Trwa ładowanie...

Jak odpowiednio dobrać pigułki antykoncepcyjne?

Pigułki antykoncepcyjne, które są dobre dla twoich koleżanek, nie muszą być najbardziej odpowiednie dla ciebie. Dobór metody antykoncepcji to sprawa indywidualna. Najlepiej skontaktować się ze swoim ginekologiem, który zapewne przeprowadzi badania i pomoże wybrać skuteczną, a jednocześnie niepowodującą większych powikłań metodę. Czy pigułki antykoncepcyjne są dla ciebie?

spis treści

1. Zasady stosowania tabletek antykoncepcyjnych

  • pierwszą tabletkę, pierwszego opakowania należy przyjąć pierwszego dnia miesiączki, czyli pierwszego dnia krwawienia. W rzadkich przypadkach pierwsze opakowanie można rozpocząć od 2 do 5 dni miesiączki,
  • każdą kolejną tabletkę należy przyjmować regularnie przez 21 dni, najlepiej, aby zażywana była zawsze o tej samej porze (3-4 godziny różnicy w przyjęciu tabletki nie zmieniają jej skuteczności) aż do ukończenia danego opakowania,
  • po zakończeniu opakowania należy zrobić 7 dni przerwy, w których nie przyjmuje się tabletek. W tym czasie powinno wystąpić krwawienie z odstawieniem, przypominające miesiączkę, wywołane zaprzestaniem przyjmowania leku.
  • po siedmiu dniach należy rozpocząć kolejne dawkowanie tabletek antykoncepcyjnych nawet jeśli krwawienie nie ustąpiło i trwa dalej.

Zobacz film: "Zalety stosowania pigułek antykoncepcyjnych"

2. Wady antykoncepcji hormonalnej dla kobiet

Każda kobieta inaczej reaguje na hormony. W różnej sytuacji życiowej i w różnych wieku potrzebuje też różnych środków. Inne preparaty wskazane są dla kobiet dojrzałych. Ponadto na dany składnik pigułki antykoncepcyjnej kobiety mogą zareagować inaczej. Często idealną pigułkę antykoncepcyjną udaje się znaleźć metodą prób i błędów. Bywa, że trzeba przetestować na sobie kilka środków, zanim trafimy na właściwe. Po tabletkach hormonalnych za pierwszym razem można czuć się źle. Jeżeli po dwóch cyklach organizm nie przystosował się do danego preparatu i wciąż dokuczają ci różne dolegliwości, powinnaś ponownie zgłosić się do lekarza.

3. Działania niepożądane tabletek antykoncepcyjnych

Te wszelkie oznaki to sygnał, że ta metoda antykoncepcji hormonalnej nie jest dla ciebie, a zawarta w nich dawka hormonów nie odpowiada twojemu organizmowi. Po dodatkowych badaniach (m.in. cytologii, próbie wątrobowej, badaniu poziomu cholesterolu), ginekolog zaproponuje inne tabletki.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Cykl przy braniu pigułek antykoncepcyjnych
Jak odpowiednio dobrać pigułki antykoncepcyjne?
Jak odpowiednio dobrać pigułki antykoncepcyjne? (123RF)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza