydatki do długoterminowej antykoncepcji o najwyższej skuteczności. Na tę grupę składają się kobiety, które w ankiecie deklarowały, że chcą mieć dzieci dopiero za ok. 3 lata (19,4%), 5 i więcej lat (23,4%), które nie planują już powiększenia rodziny (23%) oraz te, które jeszcze nie myślały o dziecku (18,6%). Zaledwie 15,6% badanych zakładało, że chciałoby mieć dziecko za około rok.
Długoterminowa antykoncepcja, do której należą metody takie jak: wewnątrzmaciczne systemy hormonalne oraz implanty podskórne – może być odpowiedzią na potrzeby współczesnych kobiet w zakresie zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą. Długoterminowe rozwiązania – jako spełniające większość kryteriów antykoncepcji idealnej – znalazły się również w zaleceniach wiodących organizacji dbających o zdrowie reprodukcyjne (m.in. Brytyjskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników i amerykańskiego rządowego ośrodka Center for Disease Control and Prevention oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego).
3. Polki gotowe na rewolucję
Z systemu wewnątrzmacicznego korzysta dzisiaj niemal co piąta Finka w wieku rozrodczym. Polskę wciąż dzieli spory dystans do krajów o wysokim poziomie wiedzy na temat zalet i przeznaczenia poszczególnych form antykoncepcji – na system wewnątrzmaciczny decyduje się, jak dotąd, niewiele Polek. Potrzeba świadomego planowania rodziny sukcesywnie jednak rośnie – i wszystko wskazuje na to, że ten trend będzie się utrzymywać. Świadczy o tym choćby fakt, że dla uczestniczek badania przeprowadzonego przez NextWebMedia długoterminowa antykoncepcja ma zdecydowanie pozytywne konotacje. Na podstawie tego badania wydaje się, że Polki są gotowe na antykoncepcyjną rewolucję i określenia takie jak systemy wewnątrzmaciczne czy implanty podskórne staną się coraz częstszym tematem rozmów w gabinetach ginekologicznych.
4. Stosowanie i odwracalność efektu antykoncepcyjnego
Wszystkie hormonalne środki antykoncepcyjne to leki dostępne jedynie na receptę lekarską. To lekarz decyduje, czy kobieta nie ma przeciwwskazań, a później regularnie kontroluje stosowanie metody planowania rodziny. Bez względu na metodę antykoncepcji trzeba odwiedzić ginekologa co najmniej raz w roku.
Ważną informacją dla prawie 70% respondentek badania jest to, że metody antykoncepcji hormonalnej są odwracalne. W przypadku wewnątrzmacicznych systemów hormonalnych efekt jest wręcz natychmiastowy, ponieważ nie hamują one fizjologicznego cyklu miesiączkowego. Dlatego, kiedy po 3 lub 5 latach (w zależności od systemu) przychodzi moment jego usunięcia, najpewniej zrobić to w trakcie miesiączki. Usunięcie w innym terminie niesie za sobą możliwość ciąży w konsekwencji współżycia w ostatnich dniach noszenia systemu!
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.